İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun talimatlarıyla  2021 yılı Türkiye AFET Eğitim yılı ilan edilmiştir. Bu kapsamda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) deprem farkındalığı oluşturmak amacıyla Deprem Simülasyon Tırı ile ülke çapında il ve ilçeleri gezerek eğitimler vermeye devam etmektedir. Bu kapsamda Niksar ilçesine gelen Deprem Simülasyon Tırı AFAD personelleri,  öğrenci ve vatandaşlarla buluşarak doğal afet deprem hakkında bilgi verdiler.

Niksar’ın Kuzey Anadolu Fay hattında ve 1. derecede tehlikeli bölgede oluşu yapılacak çalışmaları kıymetli kılmaktadır. Afetlerin önlenebilir ve önlenemez boyutları vardır. Fay hatlarındaki enerjinin açığa çıkmasıyla oluşan deprem önleyemediğimiz afetler arasında yer almaktadır. Geçmişten günümüze kadar yaşanan depremlere baktığımızda depremin değil; alınmayan, ihmal edilen önlemlerin can ve mal kaybı yaşattığını görüyoruz.

Bu sebeple İlçemize gelen deprem simülasyon tırı görevlisi AFAD personelleri tarafından halkımıza ve öğrencilerimize deprem öncesinde, deprem anında ve deprem sonrasında neler yapılması gerektiğini anlattılar. Özellikle paniklemeden, yüksekten atlamadan ve korunma yolları anlatıldı. Deprem hakkında bilgi verildikten sonra depremi simülasyon olarak yaşattılar.

 

AFAD simülasyon tırı iki gün ilçemizde kalarak deprem hakkında vatandaşlarımıza bilgi verecektir.