Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Niksar’da bir dizi ziyaretlerde ve incelemelerde bulundu.

Tokat valisi Dr. Ozan balcı beraberinde Tokat İl Jandarma Komutanı jandarma Albay Bahri Bostancı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım Müdürü Orhan Şahin, Niksar Kaymakamlığına vekalet eden Reşadiye Kaymakamı Talat Tabur, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Serenli Belediye başkanı Nurettin Keleş ve kurum yetkilileri katıldı.

Serenli beldesinde iki yıl içinde dikimi gerçekleştirilen  Ceviz Fidanlarına ek olarak 10 bin yeni fidan dikimi gerçekleşti.

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı fidan dikimi öncesinde Serenli Belediye Başkanı Nurettin Keleş  ile yapılan çalışmaları değerlendirdiğinde şunları dile getirdi; “başkan size yaptığımız hizmetten dolayı mutluyuz çalışkan belde halkına bir kez daha teşekkür ediyorum, bu sene planlanan 10 bin fidan ama daha fazla talep edildiğini öğrendim, size bu sene 10 bin fidandan sonra 20 bin fidan daha verir isek bunu dikebilir misiniz? Tamam, derseniz hemen Kaymakam beye ve İl Tarım Müdürlüğüne talimatımı veriyorum” dedi bu sözler üzerine Başkan Keleş; “sayın Valim tabiki dikimini yaparız iş makinası desteği gerekiyor” dedi Vali Balcı; “tamam başkan 20 bin fidan daha veriyoruz, iş makinası desteği de veriyoruz, ayrıca bu kadar fidan dikimini gerçekleştirdiğimize göre Ceviz bahçelerinin sulanması için ayrıca bir Gölet daha yapalım, ayrıca gölet yapılana kadar Tanker ile Su desteği de vereceğiz hayırlı olsun” diyerek ilk fidan dikimi gerçekleşti.

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı fidan dikiminden sonra açıklamada bulundu, Balcı yapılan çalışmalar hakkında şunları dile getirdi; “Biz şimdi Tarım Tokat Projesi kapsamında Tokat’ımızın çok kıymetli ovaları var. Tabi 7 tane ovamız var 3 tanede nehrimiz var: Çekerek, Yeşilırmak, Kelkit. Müthiş harika bir ovalarımız var, verimli. Aynı zamanda çık kıymetli çiftçilerimiz var. Biz şimdi bu zamana kadar Ceviz programı kapsamında yaklaşık şuana kadar 500.000 cevizi Tokat’ımızın çok verimli toprakları ile buluşturduk. Bu seneki dikim sezonunda da 200.000 dikeceğiz. Yaklaşık 700.000 ceviz ağacını topraklarımızla, çiftçilerimizle beraber buluşturmuş olduk.  Bugün de buraya geldik Serenli Niksar Serenli beldesinde Türkiye’nin en büyük ceviz bahçesi kuruldu. Program mart ayı itibariyle tam 100.000 ağacı ceviz fidanı topraklarımızla buluşturmuş oluyoruz.  Yaklaşık 6 bin dönümlük büyük bir, dev bir bahçe kurmuş olduk. Ayrıca fidanlıklarımızda da bizim 2023’ü hedefleyerek tam 1.300.000 civarında da ceviz fidanı yetiştiriyoruz. İnşallah onları büyütmesi, aşılanma işlemleri tamamlandıktan sonra Cumhuriyetimizin tam 100. kuruluş yıl dönümüne de denk geliyor.  2.000.000 ceviz fidanını Tokat’ın değerli topraklarıyla buluşturmuş oluyoruz.  Tabi çok güzel böyle imece usulüyle de yapıldı bu proje, çok insanda destek verdi.  Başta tarım bakanımız, orman genel müdürümüz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, il özel idaremiz ondan sonra buradaki kaymakamlarımız, belde başkanlarımız, orman teşkilatımız, tarım teşkilatımız, muhtarlarımız, çiftçilerimiz hepsi çok destek verdi. Emeği geçen herkese çok çok teşekkür ediyorum ben.

