Cemalettin Bilgin

DİYALOGLA ÇÖZÜLMESİ GEREKENLER!.

Dertsiz ve sıkıntısız memleket olmadığına göre, bizim memleketinde pek çok sıkıntısı var.

Bir yerde sıkıntı varsa, çözümde vardır, o zaman sıkıntıları çözmek ilgili ve yetkililere kalıyor.

Niksar’ın pek çok sıkıntısı vardır, var olan sıkıntıları zaman zaman yazıyoruz yine yazalım.

Niksar’ın 1. önceliği Kaynar Hes veya Regülatör olarak önümüze konan kirli projenin asla yapılmaması, yapılmaması için mücadele gerçekleşmesidir.

Niksar’ın 1. önceliği olarak, bizlerin şehrimize İHANET projesi olarak gördüğümüz Kaynar Hes in tamamen ortadan kalkması doğru bir mücadeledir, yol yapılır, binalar yapılır, işyerleri açılır kapanır bunlara mutlaka bir çare bulunur ama, elinizdeki değerleri kaybettiğinizde geri dönüşü asla olmaz.

Niksar’ın en önemli meselesi Kaynar Hes’in tamamen ortadan kalmasıdır, inşallah bu sıkıntıyı başka Köy halkı, Muhtarımız ve Niksar halkı ile birlikte ortadan kalkmasını sağlayacağız, halka rağmen hiçbir yatırım yapılamaz, anlam kazanamaz.

Bugün günlerden Perşembe, sabah saat 08 e doğru gelirken hava sıcaklığı 1-2 derece idi, adeta fırtına esiyordu, uzun zamandır şehrimize ve köylerimize Yağmur Yağmadı, Su rezervleri azalmaya başladı, bunu şunun için söylüyoruz, Su Kaynaklarımıza sahip çıkalım, başkalarının eline geçecek her kaynağımız yarın bizlere kurşun olarak döneceğini asla unutmayınız.

STK ların toplantısında ve başka yerlerde Kaynar HES konusu açıldığında şu sözlerimi sarf ediyorum; “Kaynar Hes demek, İsrail’in Filistin Topraklarını işgal anlamına gelir” bu sözlerimiz gerçektir, bu kadar tehlike ile karşı karşıyayız.

İnsanlığın varlığı ve hatta bütün canlıların varlığı için; Su+Toprak+ Madenler: İnsanlığın devamı.

Niksar’ın ikinci önceliği, Niksar’ın en kısa zamanda Kentsel Dönüş çalışmasına girmesi, Niksar’ın çeşitli bölgelerinde yapılan inşaatlar asla bir Kentsel Dönüşüm olarak görmüyoruz, yapılan inşaatlar insanlara yeni konutlar sağlıyor. Kentsel Dönüşüm Niksar şehir merkezine hayat verecek bir projedir.

Niksar’ın öncelikleri içinde; Niksar Emniyet Müdürlüğü Polis Karakolu ve Niksar İlçe Jandarma Komutanlığı Hizmet binasının kısa zamanda yapılmasıdır.

Niksar’ın öncelikleri arasında Niksar Ovasında yapılan “Arazi Toplulaştırma” çalışmaları, bu konuyu defalarca dile getirdik, defalarca muhatapları ile konuştuk, amma lakin bir türlü sağlıklı çözüm bulamadık, Niksar merkezden ve köylerden defalarca vatandaşlardan şikayetler geliyor bizler biz çözüm bulamıyoruz, yetkililere konuyu iletiyoruz, “tamam, bakarız, hallederiz” şeklindeki sözler ile günlerimiz geçiyor, sıkıntılar aslında yerinde ve zamanda çözülse mahkemelere intikal etmeden yerinde çözüm bulunur ama nedense yerinde ve zamanında çözüm bulunmuyor, sonra çözmesi mümkün olmayan kurumlara iş bırakılıyor.

Devletin Arazi Toplulaştırmaktaki düşüncesi kısaca şudur; bir insanın farklı bölgelerde olan arazileri var ise onları bir araya getirmek ve birleştirmek, arazi yapısı bozuk olan tarlaların düzenli sağlıklı kullanılmasını sağlamak, verimli olmayan her sıkıntının giderilerek verimli arazi yapısına kavuşturmaktır”, devletin bu düşüncesi ne yazık ki hayat bulmadığını ve hatta tersi çalışmalar yapıldığını, tek parçalı tarlaların ayrıldığını, şekil olarak uygun olmayan şekillerde çalışma yapıldığını biliyor ve görüyoruz. Vatandaşımız yerinde  çözmesi gereken güzel bir çalışmayı ne yazıkki sağlayamıyor, iş mahkemelere intikal edilmeye başladı, yani “benden sonrası tufan” sözü hayat buluyor.

