DOĞAL BOYA PROJESİ

Yeşil Niksar ve Yörenin

Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Adem Önal’ı ziyaret etti. Adem Önal aklınıza gelecek her türlü bitkiden doğal boya projesi yürütüyor.

  • Adem Önal; “ Bin bir türlü bitkiden doğal boyalar çıkarıyoruz”

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen- Edebiyat Fakültesi Dekanı Adem Önal; “ Benim aklıma böyle bir şey yapmak Üniversitede okuduğum yıllar da Hocamın bana verdiği ödev sonucu geldi. Bir bitki araştırıyordum ve sonra böyle bir iş ortaya çıkardım. 26 yıldır ben doğal boyacılık üzerine araştırmalar yapıyorum.81 il ve 206 üniversite içerisinde sadece Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesinde YÖK tarafından kurulumuna izin verilmiş ve DPT projesiyle de yapılmış bir Doğal Boyalar Uygulama ve Araştırma Merkezimiz var. Tüm çalışmalarımızı bu merkezde yapıyoruz.  Bin bir türlü bitkiden doğal boya elde ediliyor, biz bunu Tokat yazma sanayisine kazandırmak için ciddi anlamda çalışıyoruz. Şu anda Tokat Olgunlaşma Enstitüsü aracılığıyla Üniversiteyle yapılan bir yıllık protokolümüz var, hafta da bir gün orada hem Tokat’ a ait, hem de Tokat’ın çevresine ait olan bölgelerdeki gerek kültür bitkilerini, gerek ise yabancı otları topluyoruz ve onlarla boyamalar gerçekleştiriyoruz, şu ana kadar yapmış olduğumuz çalışmalar özetlenecek olursa  Zerdeçal tozuyla çok güzel renkler elde ettik, çok kalıcı oluyor yüzden zerdeçalı ilk sıraya koyduk. Sonra ceviz kabuğu sırada yer alıyor, gerçekten mükemmel bir renk ortaya çıkıyor, Hibiskus bitkisi ile de mor bir renk elde ediyoruz, daha bunlar gibi birçok bitkiden yüzlerce hatta binlerce renk elde ediyoruz. Boyaların kalıcı olması için ve bir bitkiden farklı renkler elde etmek istersek o zaman bitkinin içine şap, göztaşı gibi maddeler koyuyoruz. Sağlık örgütünün müsaade ettiği şekilde başka maddeler aktarıyoruz. Kattığımız maddenin insanlara zarara olmuyor. Biz doğal boyayı bilimsel yöntemlere oturttuk, tabii eskiden vardı bu doğal boya elde etme yöntemi ama işte dediğim gibi bilimsel yönteme oturtarak, reçeleştirdik. O reçetelere göre hareket ediyoruz, bende 3 bin tane reçete var. Ben 2007 ‘ de Hakkâri’de bir şirkete danışmanlık yaptım, orada benim TUBİTAK projemle ilgili olan bir çalışma vardı, çalışma sonuçlarını Hakkâri’ye uyarladık, 600 bin dolarlık 2 tane TUBİTAK projesi tamamladık, şu anda Amerika’ya satış yapıyorlar, Hakkâri’deki bitkilerden çıkarılan boyayla yapılmış halı ve kilim satıyorlar. Hayvan idrarı bileşenlerini laboratuvar da hazırladık, orada bir Doktora tezi yaptırdım ve Önal 1 sabitleyici sistemi olarak da dünya literatürüne girdi ve Ekşi hamur mayası kullanarak bir tez yaptırdım o da boyanın akmamasını ve parlak olmasını sağlıyor. Tokat’ ta ki Tekstil sahipleri bu boya yerine hazır boya’ tercih ediyorlar, maliyeti düşük ama uğraşmak istemiyorlar, maalesef Fabrikatörlerimiz bu konuda geride duruyorlar” dedi.

Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin; “ Adem bey çok önemli bir iş yapıyorsunuz, gerçekten harika bir proje bu, Bizim halkımızın da bu önemli projenin değerini, kıymetini bilmesi lazım, bitkiler doğa da kendiliğinden yok olacağına doğal, sağlıklı ve ham maddesi Türkiye ‘ de olan kendi topraklarımızda olan bu bitkiler sizin bilimsel yöntemlere oturttuğunuz doğal boya projesiyle topluma fayda sağlayacak hale gelmeli. Siz de bunun için yıllarınızı adamışsınız, tebrik ediyorum, gerçekten Tokattaki Fabrikatörlerde gereken ilgiyi gösterirlerse güzel işler olacak, Tokat daha da gelişecek, hem sağlıklı hem de maliyeti ucuz, tabii biraz zahmet gerektir se de ucunda güzel bir iş çıkacak” dedi.

Yeşil Niksar ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi olan Cemalettin Bilgin, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Adem Önal ile bir süre daha sohbet ettikten sonra Fakülte’ den ayrıldı.