Cumhurbaşkanı Erdoğan Ukrayna Ziyaretinde Yaşanan Olumsuzluklar ve Yapılan Yardımlar Hakkında Konuştu

Bugün, Ukrayna Devlet Başkanı Sayın Zelenski’nin davetine icabetle günübirlik bir çalışma ziyareti için Lviv’e geldik.

Sayın Zelenski ile Türkiye-Ukrayna ilişkilerini tüm boyutlarıyla değerlendirdik, BM Genel Sekreteri Sayın Guteres’in de katılımıyla üçlü bir görüşme gerçekleştirdik.

Yaklaşık 6 aydır devam eden savaşta yaşanan can kayıplarından derin üzüntü duyuyoruz.

Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

Savaşın başından bu yana Ukrayna halkının acil insani ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 98 tır insani yardım malzemesi sevk ettik.

325 bine yakın Ukraynalıya geçici olarak ülkemizde ev sahipliği yaptık.

Ukrayna’daki şartlar normale dönünceye kadar 1.099 yetim ve 408 refakatçisinden oluşan toplam 1.507 kişiyi ülkemizde kabul ettik.

Bir taraftan çatışmaların diplomatik çözümle sona ermesi için çaba harcarken diğer taraftan Ukraynalı dostlarımızın yanında olmaya devam ediyoruz.

Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden güvenli şekilde dünya piyasalarına ihracını mümkün kılan İstanbul Mutabakatı’nın olumlu yansımalarını sadece Ukrayna değil tüm dünya hissetmeye başladı.

Mutabakatın uygulamaya konduğu 1 Ağustos’tan bu yana toplam 25 gemi, yaklaşık 625 bin ton Ukrayna tahılını dünya pazarlarına ulaştırdık, ulaştırıyoruz.

Görüşmelerimizde İstanbul Mutabakatı’nın oluşturduğu müspet havanın kalıcı barışa tahvil edilmesi imkânlarını değerlendirdik.

Diplomatik sürecin canlandırılması için uluslararası toplumun daha fazla sorumluluk üstlenmesi gerekmektedir.

Savaşın en nihayetinde müzakere masasında sonuçlanacağına olan inancımı muhafaza ediyorum.

Tüm mesele, müzakere masasına giden en kısa ve adil yolu tespit etmektir.

Mart ayında İstanbul’da şekillenen parametreler üzerinden müzakerelerin canlandırılmasının imkân dâhilinde olduğuna inanıyorum.

Bu hedefe yönelik olarak her türlü desteği vermeye, tekrar kolaylaştırıcı veya arabulucu rolünü oynamaya hazırız.

Görüşmelerimizin ülkelerimiz, bölgemiz ve dünyamız için barışa, hayırlara vesile olmasını diliyorum. dedi. Cumhurbaşkanının Rusya-Ukrayna savaşının durması için çalışmalarına devam ediyor olması, Dünya barışı için çok kıymetli olduğu dile getiriliyor.