Niksar’ın hizmet noktasında şehir İçme Suyu şebeke borularının değişmesidir, Niksar İçme Suyu şebeke boruları ASPES boruları ile ev ve işyerlerimize gelmektedir, bunun manası şudur, Niksar halkı Kanser yapan Su şebekesi borularından Su içmektedir, bu yılların ihmal edilmiş hizmetleridir, bunun üzerinde fazla durmamamızın nedeni Belediyenin şehir içme suyu ve arıtma tesisinin yıllar öncesinde proje kapsamına alınmasını bildiğimiz için önemli bir proje gecikmiş olsa da köklü çözüm bulunacağını bildiğimiz için bu konuya fazla değinmedik, geçtiğimiz günlerde yapılan STK toplantısında Belediye Başkanı Özdilek bey konuya kısa değişmiş bilgi vermişti, Niksar için önemli ve değerli bir proje eski belediye başkanı İdris bey döneminde başlatılmış bir proje idi, İdris bey 2. dönem seçimi kazanamayınca proje belli zaman rafta kaldı ve geçen yıl tekrar gündeme geldi inşallah proje 2020 yılında başlayacaktır.

Niksar şehir içme Suyunun Aspes borulardan geçtiğini bununda insanları Kanser yaptığını çok sıkça yazmadık ama, zaman zaman yetkililere duyurduk.

Aspes Boruları pek çok AB ülkesinde ve ABD kullanılması yasak, lakin bu işin içinde ciddi ekonomik hareketlerin olması, Aspes Boruları üreten ülkenin ekonomik olarak çökmesine neden olacağı için başta ABD ve bazı AB ülkeleri bu konunun kapanmasını sağlamışlardır, insanlığın zehirlenmesi Kanser hastası olması onlar için hiç önemli değil!…

Niksar Organize Sanayisinin sıkıntıları vardır giderilmelidir, aslında Niksar organize sanayi bölgesini özellikle ele almak gerekiyor, önemli bir çalışma olmasına rağmen her geçen zaman Niksar’ın aleyhine çalışmalar yapılıyor, bilgilerimiz ışığında Niksar Organize sanayi bölgesinin alt yapı sıkıntısı olmaması gerekir, alt yapı çalışmaları için yapılan çalışmalar nedense hayat bulmamış ama, Organize Sanayisi bir türlü borç batağından kurtulamıyor, bu konuda çok şeyler yazmak gerekir ama, biz şimdilik işin çözümü noktasına bakıyoruz, memlekete iyilik değil kötülük yapanlar, hak talebinde bulunuyor, Niksar halkına ve bölge halkına kötülük yapanlar var, herkes sessiz kalıyor!. Nedendir bilmiyoruz!…

Niksar Kelkit Irmağı Bölgesi sağlıklı hale gelmesi gerekir, yıllar önce Su samurlarının yaşadığı Kelkit Irmağı ne yazık sıkıntılı duruma düşüyor ve bir önemli meselede şudur, Hamidiye Köprüsü bölgesi eskiden sazaklık ve göl şeklinde idi, bu bölge tamamen atıklarla doldu, yani her türlü katı atık bu bölgeye atıldı, bölgeye atılan kimyasal atıkların tehlikeli olduğu ve özellikle şehir dışına çıkarken köprüye girmeden sağ tarafta bulunan bölgeye havalandırma bacaları konmalı altta meydana gelen çeşitli kimyasal maddeler biriken Gaz haline gelecek ve ilerleyen zamanda büyük patlamalara ve ölümlere neden olacaktır, bu tehlikenin yaşanmaması için  gerekli tedbirler alınmalıdır, çünkü bölge yerleşime açılan bir yer olarak dikkat çekiyor.

Evet;  yazımıza nokta koymak zamanı geldi ama halen her koynu yazamadık, yazdıklarımız duyarlı bir vatandaş gözü iledir, yapılırsa her insan mutlu olur.

Günün Sözü: GÜN OLA HAYIR OLA.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.