ÜLKE GENELİNDE “ÇÖK-KAPAN-TUTUN” etkinliği gerçekleşti.

Ülke genelinde Afette farkındalık oluşturmak maksadıyla ülke genelinde ve Niksar’da da saatler 18.57’yi gösterdiğinde deprem tatbikatı gerçekleştirildi.

Niksar’da gerçekleşen AFETTE farkındalık etkinliğine Kaymakam  İlhami DOĞAN, Niksar Belediye Başkanı Sayın Özdilek ÖZCAN, Kurum Müdürleri ile Personeli, Öğrenciler ve vatandaşlarımız katıldı.

Niksar KYK yurdunda gerçekleştirilen “ÇÖK-KAPAN-TUTUN”  etkinliği olası bir deprem anında insanların nasıl hareket edeceğinin canlı tatbikatı yapılmış oldu.

Deprem anında yapılması gereken Çök-Kapan-Tutun (Hayata) hareketinin uygulanmasına Niksar halkı tarafından yüksek duyarlılık gösterildi.

Tatbikat sonrası ilçemiz KYK Yurdu’nda kalan öğrencilerimiz ile bir araya gelen ve Sakarya’da Kaymakamlık görevini ifa ederken 17 Ağustos depreminde edinmiş olduğu tecrübeleri paylaşan Kaymakam Doğan; “Ülkemiz %97’si afet bölgesi olan bir ülkede yaşıyoruz. Bu şekilde çalışmalar ile afette farkındalık oluşturulmaya çalışılmaktadır.

Afet öncesi veya sonrasında yapılacaklardan ziyade afet anında yapılması Çök-Tutun-Kapan şeklinde uygulama yapılmasının sebebi alan daraltmaktır. Yanınızdaki cismi tutarak cismin hareketi ile size zarar vermesini önlemek, dışarı çıkmaktan kaçınmak ise merdivenlerde, kirişlerde ve kolonlarda kırıklar, çatlaklar oluşabildiği için daha fazla tehkike arz etmektedir.

Tekrar geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 12 Kasım 1999 tarihinde saat 18.57’de Düzce/Kaynaşlı Depremi’nde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza ve Ülkemize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” dedi.

Tatbikattan sonra öğrencilerle hatıra fotoğrafı çekildi, yapılan tatbikatın bundan sonrada yapılması ve öğrencilerin konuya daha duyarlı yaklaşmaları için KYK yurdunda bundan sonra belirlenecek bir zamanda daha detaylı ve kapsamlı Deprem tatbikatının yapılması yetkililer tarafından benimsendi.