Son on gündür Niksar sağ sahil Sulama Kanalları konusunda bir hayli yoruluyoruz.

Niksar Tarım ve hayvancılıkla geçinen önemli bir Ovaya sahiptir.

Son 15 gün içinde Niksar Ovasından çok sayıda vatandaş yaşadıkları Sulama Suyu konusunu gündeme getirdikleri için bizlerde konuya yakın ilgi gösterdik.

İşin özü şudur, zaman zaman NİKSAR SAHİPSİZ” dediğimde arkadaşlarım, dostlarım bana sitem ediyor ve hatta kızıyorlar.

Niksar Ovası gibi önemli bir Ocvaya sahip olan Niksar’daki DSİ şubesi ne yazık ki birilerinin KARA PROPOGANDASI VE KARA KKALPLİLİKLERİ SONUCU KAPANDI.

NİKSAR’DA DSİ ‘nin kapatılmasına vesile olanlar bugün sanırım çok mutludurlar!….

Niksar’da DSİ şubesi kapatılıp, Sulama Birlikleri özelleştirilirse sıkıntıların olması kaçınılmazdır.

Vatandaş “SU YOK HALİMİZE KİM BAKACAK?” Niksar Ovası Sulama Birliği yetkililerine konu iletildiğinde; “kanalımızda Su var, ama kanalın son kısmına isabet eden Buzköyü bölgesinde su sıkıntısının olmaması için çalışıyoruz, vatandaşlar kanallara çok sayıda pislik atıyor, belli bölgelerin kapanmasına neden oluyor, aynı zamanda vatandaşlar Suyu tasarruflu kullanmıyor,  bölgede çok sayıda Mısır ekimi yapıldığı için su sıkıntısı yaşanıyor” diyerek savunma yapıyor.

Bizler sonuca bakarız, kim hatalıdır, hata kimdedir bilmeyiz.

Çarşamba günü Niksar sağ sahil Sulama kanalı bölgesini özellikle izlemeye gittik, Niksar Kelkit ırmağından Sulama kanalına kanal dolusu Su geliyor, bu konuyu haber yaptık.

 

Perşembe günü haberi yaptıktan sonra   www.yesilniksar.com   sitemize haberi yayınladık, bu haberi attığımız anda Buz köyü Muhtarı bizleri telefonla arayarak; “Allah rızası için köyümüze gelde halimize bak” deyince hemen aracımıza bindik yola çıktık ve sağ sahil Sulama kanalı esli Erbaa caddesi Buzköyü bölgesine doğru yola çıktık ve Facebook sayfamdan da canlı yayın yaparak kanal boyunca köye hareket ettim, yol boyu kanal alanlarında yaptığım inceleme sonrasında kanalın belli bölgelerinde temizlik yeni yapılmış ama, belli bölgelerindeki pislikler Sulama kanalında bulunduğunu tespit ettik,  konuyu hem canlı yayında, aynı zamanda yine ilgililere ilettim, Niksar Kaymakamı sayın  İlhami Doğan’a, AK Parti Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi sayın Yusuf Beyazıt’a ilettim.

Sağ sahil Sulama Birliği Kelkit Irmağından suyu kanalın dolusu ile alıyor, Direkli köyü bölgesine kadar kanaldaki Suyu yarıya inerek ulaşıyor, ancak Direkli köyünde Su birden sanki buharlaşıp yok oluyor ve Buz köyüne sulama suyu ulaşmıyor!….

Ortada bir hata var, hata kimde?, kim suçludur?, ona bakmıyoruz.

Bizler işin çözülmesi için gayret sarf ediyoruz.

Buz köyüne gittim sulama kanalının resimlerini çektim, video kayıtları yaptım, Buz köyü arazisinde vatandaşlar bizi bekliyordu adeta isyan edercesine sözler sarf ettiler, üretici haklımıdır?

Evet üreticiler ve çiftçiler haklılar şu sıcak günlerde sulama suyunun kanallarda olmaması düşündürücüdür.

Konuyu tekrardan Kaymakam beye ilettim ve Köyden geri dönmüş yaptım, köy dönüşünde Niksar’ı bir heyet ile ziyaret eden AK Parti Tokat Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi sayın Yusuf Beyazıt’a sohbet esnasında ilettim.

