BÜYÜK DEVLET OLMAK İÇİN, BÜYÜK DEVLET VE SİYASET ADAMI OLMAK GEREKİR.

Türkiye eski Türkiye değil.

Ülkemizde siyasi kargaşa ve koltuk kapmak için yapılan siyaset ne yazık ki gerçeklerin görülmesine mani oluyor.

Dünya yanarken sanki Türkiye bu dünyanın sıkıntılı şartlarından etkilenmeyecekmiş gibi ülkemizde siyaset yapmaya çalışanlar, ülkemizde yapılan hizmetleri görmemek için ısrarcı oluyor.

Karadeniz’de çıkan Doğal Gazı küçümseyen bir siyasetçiden bu ülke insanı ne bekleyebilir?.

Doğu Akdeniz de çıkacak olan Petrol ve yer altı zenginlikleri için iktidarın yaptığı çalışmaları görmezden gelip, sürekli iktidarı suçlayıcı sözler sarf etmek, hiçbir siyasetçiye bir şey elde ettirmeyecektir.

Ülkemizde ve dünyada yaşanan her şeyi halkımız, bilmektedir, öğrenmektedir.

Bugünkü dünya teknolojisi içinde hiç bir şeyin saklı kalması mümkün değilken, muhalefet partilerinin bazıları halkın bir şeyden haberi yokmuş gibi kısır siyasi çekişmelerin içine halkı sokma istekleri boşa çıkmaktadır, çıkacaktır da.

Son bir iki haftadır, CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu “erken seçimden” bahsetmeye çalışıyor, sayın Kılıçdaroğlu nasıl bir ruh hali” içindeki “erken seçim yapılsın” diyerek konuşmalar yapıyor!.

Dünyanın yaşadığı Korona19 Hastalığından dolayı ekonomik sıkıntıların ülkemizde olmaması mümkün mü?. Yıllık 50 milyar Dolar ödemeyi enerji için veren Türkiye dışa bağımlı iken, dünyadaki ekonomik krizlerden etkilenmemesi mümkün mü?.

Dünyada hiçbir kriz olmasa, ülkemizi bölmek ve parçalamak isteyen iç ve dış hainler, ülkemizde krizin yaşanması için zaten hainliklerden geri durmazken, ekonomik yapısını bütün dünyadaki ülkelerle beraber yürüten bir ülke, dünyadaki her olumsuzluktan etkilenmektedir.

Şu gerçeği bizler biliyoruz.

Türkiye artık eski Türkiye değil.

Türkiye artık dünyadaki yapılan maçlar içinde iyi bir oyuncudur, hatta çoğu zaman oyun kurucudur.

Dünyada yaşanan ekonomik sıkıntılar devam ederken, henüz seçimlere 3 yıl varken AK Parti lideri ve Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim kararı alması söz konusu bile değildir.

Ülkemizde seçim isteyen her kim olursa olsun, ülkeyi yönetmeye talip ama, var olan Cumhurbaşkanlığı seçim sistemini halen öğrenememiş, yönetim sistemini dahi öğrenemeyen bir siyasetçinin Türk milletine verebileceği hiçbir olumlu hizmet yoktur!.

Ülkemizde ve bölgemizde yaşanan süreçleri bizler bile Anadolu’nun bir köşesinden dikkatle takip ederken, ülkemizi yönetmeye talip olduklarını söyleyen siyasetçiler ülke gerçeklerini halen göremiyorsa, o siyasetçilerden milletimize hiçbir katkı sağlayamazlar.

Siyasetçi tabi ki siyaset yapacak, siyasi tercihlerini ortaya koyacaktır, ama dünya ateşten çember içinde yanarken milletimiz kısır  siyasi çekişmelere asla pirim vermeyecektir.

Son günlerde CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu “erken seçim yapılmalı” diyor, ülkemizde erken seçimin yapılması söz konusu değildir, yukarıda da ifade ettiğim Cumhurbaşkanlığı seçim sistemi erken seçime çok fırsat vermiyor, seçimlerin zamanında yapılması en ideal karar olarak görülüyor.

Ülkemizdeki muhalefet partileri istikrarlı olmayınca, siyaseten milletimizin kafasını karıştırmakta mahsur görülmüyor.

Yine son haftalarda İP içinde yaşanan ve parti dışına sıçrayan sıkıntılar, siyasetin belli zamanlarda sağlıklı gitmesine mani olacak gibi gözüküyor.

İP İstanbul Milletvekili sayın Ümit Özdağ’dan önce başlayan parti içi muhalefet hareketliliği sayın Özdağ’ın son TV programındaki açıklamaları İP yi bir hayli sirkelemişe benziyor, bundan sonraki süreçte İP çok tartışılacak siyasette ne zaman sular durulur bilemiyoruz.

