Niksar’da yaşayan Mediha HÜSEYİNOĞLU ve Ayhan HÜSEYİNOĞLU, Niksar’da kurulan halk pazarlarına gelerek kendi ürettiği kalbur ve elekleri satıyor.

Niksar’da yaşayan 75 yaşındaki Mediha HÜSEYİNOĞLU ve oğlu Ayhan HÜSEYİNOĞLU, elek ve kalbur yaparak mesleğini yaşatmaya çalışıyorlar. Geçmişte hemen her evde ihtiyaç olarak kullanılan elek ve kalbur zamana direniyor. Mediha HÜSEYİNOĞULU ve Ayhan HÜSEYİNOĞLU ise kendi yaptığı elek ve kalburları pazar pazar gezerek satıyorlar. Eskiden elek ve kalburun her evde kullanıldığını ifade eden Mediha Hüseyinoğlu, ” Niksar’daki evimizde oğlumla birlikte elek ve kalbur üretiyoruz.15 yaşımda bu işi yapmaya başladım, şuan 75 yaşındayım ömrümün sonuna kadar bu işi yapmaya devam edeceğim. ” dedi. Ayhan Hüseyinoğlu ‘‘30 yıldır bu işi yapıyorum. Elek, kalbur, süpürge ve sepet üretip satıyoruz. Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz’’ dedi.
Niksar’da pazarlara geldiğini belirten Hüseyinoğlu eleklerin tanesini 35 liradan, kalburların tanesini 50-80 liradan, sepetlerin tanesini 50-100 liradan ve süpürgelerin tanesini 25 liradan sattığını ifade etti.