Kiminle konuşmuş olsak önümüze bir kütük yuvarlıyorlar!..

 

Kütük yuvarlamak marifet olmasa gerek.

Önemli olan çözüm üretmektir.

Sulama biriliği ırmaktan suyu gayet sağlıklı ve kanalın dolusunca su alıyor, sağ sahil sulama kanalı ne yazık ki son nokta olan Buz köyü arazisine gelmiyor.

Bölgeyi gezdik ve gördük, sıkıntı daha fazla büyümeden işin çözülmesini bekliyoruz.

Bizler meslek olarak bir gazeteciyiz, söylenen sözleri buraya yazmış olsak çok sıkıntılar yaşanır.

Bizler bir gazeteci olmanın ötesinde Niksar sevdalısı bir insanız.

Kimsenin mağduriyetinden medet ummayız, beklenti içine de girmeyiz, bizler her zaman olduğu gibi sıkıntıya çözüm bulunsun isteriz.

Sıkıntıya çözüm bulmak kolay, bizler bu konuda yetkili değiliz ama, nerede hata var onu görüyoruz.

Hiç kimse tam olarak özgür değildir, her isteyen istediğini istediği gibi yapamaz, yapmamalıdır da.

Özellikle olağan üstü dönemlerde, her insan dikkat etmeli hak ve hukuka riayet etmelidir.

Olağan üstü bir durumu ülke olarak yaşıyoruz.

Küresel ısınmadan kaynaklı sıkıntılar başlamışken, Rusya ve Ukrayna savaşından dolayı da sıkıntı yaşanmaktadır.

Ülkemizde GIDA zincirinde kopukluk olmaması için, tarım alanları en verimli şekilde kullanılmalıdır, aksi taktir yapılacak hataların bedelini bölge insanı ve devamında ülke insanları olarak ödemek zorunda kalırız.

Sıkıntıya düşen insanlar bizleri arıyor, neden ve niçinlerini de söylüyor, bize gelen insanları bizler dinliyoruz, dinlemek zorundayız!.

Vatandaşlar bize geldiğinde; Cemalettin abi şuraya gittik sonuç alamadık, şuna söyledik sonuç alamadık, şuraya yazdık sonuç alamadık, Cumhurbaşkanımız üretim yapın diyerek herkesi uyarıyor, bizler üretim yapmak isteyince yapılması gereken hizmet yapılmıyor, son çare olarak sana geldik” diyorlar.

İnsanlarımızın son durağı bizler isek, insanlar sıkıntıyı daha fazla yaşamaması için çözüm bulmak zorundayız.

Bizler Buz köyü bölgesinde gittiğimizde ve çiftçilerle sohbet ederken, Niksar ilçe Jandarma komutanlığının devriye gezen komutanları ile karşılaştık kısaca ayak üstü sohbet yaptık, konuşmamızda; sulamada çalışanlar suyun belli dönemlerde herkese eşit vermesi için çalışma yapmaktan korkuyorlarmış” dediğimizde Jandarma komutanı; “kaymakamlığa iki satır dilekçe ile sıkıntıyı dile getirsinler biz her zaman görevimizin başındayız, kimse kimseye sıkıntı yaşatamaz” diyerek çiftçilerin sıkıntısına çözül bulunacağı dile getirildi.

Son 15 gündür bizleri bir hayli meşgul eden, Sağ Sahil Sulama suyu meselesi bugün güzel bir şekilde sonuçlandığı haberi  geldi.

Yazıma son noktayı koymadan mağdur Buz köyü muhtarını aradım, Muhtarım nasılsın” dediğimde; “Allah sizlerden devletimizden razı osun, bütün köy halkı arazimizin başında sulama yapıyoruz, Allah devletimize zeval vermesin” dedi.

Bundan güzel söz olamaz. ALLAH DEVLETİMİZDEN RAZI olsun sözü en kıymetli sözdür.

Günün Sözü;  Allah’ım kalplerimizden yorgunluğu, ruhlarımızdan kırgınlığı kaldır.