CHP Tokat Milletvekili- TBMM İdare Amiri Kadim Durmaz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 101 yılı nedeniyle basın açıklaması yaptı.
101 Yıl önce Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor!
“Gençler; Sizler, yani yeni Türkiye’nin genç evlatları! Yorulsanız dahi beni takip edeceksiniz… Dinlenmemek üzere yürümeye karar verenler, asla ve asla yorulmazlar.
Türk Gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan, yorulmadan yürüyecektir.
Türk Genci, devrimlerin ve cumhuriyetin sahibi ve bekçisidir. Bunların gereğine, doğruluğuna herkesten çok inanmıştır. Yönetim biçimini ve devrimleri benimsemiştir.”
M. Kemal Atatürk
Bugün 19 Mayıs; Bugün Atatürk’ün doğum günüm dediği 19 Mayısın 101. yılı,
Bugün; Milli Mücadele tarihi zaferlerle dolu bir milletin doğum günüdür…
19 Mayıs 1919’da Samsundan doğan güneş bir bağımsızlık simgesi olarak ülkenin her karış toprağına yayılmıştır.
19 Mayıs hürriyetimizin, çağdaş ve laik Cumhuriyetin temel taşlarının atıldığı şanlı bir gündür.
101 Yıl önce Samsun’da yakılan bağımsızlık meşalesi yolumuzu aydınlatmaya devam ediyor!
Atatürk’ün vatan kadar kıymet verdiği,
Türk Gençliği; Bizler bu vatanın evlatları olarak bağımsızlık mücadelesinden, cumhuriyet değerlerinden hiç vaz geçmeden günümüzü ve geleceğimizi korumaya, aydınlık yarınları yaratmaya ant içtik! Biliyoruz ki yurdumuzu karanlık emellerine çekmek için uğraşanlar hep olacaktır! Biz elimize aldığımız özgürlük meşalesini sizlere devrettik, sizler de sizden sonrakilere elden ele bu umudu , bu inancı büyüteceksiniz…
Bu ülkenin umudu sizlersiniz sizlerin varlığı ve inancı ile inanıyoruz ki; her şey çok güzel olacak!
Bu umuda sahip çıkmak gençlere aydınlık bir gelecek yaratmak için Cumhuriyete ve Atatürk ilkelerine daha büyük kararlılıkla sarılacağız…
19 Mayıs;  bağımsızlığımızdır, gençliğimizdir, umudumuzdur, tarihimizdir…
Gençliğin varlığı ile Samsunda yakılan meşale hiç sönmeyecek…
Bu mücadele gününde Tokat’ımızın değeri Piyade Yüzbaşı Mustafa Sabri Süsoy’da Bandırma vapurunda Atatürk’le birlikte Samsun’a çıkanlardandır. Tokatlı Yüzbaşı Süsoy’u Tokat adına ayrıca anıyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle ulusumuzun Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, başta yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, o günden bu güne ülkenin bağımsızlığı için canlarını feda eden şehitlerimizi, hala mücadeleye devam eden gazilerimizi ve bize bağımsızlığımızı kazandıran Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını saygı ile anıyorum.