3 Temmuz 2022 Pazar günü Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyünde Kültür ve Sanat şenliği yapıldı.

  1. Bolat baba Kültür ve Sanat şenliği Niksar Ormancık (Şadoğlu) köyü mesire alanında gerçekleşti.

12 cisi düzenlenen şenliğe yurt içinden ve dışından çok sayıda insanın katılımı ile yoğun ilgi gördü.

Bolat baba kimdir? Sorusunun cevabını köyün dedesi sayın Celal Özer’in kaleminden okuyalım.

Burada karye-i halidi melik Ane-i evlat Hoca Yusuf şah haliyen mülk-i evladı hoca Yusuf Şah divanı şeyh polat zaviyesine vakfı tasarruf olunur.

Niksar daki Yusuf şahin evlatlarına tahsis edilen, halidin şeyh polat zaviyesine vakıf olanak verilmiştir.

Yusuf şah Hülagün han-ın torunlarındandır. Fetih sırasında Niksar’da bulunup bugünkü Halk eğitim merkezi yakınında Metfun bulanan bir alp erenidir.

Bolat Baba türbesi Ormancık (Şadoğlu) köyü sakinleri kutsal olarak bilinmektedir.

Adak kurbanlarını burada keserek paylaşmaktadır. Rum mezarlığı ile iç içe yapılmıştır. Mezarlık 3 etnik grubu temsil etmektedir.

Hüseyin gazi, Melik gazi ve Bolat babanın Keçeci Babanın Oğulları Aziz babanın yiğenleri olduğuna inanılmaktadır. Mezarlık içerisindeki bir kökten sürgün veren beş ağacın Hubyar Sultan, Kul Yusuf baba ve 1600-1700 yıllarında akrabalarını temsil ettiğine inanılmaktadır” denmektedir.

Bölgemizde Tekke  ziyaretleri yoğun bir şekilde devam etmektedir.

12 ci Bolat baba Kültür ve Sanat şenliğine katılan insanlar, ilk önce Bolat baba tekkesini ziyaret ederler, daha sonra oturacakları yerlere geçerler.

Bolat babanın kabrinin bulunduğu alan yüzlerce yıllık büyük sakız ağaçlarının bulunduğu alanda bulunmaktadır.

İnsanlar her yıl yapılamayan kültür etkinliği dışında haftanın her günü Bolat baba türbesine gelerek burada inanışları doğrultusunda, dualarını yapar, adakları var ise keserler ve lokma olarak etrafındaki insanlar dağıtırlar.

Pandemi dolayısıyla yapılamayan Kültür ve sanat etkinliği dolayısıyla uzun zaman köylerine gelmeyen gençler ve Ormancık halkı, bu sene yapılan etkinliğe yoğun ilgi gösterdikleri dikkat çekti.

  1. Bolat baba etkinliğine katılan sanatçılar yöresel türkülerle misafirleri coşturdular, çekilen ELLİK oyunları ile yöre halkından olmayan insanlarda oyunlara eşlik ettiler.

Bir köyün yoğun ilgi gören Kültür ve Sanat etkinliği yapması kolay bir organize değildir, küçük bir köy olmasına rağmen yoğun ilgi gören şenliğin en güzel bir şekilde başlayıp son bulmasında, Köy Muhtarlığı, Köyün Dernek başkanı ve yönetimi her çalışmayı ayrıntısına kadar düşünerek yapmaları, şenliği güzel başlayıp mutlu bitmesine neden olmuştur.

12  ci Bolat baba Kültür ve Sanat şenliğinin güzel geçmesinde köy muhtarı Rıza Çıkla, Ormancık Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme derneği başkanı değerli dostum Cemal Taşkın ve iş adamı değerli dostu zafer Cıkla’nın büyük emeklerini gördük.

Konuşmacıların hepsi birlik ve beraberlik mesajları verirken, zafer Cıkla kardeşimin şu sözleri dikkat çekiciydi; bu etkinliğimize katılan ve destek veren tüm dostlara teşekkür ediyorum, burada köy halkıma şunu ifade etmek isterim, kendinize güvenin, kendinize güveninki en güzel işlerin en zor işlerin yapıldığını görerek daha zor işleri başarmayı bilelim” dedi.

