ÇOCUKLARININ DİŞLERİYLE GURUR DUYAN ŞEHİR TOKAT

Eğitim İçin Sağlık Hareketi
Eğitim İçin Sağlık Hareketi “Parlayan Dişler” Projesi Kapsamında Vali Dr. Ozan Balcı, muayene ve tedavisi yapılan Melik Ahmet Gazi İlkokulu öğrencileri ile Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde bir araya geldi.
İl Mili Eğitim Müdürlüğü ile İl Sağlık Müdürlüğü arasında yapılan protokol ile okul müdürleri ve öğretmenlerin sahiplendiği, Milli Eğitim camiasının yüreklendirdiği ve diş hekimlerinin yürüttüğü proje ile 58 okulda 2 bin 9 yüz öğrenci diş sağlığı taramasından geçti.

Eğitim Tokat çatısı altında yer alan Kitap Tokat, Tokat Kodluyor, Bir Harf bir İnsan, Tokat Evde Eğitim, Kültürüme Köprü Bilsem, Köy Çocuklarımıza Sahip Çıkıyoruz, Öğretmen Cevherlerle Buluşuyor, Devlet Kahramanların Çocuklarına Sahip Çıkıyor, Dezavantajlı Çocuklara Destek gibi 30’dan fazla projenin en önemlilerinden biri Eğitim İçin Sağlık Hareketi “Parlayan Dişler” projesi kapsamında Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde diş tedavisi gören öğrenciler, veliler ve görevli hekimlerle görüşen Vali Dr. Ozan Balcı, öğrencilerin sağlığının devlet için çok önemli olduğunu ve bu konunun üzerine gidilmesi gerektiğini vurguladı.
Proje diş taramalarını bir adım öteye taşımak sureti ile direkt tedavi uygulaması ile son derece hayırlı bir iş olarak devam ettiğini ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı,  bir taraftan tedavi bir taraftan da çocuklara önleyici sağlık hizmeti sunulduğunu ve bu uygulamanın daha sonra oluşabilecek birçok hastalığın önüne geçme noktasında son derece önemli ve üzerinde durulması gereken bir husus olduğunu belirtti.
Çocuklarımızın Dişleriyle Gurur Duyduğu Bir Tokat Olmak İstiyoruz
Vali Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları söyledi. “Ülkemizin 2023 eğitim vizyonu çerçevesinde her il kendi alanında değişik alanlarda ilerlemeye gelişmeye katkı sağlıyor. Bizde bütün kurumlarımızla 2023 Tokat İlerleme Gelişme Hareketini başlattık.  Bu bağlamda Eğitim Tokat diye bir projemiz var. Eğitim Tokat’ın değişik bileşenleri var. Kodlamadan kitap okumaya, göz, kulak, ortopedik taramalarından ağız ve diş sağlığı taramalarına kadar. Bugün de Parlayan Dişler Projemizin açılışını yapıyoruz.Eğitim için sağlık hareketi başlattık. Okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz öğrencilerimizi yönlendiriyor, diş hekimlerimiz de tedavisini yapıyor.Çocuklarımızın dişleriyle gurur duyduğu bir Tokat olmak istiyoruz. Ağız ve diş sağlığını çok önemsediğimizi ifade etmek istiyoruz. Ama bizim projemize güzellik katan, diğer projelerden farklı kılan şu. Milli Eğitim teşkilatımız ve doktorlarımız, katkı sunduğu bu projeyi herkes sahiplendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Sağlık Müdürlüğü koordinasyonunda taramalar yapılıyor. Proje ile birlikte ailelerde de duyarlılık meydana getirdik. Bizim projelerimizi farklı kılan bu. Yani taramalar yarım kalmıyor. Çocuklar ağız diş sağlığı merkezine geliyorlar. Bunun için 15’e yakın diş hekimi sadece çocukların tedavileri ile uğraşıyorlar. Çocuklarımızı seviyoruz biz. Onların sadece akademik başarılarıyla ilgilenmiyoruz. Onların bedeni, sağlığı, fiziksel gelişimi hatta bir dişi bile bizim için önemlidir. Bir dişinin bile vaktinden önce çekilmesine gönlümüz razı değildir. Devletimizin imkanları yüksek. Tokat merkezde 97 tane diş hekimimiz var. 57 tane ünitemiz var. Bu devlerimizin, milletimizin zenginliğidir. Bunları daha etkin olarak kullanmak istiyoruz biz. Bunu da önemsiyorum.
Geleceğin Türkiye’si Her Alanda Başarılı ve Sağlıklı Olsun
Şuana kadar 2 bin 900’e yakın çocuğumuz buraya tedavi olmaya geldi. Dolgusundan kanal tedavisine kadar dişlerin gerektirdiği bir sürü tedaviyi de yapmaktalar. Çocukların ağız ve diş sağlığını koruyorlar. Çok anlamlı bir çaba. Diş hekimlerimize ve onlara yardım eden ekiplere teşekkür ediyorum. Hastanemizin başhekimine, Milli Eğitim Müdürümüze, öğretmenlerimize yürekten teşekkür ediyorum. Parlayan dişler çocuklarının parlayan sağlıklı dişleriyle gurur duyan Tokat diyeceğiz. Sadece Tokat Merkez’de değil bütün ilçelerde bu proje başladı. Ağız ve diş taramalarının sadece kağıt üstüne kalmasını istemiyorum. Veliler çocuklarının ellerinden tutacak, onların ağız ve diş sağlığı taramalarını yaptıracaklar. İlerde öngöremeyeceğimiz hastalıkların önüne geçmiş oluyoruz. Allah çocuklarımızı korusun esirgesin. Onların her alanda başarılı olmalarını istiyoruz, onları her alanda destekliyoruz.”
“Spor Tokat’ı da başlattık. Spor kültürünü oluşturacağız inşallah. Anaokulundan liseye kadar. Sporun başkenti yapacağız Tokat’ı.  Kitap konusunda Türkiye’nin en zengin kütüphanelerin, okul kütüphanelerinin olduğu il haline getireceğiz Tokat’ı. Buda Kitap Tokat ile başladı. Biz bunları güçlü yarınlara güçlü Türkiye’ye inandığımız için yapıyoruz. Dolayısıyla yarınlar insanlarımızla var olacak. Gelecek nesiller için bir şeyler yapmamız lazım. Aslında bu yaptığımız şeyler ülkemizin geleceğine olan inanç gelecek nesillere olan sevgidir. İstiyoruz ki gelecek Türkiye’sinde her alanda başarılı ve sağlıklı olsunlar. Eğitim Tokat eğitim hareketi için hayırlı olsun. Parlayan dişler projemiz Tokat’ımıza Tokatlı hemşerilerimize hatta memleketimize hayırlı olsun. “ dedi.
Vali Dr. Ozan Balcı, projeyi sahiplenen ve projeye emeği geçen öğretmenlere, okul müdürlerine, diş hekimlerine, onlara yardımcı olan tüm personele ve velilere ayrı ayrı teşekkür etti.