CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz 15 Temmuz Hain darbe girişiminin yıldönümünde yazılı bir açıklama yaptı.  /

15 Temmuz’un ülkemiz tarihinde önemli bir milat olduğunu vurgulayan Durmaz, Bu darbe girişimi karşısında yiğitçe duran, demokratik tepkisini ortaya koyan tüm vatandaşlarımızı ve gazilerimizi saygıyla selamlıyor, Şehitlerimize rahmet diliyorum.” Dedi.

Darbeler Hukuk ve Demokrasiyi Hedef Alır!

Adı ne olursa olsun, ister sivil ister askeri olsun; demokratik sürece, halkın iradesine yapılan her müdahale ülkemizi büsbütün olarak geriye götürmüş antidemokratik süreçler olarak tarihe geçmiştir.

Darbeler doğrudan doğruya demokrasi, hukuk ve parlamenter sistemi hedef almaktadır. O halde darbelere karşı en etkili mücadele aracımız demokrasi standartlarının yükseltilmesi ve her alanda hukukun, adaletin tesis edilmesidir. İnsan onuruna yaraşan bir hayat, insan onuruna yaraşan bir Türkiye özlemi için bu yolda mücadele etmek her birimizin en temel görevidir.

“15 Temmuz” Milletimizin Birlik Beraberliğidir

15 Temmuz darbe girişimin belini büken birçok etken olmakla birlikte özellikle iki nokta üzerinde durmak gerekiyor. Birincisi sokağa çıkan halkımızın feraseti, dayanışması ve dik duruşu, ikincisi de Gazi Meclisimiz ve milletvekillerimizin, bombaların gölgesinde ortaya koydukları ortak milli iradedir.

Yaşadığımız menfur darbe girişimi ülkemizin sadece bir kesimini, bir grubu ya da siyasi partiyi hedef almamıştır.

Hain Darbenin Hedefi Parlamenter Demokrasiydi

Bu hain darbede, özellikle Gazi meclisimizin bombalanması, simgesel bir anlam taşımaktadır. TBMM’nin bombalanması Türkiye’de cisimleşmiş halk iradesinin bombalanması anlamına gelmektedir. O gece Parlamentomuz, milletvekillerimiz tıpkı sokaklara çıkan milyonlar gibi tek yürek olmuş, darbeye karşı ortak bir bildiri kaleme almış ve bombalar altında bu bildiri tüm halkımıza deklare edilmiştir.

 15 Temmuz Bağışları Acilen Hak Sahiplerine Verilmeli

15 Temmuz’u bir siyasi istismar konusu yapanlara karşı duruşumuz nettir! Aziz milletin 15 Temmuz şehit ve gazileri için yaptığı bağışlar derhal, hakları gasp edilen gazilerimize ve şehit ailelerine verilmelidir.  15 Temmuz için toplanan yardım paralarının hesabı şeffaflıkla kamuoyuna açıklanmalıdır!

Ülkemizi darbelerden arınmış, demokrasi standartları yüksek, hukukun üstünlüğünün hâkim olduğu bir seviyeye taşımak için var gücümüzle çalışmaya Cumhuriyet değerlerine, parlamenter demokrasiye topyekûn sahip çıkmaya devam edeceğiz…