Daha Yeşil Türkiye için 11 milyon Fidan, 11.11.2019 tarih ve saat 11.11 de toprakla buluştu.

Tarım ve Orman Bakanlığının  organize ettiği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteklediği  11 milyon Fidan’ın toprakla buluşması gerçekleşti.

Niksar’da Meslek Yüksek Okul kampüsünde gerçekleşen törene Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, GOP Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özbay, Niksar Cumhuriyet Savcısı Ayşe Özkan Kaynar, Komando Tabur Komutanı ve  İlçe Jandarma Komutanı Jandarma Binbaşı Halil Keskin, Niksar Orman İşletme Müdürü İlhan Yazıcı, Meslek Yüksek Okulu Müdürleri  ve çok sayıda kurum yetkilisi, vatandaş ve öğrenciler katıldı.

“BUGÜN FİDAN YARIN NEFES” başlıklı etkinlik Niksar Meslek Yüksek Okulu kampus alanında gerçekleşti, alanda fidanların dikilmesi için Niksar Orman İşletme müdürlüğü ekipleri  alanın sağlıklı hale gelmesi için 10 günlük zaman diliminde sahanın daha verimli ve sağlıklı olması çalışmalarını gerçekleştirdi, Niksar Meslek Yüksek Okulu Orman Yüksek Okulu katkıları ile gerçekleşen etkinlikte 1111 Fidan dikimi planlanmasına rağmen 3 bin civarında Fidan’ın toprakla buluşması sağlandı.

Niksar meslek Yüksek Okulu kampus alanındaki 20 dönümlük alana dikilen fidanlar öğrencilerin yoğun ilgisini çekti, tören başlaması ile birlikte saygı duruşu, İstiklal marşının okunmasından sonra Tema Niksar temsilcisi Tahsin Çamkerten Tema çalışmaları hakkında bilgi verdi, daha sonra GOP Üniversitesi Rektör yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Özbay yapılan çalışmalar ve Ünversite olarak yapılan katkı hakkında bilgi verdi, Özbay şunları dile getirdi;  Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Orman İşetme Müdürüm, Sayın Yüksekokul Müdürüm, Kıymetli Hazirun, Değerli Hocalarım ve sevgili öğrenci arkadaşlarım, “Bugün Fidan, Yarın Nefes” kampanyası çerçevesinde Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu’muz Ormancılık Böiümü ve Niksar Orman İşletme Müdürlüğümüzün işbirliği ile düzenlenen etkinliğimize hepiniz hoş geldiniz, safalar getirdiniz. Bu etkinlik kapsamında öncelikle Niksar Teknik Bilimler Meslek yüksekokulu’muz Ormancılık Bölümü öğretim elemanları ile Niksar Orman İşletme Müdürlüğümüz tarafından alınan toprak ve iklim şartları tespit edilmiş ve en uygun ağaç türü tespit edilmeye çalışılmıştır. Bunun akabinde ise yaklaşık 20 dönümlük alan önce sulanabilir hale, ardından ise dikime hazır hale getirilmiştir. Bu hazırlıkların ardından inşallah 1.111 fidanımızı bu gün beraber dikicez. Dikicez ama, Diktiğimiz fidanların büyümesini belki göremicez. Bunu söğlerken Harun Reişt döneminde yaşanan bir tarihi kıssayı sizinle paylaşmak istiyorum. Harun Reşit bir gün atına binip şöyle bir gezinti yaparak dinlenmek istediğinden Bağdat’ın dışına çıkar, yol kenarında oldukça yaşlıı bir zatın hurma fidanı dikmekte olduğunu görür. Bu durum biraz garip bularak sorar:

-Baba, der ne yapıyorsun, bu yaştan sonra fidan mı dikiyorsun?

-Evet oğul, der, görüyorsun ya hurma fidanı dikiyorum.

-Peki, diktiğin bu hurmalar kaç senede meyve verecek dersin?

-Hiç belli olmaz oğul ;beş senede, on senede, hatta yirmi senede ancak meyve verenler de olur.

-Demek ki diktiğin hurmaların meyvesini yemen, biraz şüpheli. Sen hayatta iken meyve vermeyecek bu fidanlar için neden sıkıntıya giriyorsun?

