BASIN İLAN KURUMU ŞUBE MÜDÜRÜ İLE TOKATTAKİ GAZETECİLER BİR ARAYA GELDİ

Samsun Basın ilan kurumunun

Samsun Basın ilan kurumunun düzenlemiş olduğu Tokat Öğretmen Evi’ndeki kahvaltı ’da Samsun Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mustafa Bayraktar ile Şube çalışanı Sinan Duman Tokat ve İlçelerinde görev yapan Hür söz gazetesinden İhsan Uluözlü, Haber Tokat gazetesinden Zeki Özdilek, Güneş gazetesinden Mehmet Aktürk, Tokat gazetesinden fatih kılıç, Zile öz haber gazetesinden Hüseyin Akay, Yörenin gazetesi Canik gazetesinden Cemalletin Bilgin, Yeni Erbaa gazetesinden Celalettin Çetinkaya, Danişmend gazetesinden Serhat Gümen  ile bir araya gelerek kahvaltı eşliğinde sıkıntılarını paylaştılar.

Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mustafa Bayraktar gazeteciğin gelişmesi için elinden geleni yaptıklarını ve daha da çok yapacaklarını belirtti. Toplantıya katılan Gazeteciler sorunlarını bir bir dile getirdiler; “ Ekonomik sıkıntılar her geçen gün büyüyerek devam etmektedir. Anadolu basınının tek gelir kaynağı resmi ilanlardır, bazı resmi kurumlar ihale ilanı vermemek için gayret sarf etmektedirler, bu konuda ilgili kurum yetkilileri ile görüştüğümüzde çeşitli bahaneler üretmektedirler aslında ilanların verilmemesi kurumların zararına olmaktadır. İhaleye çıkartılan malın alıcısı azalmakta, alınacak malların fiyatları az sayıda firma girdiğinde yüksek olmaktadır, rekabet şartlarını düşürmektedir. Basın İlan Kurumunda ve yetkililerimizden resmi kurumların mutlaka ihale ilanlarını vermeleri için çalışma yapmalarını bekliyoruz. Günün şartları içerisinde internet sitelerinin gazetelerin okuma oranının azalması, halk olarak gazete okuma oranlarının düşmesi karşılaştığımız sıkıntılar arasındadır, sıkıntılarımızı el birliği ile çözmemiz mümkün olacaktır, ayrıca ilçelerdeki gazetelerde çalışan personel kadrosuna gazete sahiplerinin dâhil edilmesini istiyoruz” diyerek düşüncelerini ifade ettiler.

Basın İlan Kurumu Şube Müdürü Mustafa Bayraktar konuşmasında; “ Tokat’da yayın yapan gazetelerde sıkıntılar bulunmaktadır,  bunların düzeltilmesi gerekiyor. Biz bir bütünüz farkımız yok. Devlet olmadan vatandaş olmaz, vatandaş olmadan devlet olmaz. Gazeteci eleştirmeyi bilmeyi ama karalama mantığıyla değil, Tokat gazetelerinde gözlemlediği kadarıyla uzun zamandır özel haber çıkmadı, kesinlikle içeriğin değişmesi lazım” dedi. Bir süre daha sohbet ettikten sonra Tokat Valisi Dr. Ozan Balcıyı, Tokat Cumhuriyet Başsavcığı vekilini ve tokatta günlük gazete yayının yapan gazeteleri ziyaret ederek Tokat ziyareti son bulmuştur.