İnşallah 10 yıl sonra da nihai hedefimizde ceviz piyasasının Tokat Niksar’da belirlenmesini istiyoruz. Nihai hedefimizi de böyle söylüyoruz, çünkü Tokat deyince Niksar cevizi akla yani ceviz deyince Tokat Niksar akla gelir.  Niksar cevizi kokusu, rengi, tadıyla çok meşhurdur.  İnşallah tarihteki o eski, görkemli günleri getireceğiz hep beraber. Hedefimizi de böyle kuruyoruz, yani 2023 itibarıyla iki milyon ceviz topraklarla buluşmuş olacak. Şuanda da gayet güzel gidiyoruz. İnşallah bu sezon 700.000 tamamlamış olacağız.  Müthiş oldu emeği geçenlere, katkı sağlayanlara çok çok teşekkür ediyorum ben.

Sayın valimiz Niksar cevizin ücretli merkezi olabilecek diyebilir miyiz bu projeyle birlikte?

Şimdi şöyle derler eskiler görünen köy kılavuz istemez diye. Şu anda zaten 700.000 cevizin 230.000’ini sadece Niksar’a dikmiş olduk. 100.00’ini de Serenli’ye… İnşallah buraya bir tane de gölet sırf cevizleri sulamak için gölet çalışmamızda var, onu da tamamlayacağız. Muhtemelen onu 1.300.000 şuandaki fidanlıklarda büyüttüğümüz ve aşıları yapıldıktan sonra toprakla buluşturacağız cevizlerle beraber ceviz şeyi artmış olacak inşallah” dedi.

Serenli beldesinde Ceviz fidanı dikimi gerçekleşirken Niksar yazıcık Kasabası bölgesinde meydana gelen Orman yangını öğrenilmesinden sonra vali balcı kurum yetkililerini arayarak bölgedeki gelişmelerden bilgi aldı ve yetkililere bölgeye iş makinalarının hemen sevk edilmesini istedi.

VALİ BALCI TALAZAN – AYDINLIK EVLER BÖLGESİNDE YAPILAN YOL ÇALIŞMALARINI İNCELEDİ

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı Talazan Köprüsü- Aydınlık Evler bölgesinde yapılan Talazan- Aydınlık Evler bölgesinde yapılan yol çalışmalarını inceledi. Yol çalışmalarını inceledi, yol yapımını üstlenen Tolga Yılmazdan ve yetkililerden bilgiler aldı.

Talazan- Aydınlık Evler bölgesinde yapılan yol çalışmaları hakkında bilgi aldıktan sonra yolun sıkıntı yaşanmadan yapılmasını, 12 kilometrelik alanın yapılması için gerekli ödeneğin olduğunu çalışalar tamamlandığında ödemeler yapılan hak edişlere göre yapılacağını dile getirdi.

 

İLÇE TARIM MÜDÜRLÜĞÜNE YENİ BİNA ARSASI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı İlçe Tarım Müdürlüğüne yeni hizmet binası yer incelemesinde bulundu.

Niksar ilçe Tarım Müdürlüğü hizmetlerin daha sağlıklı yapılması için yeni bir binaya ihtiyaç duyulduğu Vali balcıya iletilmesi üzerine Niksar’da çeşitli alternatif alanlar tespit edilmiş, hizmetin sapılması için İsmet Paşa mahallesi Orman İşletme Müdürlüğü bitişiğinde bulunan 5 dönümlük alanın uygun olduğunu ifade etti, Tarım İl müdürüne; müdür bey bu konuda belediye başkanı ile bir çalışma ve değerlendirme yapınız gereken çalışmaları kısa zamanda yapılsın” dedi, ilçe Tarım Müdürlüğü yeni hizmet binasına kavuşmuş olacak.

HÜKÜMET KONAĞINDA İNCELEME YAPTI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı yeni Hükümet Konağı hizmet binasında incelemelerde bulundu.

Vali Balcı Hükümet Konağı inşaatını, İl Jandarma Alay Komutanı J. Albay Bahri Bostancı,  Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe İl Genel Meclisi üyesi Sadullah Karataş ile birlikte incelemelerde bulundular, yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldılar.

Hükümet Konağı inşaat sorumlusu yetkili; sayın valim söz verdik Ocak ayı içinde binanın ön cephesi tamamlanmış olacak verilen süreden öncede inşaat tamamlamayı düşüyoruz” dedi.

