DEPREMLER SÖNÜŞE GEÇTİ TOKAT ARTIK SALLANMAYACAK

Türkiye, deprem kuşağı olması

Türkiye, deprem kuşağı olması sebebiyle tarihi boyunca yıkıcı depremler yaşadı. Türkiye’nin yüzde 95’i deprem kuşağında yer alıyor ve bunlardan yüzde 44’ü birinci derece deprem bölgesinde içerinde bulunuyor.

Türkiye’de diri fay sayısı 485 olarak bilinirken, 326’sı tekçe fay, fay zonu veya sistemi olarak biliniyor. Öte yandan 183’ü ise bu ana yapılar altında fay segmenti içerinde adlandırılıyor.

Cumhuriyet tarihinden bu yana yüzde 44’ü birinci derece deprem bölgesinde yer alan Türkiye’de defalarca büyük deprem yaşandı. Özellikle 1939 Erzincan depremi, 1999 Gölcük depremi ve son olarak 2023 6 Şubat depremi Türkiye’nin tarihinde acı tablolara neden oldu.
En son geçen yıl yaşanan 11 ili etkileyen Kahramanmaraş depremi asrın felaketi olarak Cumhuriyet tarihine geçti. Kahramanmaraş merkezli deprem toplamda 11 ilde yıkıcı etkilere sebep olurken binlerce insanı toprağa gömdü.

En çok Kahramanmaraş ve Hatay’ın etkilendiği depremler kilometrelerce uzak Lübnan’dan hissedildi. 7,5 ve 7,8 büyüklüğünde meydana gelen iki deprem 50 binden fazla insanın ölümüne 100 bini aşkın kişinin ise yaralanmasına neden oldu.

“YENİ KAHRAMANMARAŞLAR OLMASIN”

Türkiye’nin unutmaması mümkün olmayan bu depremlerden sonra deprem riski bulunan diğer şehirlerde acil olarak önlem alınması gerektiği uzmanlar tarafından vurgulanmaya devam ediyor.

Depremlerle ilgili en çok takip edilen isimlerden olan Ahmet Ercan’dan ise kritik uyarı geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Ahmet Ercan, 11 ili etkileyen 6 Şubat depremlerinin artık sönüşe geçtiğini söyledi.

Sönüş evresinde M5,5’dan küçük yıkımsız depremlerin olması olağan olduğunu ifade eden Ahmet Ercan, çok hızlı bir biçimde yapılan deprem konutları yaraları bir ölçüde dindireceğini söyledi. Yeni Kahramanmaraşlar olmasın diyen Ahmet Ercan, “Depremin TC’ye çıkışı 130 milyar dolar dolayındadır.” ifadelerini kullandı