BÜYÜK AKIN BAŞLADI;Tokat’ta Adını Duyan Koşuyor

Medya Takip Merkezi (MTM)

Medya Takip Merkezi (MTM) medyada en çok konuşulan tatil beldelerini araştırdı. Araştırma sonucuna göre; en çok konuşulan tatil beldesi Bodrum ve Çeşme olurken en az konuşulan yer ise Cunda oldu.

Medya Takip Merkezi (MTM) tarafından 10 bini aşkın yazılı basın, TV, internet ve sosyal medya mecraları üzerinden yapılan tarama sonuçları, en çok haberleştirilen tatil beldelerini gözler önüne serdi. MTM’nin kurumsal raporlama aracı Analytics sonuçlarına göre; tatil haberlerinde artışın gözlendiği 16 Haziran – 23 Haziran tarihleri arasında en çok konuşulan tatil beldesi 4 bin 268 haber ile Bodrum oldu. Geçmişte daha çok ünlü isimlerin tatil haberleriyle gündeme gelen tatil beldelerinde ibre tersine dönmüş durumda. Son birkaç yıldır daha çok işletmelerin fahiş fiyat uygulamaları, faturalardaki KDV usulsüzlükleri ve resmî tatil süreçlerinde yaşanan trafik ile gündeme gelen tatil beldelerinde Bodrum ilk sırada yer aldı. Önceki tatil dönemlerinde magazin haberleriyle zirveye oturan Bodrum; günümüzde fiyat, fatura ve trafik konularıyla yine listenin zirvesinde yer alıyor.

BODRUM

Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin akın ettiği, günün 24 saati ayakta olan, gündüzleri güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz, geceleri ise her yaşam stiline uygun gece hayatı ile eğlenebileceğiniz Bodrum her zaman favori. Türkiye’nin tatil cenneti olarak adlandırılan Bodrum’da denize girilecek yerler ise saymakla bitmez.

ÇEŞME’DE TATİL

Çeşme, şifalı sıcak suları, olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir. Çeşme İzmir’in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Fakat Çeşme ve civarında kaynak suları bol olduğundan ve zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir. Sürekli akan bu kaynakların etrafında çeşme yaptırmak günümüzde olduğu gibi, eski geleneklerimiz arasında da yer almıştır. Çeşme adını, bir zamanlar yüz kadar olduğu söylenen bu çeşmelerden almıştır. Bu çeşmelerin hepsinin kendisine özgü bir özelliği ve mimarisi bulunur. Bu çeşmelerin bir kısmı yüzyıllara meydan okurcasına hiç bozulmadan kaldığı gibi, bazıları da restorasyonlar sayesinde günümüze kadar ulaşmışlardır. Yol genişletme çalışmaları sırasında bulundukları yerlerden başka yerlere taşınmak zorunda kalanlar olduğu gibi, kaynağının kuruması, doğa olayları veya başka nedenlerden dolayı da birçoğu kaybolmuştur İlçenin Konumu: Ege Bölgesinde, İzmir iline bağlı Çeşme ilçesi, 80 km. uzaklıkta Anadolu’nun batıdaki en uç noktasıdır. Yüzölçümü 2601 km2 dir. Doğu’dan Urla ilçesi, güneyden ve batıdan Ege Denizi, kuzeyden ise Karaburun ilçesi ile komşu olan Çeşme’nin; Yunanistan’a bağlı Sakız Adasına uzaklığı 8 mil dir.2012 yılı

MARMARİS’TE TATİL

Türkiye’nin güneybatı sahilinde Ege ve Akdeniz’in kesiştiği noktada Muğla iline bağlı bir liman kenti. Turizm açısından Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Marmaris, Ege kıyılarının en büyük tatil yeri konumunda. Ege ile Akdeniz’in buluşma noktası.

MARMARİS NASIL BİR YER ?

Zengin tarihi ve muhteşem doğası ile Marmaris Yarımadası, bu coğrafi konumuyla tarih boyunca sayısız uygarlıkların yerleşim yeri olmuş, çok sayıda limana ve kente ev sahipliği yapmış. Doğal güzellikleri, uzun sahil şeridi, çam ormanlarıyla kaplı tepelerinden muhteşem manzarası, bakir koyları, eşsiz plajları, antik kentleri, yat marinaları ve her türlü aktiviteyi sunmasıyla beraber Marmaris her yıl yüz binlerce turist ağırlamakta.

 

Yabancıların en çok tercih ettiği Antalya ve Antalya’ya bağlı tatil beldelerinin basının ilgi odağı olmaktan çıktığı listenin son iki sırasına ise Marmara Bölgesi’nden Cunda ve Bozcaada yerleşti.

CUNDA’DA TATİL

Arnavut kaldırımlı sokaklarda kafa kafaya vermiş sohbet eder gibi taş evleri, her daim cıvıl cıvıl çarşısı ve sabah gün doğmadan yola koyulmaya hazır bekleyen balıkçı tekneleri… Rumlardan kalan bu nostaljik hikayeyi güzelleştirip yaşatan Girit mübadillerinin emanet bir çiçeğe bakar gibi özenle koruduğu Cunda,  bir nefes huzur arayan bünyeye deva oluyor. Ayvalık’a bağlı bir ada olan Cunda, Ege Denizi’nde yer alan eski bir Rum kasabası… Rumca “kokulu ada” Moshinos adıyla anılan Cunda Adası, bugün Kurtuluş Savaşı kahramanı olan Yarbay Ali Çetinkaya anısına Alibey Adası ismini almış. 1920’lerin başında adadaki Rum nüfus, Giritli Müslümanlar ile mübadele edilmiş.

BOZCAADA’DA TATİL

Bir ada düşünün ki dışı boz ama içi sevimli mekanlarlarıyla capcanlı olan, Rum mimarisi ile bezeli sokaklarıyla gözleri okşayan, nefis gün batımları, meşhur rüzgarı, güneşi ve nefes kesen buz gibi denizi ile insanın ömrünü uzatan. İşte burası Kuzey Ege’nin en torpilli noktalarından Bozcaada. Ada, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bozcaada, Türkiye’nin Çanakkale iline bağlı ve Ege Denizi’nde yer alan güzel ve tarihi bir adadır. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, doğal güzellikleri, şarap üretimi, tarihi yapıları ve güzel plajları ile ünlüdür. En yüksek noktası 192m ile Göztepe’dir. Türkiye’de köyü olmayan tek ilçesi ve Türkiye’nin 3. büyük adasıdır. Adada 12 koy ve 12 burun bulunmaktadır. Adanın etrafında irili ufaklı 17 adacık bulunmakta ve kışın akan ufak derelerin dışında başka akarsuyu bulunmamaktadır.