Vali Balcı; inşaatın en kısa zamanda tamamlanmasını bekliyoruz, ödeneklerde sıkıntı yok, tamamlayın alınız paranızı hayırlı olsun başarılar diledi, çalışan işçilerle kısa sohbetler yaptı, başarılar diledi.

İLÇE JANDARMA HİZMET BİNASINI GEZDİ

Vali Balcı İlçe Jandarma hizmet  binasını ziyaret ederek görevli personelle kısa tanışma imkanı buldu, ziyarette  İl Jandarma Alay Komutanı J. Albay Bahri Bostancı,  Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Özel İdare Genel Sekreteri Recep Gökçe ve çalışma arkadaşları bulundu, hizmete devam eden bina hakkında kısa bilgiler aldı.

Vali Balcı; arkadaşlar burada hizmet yapmak çok zor bir an önce yeni binanın yapılmasına gayret edeceğiz, burada hizmetlerin yapılması zor, burasını farklı şekilde değerlendirmek gerekir, Belediye Başkanına; “ başkanım bu konuda belediye olarak bir çalışma yapılsın, en kısa zamanda yeni binasına Jandarma teşkilatımız taşınmalıdır” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ İNŞAATI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı incelemelerini Alparslan Türkeş Parkı alanında yapılan Kültür merkezi inşaatında incelemelerde bulundu, Balcı şunları dile getirdi; “Niksar Kütüphanesi inşaat halinde, Reşadiye devam ediyor.  Başçiftlik, Almus, Artova, Yeşilyurt, Pazar devam ediyor. İnşallah Zile, Erbaa ve Niksar tamamlanacak ve okullardaki Kütüphaneler yapıldı,  bir kısmın da yapacağız. Bunun dışında da 102 tanemi Z kütüphane yaptık. Yeni  yapılan 102 okul, güçlendirilen 50 ilkokulla beraber oralara da Z kütüphane koyduk. Böylece ne oluyor 256 gibi yapıyor, ayrıca 156 tane kütüphane daha yılsonuna kadar yapıyoruz. Böylece 400 tane okula da kütüphane kazandırmış oluyoruz. Ayrıca kitap okuma ve de dağıtılan kitap tablette devam ediyor, okuma etkinlikleri bir de Niksar Kültür Merkezi’nde ayrıca  tamamlayacağız, Niksar hak ettiği hizmetleri inşallah alacaktır” dedi ve buradan İlçe Jandarma Hizmet Binasının yapılmak istenen arsayı görmek üzere ayrıldı.

İLÇE JANDARMA HİZMET BİNASI YER TESPİTİ YAPILDI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ilçe Jandarma Komutanlığı binasının hizmete elverişli olmadığını düşüncesinden hareketle yeni hizmet binasının kısa zamanda yapılması için yer tespiti için halen Sağlık eslek Lisesi olarak hizmet yapan okulun yan tarafında bulunan Özel İdareye ait arsayı gezerek burada yetkililerle istişarede bulundu, belediye başkanı Özdilek Özcan’a; “başkan bey burası ile ilgili olarak çalışma yapalım Jandarma Hizmet binası olarak burası uygun, her hangi bir engeli yok ise buraya kısa zamanda binayı yapalım diğer tarafı da farklı şekilde değerlendirelim, hayırlı olsun” dedi, daha sonra Yazıcık kasabası Karaçam bölgesinde meydana gelen Orman Yangını bölgesine hareket etti.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Yazıcık kasabası bölgesinde meydana gelen yangın yerine giderken Aydoğmuş köyü sınırlarında yol kenarında Koyun otlatan çobanı görünce aracını durdurdu ve çoban ile sohbet ederek; “hemşerim burada ne yapıyorsun?” dediğinde Çoban; devletimden Allah razı olsun bana Koyun verdi köyde yaşıyorum, Koyunları aldım güdüyorum, aldıktan sonra kuzuları odu onları güdüyorum, Allah devletimden razı olsun” dedi bunun üzerine Cemalettin bilgin; hemşerim Tokat valimiz bak seni ziyaret etti” dedi, Çobanlık yaparak hayatına devam eden insan; “valim Allah razı olsun sizlerden devletimden hayvanları aldı besliyorum çok şükür kazanıyorum da” dedi, bunun üzerine Vali Balcıya araziden toplandığı Meşe Palamudunu vererek koyunlara vermesini sağlayan Çobana Vali Balcı teşekkür etti ve şunları söyledi; “köyümde yaşamak için bir sürü nedenim var” projemiz kapsamında yaptığımız çalışmaların ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu görüyoruz, halkımız  kendisine verilen hizmetin kıymetini biliyor ve dua ediyor, bizler duaya talibiz çok şükür bunu da yaşayarak görüyoruz” dedi çoban ile bir süre sohbet yaptı, Koyunlara elindeki Meşe palamutlarını verdi ve çobana başarılar dileyerek Yangın bölgesine hareket etti.

