BURADAN FIŞKIRAN ALTIN TOKAT’I UÇURACAK

Türkiye Madenciler Derneği (TMD)

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Mehmet Yılmaz, altın ve madencilik sektörüyle ilgili ülkeyi heyecanlandıracak önemli bir açıklama yaptı.

Türkiye Madenciler Derneği (TMD) Başkanı Mehmet Yılmaz, Türkiye’de toplam 6.500 ton metal altın potansiyeli bulunduğunu belirterek, bunun 1.500 tonunun üretime başlandığını ve yer altında bekleyen 5.000 ton altının bugünkü değerinin yaklaşık 300 milyar dolar olduğunu açıkladı. Ayrıca altın dış ticaret açığına dikkat çekerek, Türkiye’nin yıllık 2,5 milyar dolarlık altın ürettiğini ve bu üretimin artmasıyla bu rakamın 8-9 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı. Bu durumun Türkiye’nin altındaki dış ticaret açığının üçte birini kapatması anlamına geldiğini belirtti. Özellikle Bergama’daki altın madeninin üretime başladığı tarihi hatırlatan Yılmaz, Türkiye’de üretilen altının yüzde 50’sinin tamamı yerli sermaye şirketler tarafından üretildiğini ifade etti. Bor madeninin potansiyeli hakkında da konuşan Yılmaz, Türkiye’nin dünya bor rezervlerinin yaklaşık yüzde 70’ine sahip olduğunu ve bu kaynağın uç ürüne dönüştürülmesiyle önemli katma değer yaratılabileceğini dile getirdi. Örneğin, ham borun 300-500 dolar olan değerinin, uç ürüne dönüştürülmesiyle ton başına 500 bin dolara kadar çıkabileceğini belirtti.

Yeşil dönüşümün madencilik sektörüne etkilerini de değerlendiren Yılmaz, bu dönüşümün daha fazla madencilik faaliyetini gerektireceğini söyledi ve bu sürecin lityum, kobalt, nikel, bakır ve hatta altın gibi minerallerin daha fazla üretimini zorunlu kılacağını belirtti.