İP İstanbul Milletvekili ve partinin kurucu insanları arasında olan sayın Ümit Özdağ’ın açıklamaları ülkemizdeki siyaseti sarsacak özellikte, iş böyle olunca İP genel başkanı sayın Meral Akşener, sayın Özdağ’ın açıklamalarına sert cevaplar verdi, parti yetkilileri çeşitli basın kuruluşlarına yaptıkları açıklamalar siyasetteki hareketliliğin devam edeceğini gösteriyor.

İP İstanbul Milletvekili sayın Ümit Özdağ’ın açıklamaları çok ilginç ve dikkate değer açıklamalar, daha öncede yazmıştım, sayın Özdağ parti genel başkanı sayın Akşener’e “Kars ilinde belediye başkanı adayı göstermeyelim” demesine rağmen Kars ilinde İP aday gösterince seçimleri PKK terör örgütünün siyasi bağlantısı olduğu artık herkes tarafından bilinen HDP kazandı, MHP az bir oy ile seçimleri kaybetmiş oldu, dolayısı ile sayın Özdağ’ın açıklaması siyasete bomba gibi düştü.

İP İstanbul Milletvekili sayın Ümit Özdağ’ın 2. açıklaması ise siyasete 2. Bomba olarak düştü, bu konuyu daha öncede dile getirmiştim, İP İstanbul İl başkanı hakkındaki iddiaları çok ciddi, çünkü  FETÖ terör örgütü derneği ile suçlanıyor, bu konu kısa sürede kapana bilecek konu değil, işin muhatabı İl başkanı konuyu mahkemeye taşıdığını söylüyor ama, sayın Özdağ ortaya attığı iddiayı iş olsun diye veya siyasi kirlilik olsun diye söylediğini sanamıyoruz, iddia sıradan siyasi bir hamle olarak görülmüyor.

Daha öncede ifade etmiştim. İP kurulurken MHP ye alternatif parti olarak birileri tarafından ortaya atılmış olsa da, kesinlikle MHP’ye alternatif bir parti olmadı olamazda!.

MHP ye alternatif olacak parti HDP nin siyasi ayağı HDP ile asla ve asla bir araya gelemez, onunda hiçbir şartta yakınlık gösteremez!. İP CHP ile siyasi ortaklık kurarken, CHP aynı zamanda HDP ile çeşitli siyasi birliktelik sağlayarak seçimlere girdiler, bunlar artık alenen beli olan siyasi çalışmalardır, dolayısı ile İP, CHP ile siyasi birliktelik sağlıyor belediye başkanlığı  seçimlerinde birlikte hareket etti, CHP de HDP ile çeşitli bölgelerde siyasi birliktelik sağlayarak seçimlere katıldı ve belediye başkanlıkları kazandı.

Bu çalışmaları bir araya getirince; CHP+HDP+İP+SP ve birkaç küçük siyasi parti= Millet İttifakı

Halkın gözü önünde yapılan ittifaklara rağmen siyasetçilerin inkarcı olması doğru değil, erkekçe, dürüstçe şu denebilir; “evet kardeşim bizler Recep Tayyip Erdoğan’ı devirmek için, Cumhur İttifakını oluşturan, AK Parti+MHP+BBP olarak bir araya geldik, Cumhur İttifakını yıkacağız” deseler, bu polemiklere gerek kalmazdı.

Seçimlerde seçmenlerden oy isterken; HDP seçmenine “CHP adayına oy ver” derseniz, CHP seçmenine; HDP ye İYİ Partiye oy ver” derseniz, bu düşünceler ülke geneline yayıldığı halde; hayır biz oy istemedik” deseniz de, bir gün oyun içinde olan oyuncular ortaya çıkar, HDP ile yapılan iş birliklerini ortaya koyar, sonra işler “mahkeme koridorlarına taşınacak”

Deseniz de seçmen karşısında sıkıntıya düşersiniz.

Sonuç olarak, 2023 tarihinden önce seçimlerin yapılması mümkün değildir. İYİ Parti iddiaları mahkemeye koridorlarına taşımadan önce ilk defa ismi sıkıntılı konumda olan İl başkanını açığa almalı, sonra mahkeme koridorlarında hesaplaşma olmalı ki siyasetin inandırıcılığı ortaya çıksın.

TÜM YAŞANANLARI GÖRÜNCE SİYASETTE VE DEVLET ADAMLIĞI NOKTASINDA EN GÜÇLÜ KİŞİ CUMHURBAŞKANIMIZ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞANDIR.

ŞU NOTUU BİR KEZ DAHA YAZIYORUM. CENABI ALLAH TÜRK MİLLETİNİ SEVİYOR, TÜRK MİLLETİDE RECEP TAYYİP ERDOĞAN’I SEVİYOR. FORMÜL BU, GERÇEK BU OLUNCA CUMHUR İTTİFAKININ ALTERNATİFİ OLMUYOR.

Günün Sözü: GÜN OLA HARMAN OLA.