BU ALTIN PEYNİR EKMEK GİBİ;Tokat’ta Kapanın Elinde Kalıyor

Yaz aylarının gelmesi ve

Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonun da başlamasıyla birlikte vatandaşlar, değeri yaklaşık 600 TL olan bu altını almak için kuyumculara akın ediyor. Yaz aylarının gelmesi ve düğün sezonunun da başlamasıyla birlikte altın fiyatlarında hızlı bir artış meydana geldi. Çeyrek altın fiyatları zirveyi zorlarken, kuyumcular 0.25 gram altını peynir ekmek gibi satıyor. Son bir haftada altın fiyatlarında yüzde 2’den fazla bir artış yaşandı. Yaşanan bu artış, ABD’de işgücü piyasasının zayıfladığına dair verilerin etkisiyle ons altın fiyatlarının yükselmesi nedeniyle yaşanıyor. ABD’de işgücü piyasasının zayıfladığına dair verilerin ardından, ons altın 2.392 Dolara, gram altın ise 2.504 TL seviyesine kadar çıkmış durumda.

Düğün sezonunun da gelmesiyle hediye olarak verilen küçük altınlara olan talep de oldukça artmış durumda. Kuyumcular, özellikle 0.25 gram altın satışlarının 600 TL seviyesinden işlem gördüğünü belirtti. ABD’de yaşanan işgücü piyasasındaki zayıflama nedeniyle Cuma günü ons altın 2.392 Dolara seviyesine kadar çıkarken, bu durum, gram altın fiyatlarına da yansıyarak 24 ayar külçe altının gram fiyatını 2.504 TL’ye Cumhuriyet altınının fiyatını ise 16.393 TL’ye yükseltti. Altın fiyatlarındaki bu yükselişin bir diğer nedeni de ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz indirimi yapacağı beklentisi. Uzmanlar, Perşembe günü resmi olarak açıklanacak olan yeni enflasyon verilerinin ardından Eylül ayında bir faiz indirimi olasılığının gündeme gelebileceğini öngördü. Bu hafta yatırımcıların odağında, ABD’de açıklanacak enflasyon verileri ve Fed Başkanı Jerome Powell’ın yapacağı değerlendirmeler bulunuyor. Powell, Kongre’de ifade verecek, bu da piyasalar için önemli bir rehber olacak.

Artan altın fiyatları nedeniyle vatandaşlar daha uygun fiyatlı alternatiflere yöneliyor. Kuyumcular, 600 TL seviyesindeki 0.25 gram altın satışlarında artış gözlemlediklerini, bu küçük altınların, düşük maliyetleri nedeniyle rağbet gördüğünü de belirttiler.