Gerçekten Kültür ve sanat etkinliği yapmak zordur, özellikle köylerde yapılan etkinlikleri yapmak daha da zordur, Ormancık köyü zoru başaran bir şirin köyümüzdür, en verimli topraklar üzerinde bulunan köy halkı etkinlikleri kırsal alanda yaparak en verimli toprakların sıkıntıya düşmesini arzu etmediklerini de görüyoruz.

Bolat baba Kültür ve sanat etkinliğine Niksar’dan her siyasi parti temsilcisinin katılması dahada anlamlı hale getiriyor.

CHP lisi, MHP lisi, İP lisi vel hasıl iktidar, muhalefet partisi ayrı yapmadan davet edilen şenliğe her siyasi düşünce temsilcilerini katılması etkinliği daha da anlamlı hale getirmektedir.

Niksar her zaman birlik ve beraberlik içinde yaşamayı bilen, dost ve arkadaşlıkları hiçbir siyasi farklılıkların bölemediği özel bir şehirdir.

Niksar Türkiye’nin küçültülmüş bir şehri olarak görüyoruz.

Siyasi farlılıklar vardır hem de çoğu zaman uçlarda oynayanlar vardır, buna rağmen Niksar halkı asla birlik ve beraberliklerinden taviz vermeyen önemli bir şehirdir.

Şenlik programı kapsamında etkinliğin yapıldığı alanın stabilize toprakla kaplı olması konusu köyün Muhtarı Rıza Cıkla kardeşimiz tarafından konuşması içinde dile getirilmiştir, Muhtar kardeşimizin konuşmasına cevap olarak Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan cevap vererek; arkadaşlar bu anlamlı etkinliği düzenleyen köy muhtarı ve dernek başkan ve yönetimini kutluyorum, anlaşılan şuki bizlere bir verdiniz, iki almak istiyorsunuz, Bolat baba tekkesini öğrendiğimde bu bölge için güzel bir çalışma yapmayı düşünmüş idim, düşündüğüm projeyi uygulamak uzun zaman alabilir ama, Muhtarımızın talepleri içinde olan bu alanın parke taşı ile yapılmasını inşallah sağlayacağız” demesi etkinliğe katılanların taktirini kazandı, inşallah 2023 yılı etkinlikleri başlamadan önce etkinlik alanı Beton parke ile döşenerek etkinlik süresinde tozun havaya kalkması önlenmiş olacaktır.

Ormancık (Şadoğlu) köyü Niksar’da en çok Şeker Pancar ekimi yapılan bir bölge iken, etkinlik gününde ve sonrasında köy halkı ile yaptığımız sohbetlerde, Turhal Şeker fabrikası Niksar Pancar şefliğinin sıkıntı yarattıklarını, vatandaşları doğru bilgi vermedikleri ve açıklanan Şeker Pancarı rakamlarının çiftçiye ödenmediği, Polar ölçümünün çiftçiye sıkıntı yarattığı, üründeki fire konusunda aşırı firelerin düşesi, Şeker Pancarı ekiminde en düşük noktaya gelmesinin etkili olduğu dile getirildi.

Ülkemiz için en özel, ürünler içinde olan Şeker pancarı ekiminin daha yoğun olması gereken yılında, ekimin en çok yapılan köyü Ormancıkta en aza düşmesi Kayseri Şeker Kooperatif başkan ve yetkililerinin dikkatine sunmak isteriz.

En verimli topraklara ve çalışkan insanlara sahip olan bir köyde Şeker Pancarı ekimi düşüyorsa, buna yetkililerin ve hatta Hükümetin gerekli tedbirleri alması gerekir.

Güzel bir gün idi.

Etkinliği düzenleyen köy muhtarı, derke başkan ve yönetimini tekrardan kutluyorum.

Günün Sözü: Allah’ım gönlümde olanı hakkımda hayırlı eyle; hakkımda hayırlı olana gönlümü razı eyle. Hz. Ali