İhtiyar bu defa şu cevabı verir:

-Oğul, bizden evvelkiler dikip gitmişler, biz onların diktiği fidanların meyvesini yedik. Şimdi ise sıra bize geldi, bizde dikelim de bizden sonra gelenler yesinler.

Cevap hoşuna giden Harun Reşit:

-Al baba, güzel konuştun, der kendisine bir kese dolusu altın atar. Altın dolu keseği havada kapan ihtiyar.

-Sultanım şükürler olsun ki, başkalarının diktiği fidanlar senelerce sonra meyve verdik halde,  benim diktiklerim şimdi meyvesini verdi bile, der.

Sultanın bu sözü hoşuna gider ve ihtiyara bir kese dolusu altın daha atar. Ak sakalı ihtiyar, bu seferde şöyle söylenir:

-Sultanım şükürler olsun ki, başkalarının diktiği fidanlar senede ancak bir defa meyve verdiği halde, benimkiler iki defa meyve verdiler!…der.

Halife, ihtiyarin bu sözüne de hayran kalır ve tekrar çıkardığı bir kese altın altını daha atar, yanındaki vezir:

-Sultanım burada daha fazla kalıp konuşmayalım, yoksa bu ihtiyar Hazineyi boşaltaca, diyerek oradan hızla uzaklaşırlar. Kısadan hisse

Bu vesileyle ben öncelikle Sayın Kaymakamımıza, Sayın Belediği Başkanımıza, Sayın Orman İşletme Müdürümüze, Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz müdürüne, Niksar’daki kurum ve kuruluşlara ve tüm aşamalarda büyük bir özveriyle çalışan yüksek okul personelimize bu etkinliğe katıkları için teşekkür ediyor, Hepinize saygıyla sunuyorum

Rektör yardımcısı Özbay’dan sonra Belediye Başkanı Özdilek Özcan davet edildi, Özcan misafirlere “hoş geldiniz” dedikten sonra  ve emeği geçen insanlara teşekkür etti, daha sonra Niksar kaymakamı İlhami Doğan kürsüye davet edildi Doğan konuşmasına espirili bir şekilde başladı, Doğan; “arkadaşlar bugün konuşmayacaktım ama davet edilince konuşma gereği duydum, dün Tahsin usta ve belediye başkanı Özdilek beyle bir ayara gelip sohbet yaparken şu kararı almıştık, Tahsin usta ve başkan bey kısa konuşmasına karar verdik, onlar sözlerinde durdu ve kısa konuştular bende kısa bir selamlama konuşması yapmak durumundayım” dedi daha önce görev yaptığı şehirlerde Orman Yangınları ile ilgili yaşadığı olaylar hakkında kısa bilgiler verdi, daha sonra; “arkadaşlar Vali bey Kelkit Vadisinin tamamen ağaçla buluşması çalışması başlatmıştır, inşallah Kelkit vadisi Ceviz bölgesi olarak ülke genelinde söz sahibi olacaktır, bu kapsamda sayın valimizin destekleri ile Serenli beldemizde 1200 dönümlük alanda Ceviz fidanı çalışmalar son aşamaya geldi, artık Ormanlarımız çeşitli tür ağaçlarla birlikte daha verimli hale gelecektir” dedi, çalışmalarda emeği geçenlere teşekkür etti.

Kaymakam Doğan’ın konuşmasından sonra Niksar Orman İşletme müdürü İlhan Yazıcı fidan dikimi ile ilgili teknik bilgi vermek üzere davet edildi. Yazıcı misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra kısa şu bilgileri verdi; “şu an bulunduğumuz bölgede her çalışmayı tamamladık kumsal arazi üzerinde fidan dikimini gerçekleştireceğiz, bu bölgeye Fıstık Çamı, Çınar fidanı ve azı türü fidan dikerek bölgenin zenginleşmesini sağlayacağız, bu anlamlı günde katkı yapan başta Kaymakam beye ve tüm kurum yetkili ve çalışanlarına teşekkür ederim” dedi, nasıl fidan dikileceği hakkında kısa bilgi verdikten sonra fidan dikimi gerçekleşti. Binlerce Fidan Toprakla buluşmuş oldu.