DEDE BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI VERDİ

NİKSAR ORMANCIK (ŞADOĞLU) KÖYÜNDE

NİKSAR ORMANCIK (ŞADOĞLU) KÖYÜNDE YAPILAN 12. BOLAT BABA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ YOĞUN İLGİ GÖRDÜ.

12. BOLAT BABA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ KAPSAMINDA KÖYÜN DEDESİ CELAL ÖZER ETKİNLİK DOLAYISIYLA YAPTIĞI KONUŞMADA BİRLİK VE BERABERLİK MESAJLARI VERDİ.

12. Sİ BOLAT BABA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİ KAPSAMINDA YOĞUN İLGİ GÖRÜRKEN CELAL ÖZER DEDENİN KONUŞMASI MİSAFİRLERİN TAKTİRİNİ KAZANDI.

12. Cİ  BOLAT BABA KÜLTÜR VE SANAT ŞENLİĞİNDE CELAL ÖZER DEDENİN KONUŞMASI AŞAĞIYA AYNEN ALINMIŞTIR.

“Saygı değer canlar hepinizi hak Muhammed Ali Aşkıyla selamlar ve kalplerinizde Ehli Beyt sevgisinin yer edinmesini temenni ediyorum.

Bolat Gazi Kimdir?

Burada karye-i halidi melik Ane-i evlat Hoca Yusuf şah haliyen mülk-i evladı hoca Yusuf Şah divanı şeyh polat zaviyesine vakfı tasarruf olunur.

Niksar daki Yusuf şahin evlatlarına tahsis edilen, halidin şeyh polat zaviyesine vakıf olanak verilmiştir.

Yusuf şah Hülagün han-ın torunlarındandır. Fetih sırasında Niksar’da bulunup bugünkü Halk eğitim merkezi yakınında Metfun bulanan bir alp erenidir.

Bolat Baba türbesi Ormancık (Şadoğlu) köyü sakinleri kutsal olarak bilinmektedir.

Adak kurbanlarını burada keserek paylaşmaktadır. Rum mezarlığı ile iç içe yapılmıştır. Mezarlık 3 etnik grubu temsil etmektedir.

Hüseyin gazi, Melik gazi ve bolat babanın keçeci Babanın Oğulları Aziz babanın yiğenleri olduğuna inanılmaktadır. Mezarlık içerisindeki bir kökten sürgün veren beş ağacın Hubyar sultan, kul Yusuf baba ve 1600-1700 yıllarında akrabalarını temsil ettiğine inanılmaktadır.

Sap kalbine müstehaktırlar hızır ile İlyas ki canın çeşmesinden 100 bin irfan olup meveudat nice 100 bin gönül perişandır. Abu hayat suyuna olur ki aşığın altından bulalar abu hayatları.

Bu günden itibaren 72 milleti sevmenin adı olmalıdır bu bolat gazi şenlikleri bu günümüz ve yarınımız cennetin barışı olsun inşallah. Az söz çok pratik yer yüzü yurdumuzun her köşesi insan için bir umut olsun. Bu günlerde bu cennet yurdun da sırlar olmaksızın sağlam bir iletişim şekli şeffaf olarak idealler ve ilkafer ile birbirlerimizi sarmalayarak lokmalarımızı paylaşarak rıza şehrinde yaşadığımız gibi yaşamak.

Bu bolat gazi pirinin önünde siyah beyaz demeden yaratan dan ötürü birbirlerimizi sevelim sayalım kardeşlerim.

Dostlar herşeyin nedeni gayet çok açıktır. Gaz tenekesinin üstüne süt konulmadığı gibi yazılı kağıda da yazı yazılmaz.

Nisa süresi 4.de olduğu gibi Âllah herşeyi kuşatır.

Hadid 3.de o hem öncedir hem sondur. Hem aşikardır. O her şeyi bilendir.

Yine Bakara 115’de doğu batı Âllah’ındır. Nereye dönerseniz Âllah’ın yüzü oradadır.

Kaf suresi 16’da and olsun insanı biz yarattık, nefsinin ona ne vesveseler vermekde olduğunu biliriz. Biz ona şah damarından daha yakınız. Madem bunlar var o halde garipleri kimsesizleri büyük küçük demeden elinizi uzatın onlara ki kötü ve kirli ilerden uzak kalabilesiniz. Bu gün huzurun da şenlikler tertiplediğimiz Bolat baba da geçmiş de bizler gibi yedi ve içti oda nefisliydi. Bolat gaziyi bu sevgiye getiren onun (k.v.) ye olan aşkıdır. O aşk ise malik ejdere söylemiş olduğu sırlı sözüydü. Ey malik insanlar iki kısımdır. Birisi dinde diğeri yaratılış da sakın ha zinhar bu inşaların haklarını gasp etme, onların işlerini kolaylaştır. Çünkü onlar senin kardeşlerindir.

Can dostlar insan et ile tırnak arasına girilmez. Birbirine yakın olan insanlara karşı ana baba karı koca evlat arasında çıkan anlaşmazlıklar nedeni ile birbirlerini suçlamaları doğru değildir.

Bu sebepte aralarınız açılır, bir süre bir araya gelemezsiniz böyle durumlarda hiç karışmamak kışkırtmamak en doğru yoldur. Bu yol paylaşmak iri olmak, birlik olmaktır. Canlar kişi söylediği sözde durmalıdır. Her konuda başka şeyler cevaplar veren kimsede kişilik sahibi olmaz. Dil her şeyi söyler ama kişide toplum içinde olumsuz tanınır. Sizlere diyorum ki ibadet insanları kötülükten sıyırır. İyilik yoluna iletir. İyilerin iyisi yüce Âllah-ın yolunda güzel ahlakla yol yürümesidir. Kendinize bir yaşam sağlayarak Ailenizi çocuklarınızı geçindirmekte olduğunuzu unutmayınız. Bilgili insanların yanın da olun. Cahillerin yanından kaçının. Canlı ve cansız her nesneyi bir nazarda görerek 72.milleti sevin sevin sevin gerisi yok . Türk milleti ehli beyt yoluyla islamla şereflendiler. Barışı kardeşliği hoşgörüyü paylaşmayı insanın ve islam-ın özünde buldular.

Bu yaşam felsefesini pir safirler Hacı Bektaşi veliler şah İbrahim veliler Mevlanalar yunuslar 7. Ulu ozanlar 90 bin horasan pirleri zaman içerisinde Anadolu’nun her köşesine her yerine yüce Âllah-ın sevgisiyle, hoş görüsüyle kardeşlik duygularıyla gönüllere bir fidan gibi ekip yetiştirmişler.

Kıymetli misafirler islam kuru idealler veya mücerret mevhumlar yığını değildir. Bilakis yaşayan bir hayattır. O hayat ise ehli beyt-in ta kendisidir. Yani canlı kuran olan resurullahın ailesi yaşayan özüdür.

Bu ailenin etrafında birleşerek bu çekirdeği tüm coğrafyamıza ekmeliyiz. Bizler de bugün insanlığa Muhammed nesli olan Ali evlatları olarak islam dinin güzelliklerini, yüceliklerini temiz ve pak olan insanlarımıza öğretmekle yükümlüyüz. Ve istiyoruz ki Ahzap suresi 33’de olduğu gibi haneyi saadete nübüvvet nuru velayet nuru ile birlik olalım. Sadakatla kıyamete kadar, pak ve temiz olalım.

Yaz zamanın da yağmur buluttan yağar, güzel yerde gül kötü yerde çöp olur.  Saygılarımla

                                                                                                      Celal Özer Dede