VALİ OZAN BALCI YANGIN BÖLGESİNDE

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Yazıcık kasabası Karaçam bölgesinde meydana gelen yangın bölgesine gitti ve orada Niksar Orman Müdürü Erdal Düzgünden çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Düzgün; sayın Valim kısa zamanda olay bölgesine intikal etti  bölgeden gelen iş makinaları ve sizlerin talimatları doğrultusunda gelen iş makinaları ile yangını kontrol altına aldık, halen Dron ile yangını havadan kontrol ederek çalışmalara devam ediyoruz” dedi.

Tokat valisi Dr. Ozan Balcıda; “arkadaşlar geçmiş olsun ekipler burada sabaha kadar kalsın her ihtimale karşı tedbiri elden bırakmamak gerekir, teşekkür ederim kısa zamanda yangını kontrol altına alarak çalışma yaptınız, burada çalışma yapan bütün çalışma arkadaşlarımıza, yetkililere teşekkür ederim, çalışmalar tamamlandıktan sonra arkadaşlara selamlarımı iletin, başarılar dilerim, tekrardan geçmiş olsun” dedi  ve olay bölgesinden Yazıcık jandarma Karakol hizmet binasını yerinde görmek için karakolu ziyaret etti.

YAZICIK JANDARMA KARAKOLU BİNASI İNŞAATI ZİYARET EDİLDİ

Tokat valisi Dr. Ozan Balcı beraberinde Tokat İl Jandarma Komutanı jandarma Albay Bahri Botancı, İlçe Jandarma Komutanı J. Üst. Gökan İnce, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Tarım Müdürü Orhan Şahin ile birlikte Yazıcık Jandarma Karakol binasını incelemek üzere bölgeye intikal etti.

Vali Balcı binayı inceledi, çalışmaları yapan Jandarma personeline teşekkür etti; “arkadaşlar elinize sağlık çok güzel bir bina yapılmış hayırlı olsun, komutanım burasını yapan arkadaşlar Niksar İlçe jandarma Komutanlığını da yapsın çok güzel olmuş, Genel Komutanı arayayım bir hayırlı olsun diyelim” dedi, bunun üzerine Vali Balcı Jandarma Genel Komutanı  Orgeneral Arif Çetin  arayarak “hayırlı olsun” dedi. Jandarma Genel Komutanı teşekkür ederken; “valim şu anda Helikopterdeyim inince görüşelim bağlantı kesilebilir, teşekkür ediyorum” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı bir güne çok ciddi çalışmaları içeren hizmetleri bir günde tamamladı ve Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’e; “Cemalettin bey Niksar’a hak ettiği hizmetleri yaptık yapmaya devam ediyoruz, OSB nin alan genişletme çalışmasına başlıyoruz, ayrıca Sarı yazı köyü bölgesinde çıkan Sıcak Sudan faydalanmak isteyen iş insanlarına destek vereceğiz, OSB de cami ve Kreş yapımına kısa zanda başlıyoruz. Hükümet Konağı, Kültür merkezi, Kapalı Spor salonu, yarı Olimpik Yüzme havuzu çalışmaları devam ediyor, inşallah Jandarma Hizmet binası, İlçe tarım Müdürlüğü binasını da kısa zamanda başlatacağız, Kütüphane yapılıyor, Niksar’da okulların inşaatları devam ediyor, velhasıl gün sonunda Niksar’a yaptığımız ve yapacağımız müjdeleri vermiş olduk, Niksar’a her hizmet yakışır hayırlı olsun” dedi.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ve beraberindeki çalışma arkadaşları akşamın geç saatlerinde Niksar’dan ayrıldılar.