Başçiftlik İlçesinde 2000 dönüm alanda uygulanacak olan Kiraz projesi ile ilgili Başçiftlik Kayak Merkezinde toplantı düzenlendi.

Başçiftlik Kayak Merkezinde düzenlenen toplantıya Başçiftlik Kaymakamı Server SİNANOĞLU, Başçiftlik Belediye Başkanı Murat TUNÇEL, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep GÖKÇE, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan ŞAHİN, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut ÖZDEMİR, İl Bilim ve Sanayi Müdürlüğü Şube Müdürü Abdullah BOLAT, Başçiftlik İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet KOÇ, Tokat Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Hayvan Sağlığı Şube Müdürü Salih ÇELİK,  Veteriner Hekim Aykut KÖSE, İl Genel Meclis Üyeleri Ahmet KAPISIZ ve İsmail YILMAZ, Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Yusuf DEMİR, Gençosman Mahallesi Muhtarı Mustafa AÇIKEL,  Sinanpaşa Mahallesi Muhtarı Abdullah KAYMAK, Karacaören Alibaba Mahallesi Muhtarı Mehmet ÖZTÜRK, Karacaören Aşıroğlu Mahallesi Muhtarı Ceyhun KOCABAY, Karacaören Gaziosmanpaşa Mahallesi Muhtarı Ahmet ERASLAN, Belediye Meclis Üyelerinden Merdin BOLAT katıldı.
Toplantı İlçede 2000 dönüm alanda uygulanacak olan Kiraz projesi ile ilgili olarak iş bölümü dağıtımı ve müteakibinde yapılan çalışmalar değerlendirildi.

Kiraz projesi alanındaki arazi durumları görüşüldü. Toplantının sonunda Kiraz projesi alanındaki hangi arazi sahipleri ile iletişime geçildiği ve nihayetinde sözleşme imzalattırılmak için istişare yapıldığı değerlendirildi.

Başçiftlik ilçesinde yapılmaya başlayan Kiraz, Erik, Armut, Elma  gibi meyvelerin dikim alanlarının tespit edilmesinden sonra başlayan çalışmalar sonrasında hizmet yapıldığında Başçiftlik ilçesinde ERKENCİ KİRAZ ürünün ilçe halkına çok büyük ekonomik katkı sağlayacağı biliniyor.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı Başçiftlik ilçe ziyaretinde konuyu gündeme getirmiş ve en kıza zamanda Erkenci Kiraz dikiminin yapılması için kurum yetkililerine talimat vermiştir.

Başçiftlik ilçesinde dikimi yapılmaya başlanan Kiraz ürünün üretimi başladığında İhracata yönelik olarak satışının yapılacağı, yurt dışına satışı yapılacak Kiraz ürününün satış sıkıntısı olmaması Başçiftlik ilçesinin ciddi ekonomik kaynağa kavuşacağı yetkililer tarafından ifade edilmektedir.

2019 yılında başlayan Kiraz diki çalışmaları yoğun bir çalışma içinde devam etmektedir.

Başçiftlik ilçesinde gerçekleşen Erkenci Kiraz dikimi çalışmalarına destek veren Belediye Başkanı Murat Tuncel şunları ifade etti; “ilçemizde güzel hizmetler yapıyoruz ancak ekonomik olarak yeni imkanların sağlanması ilçemizdeki insan göçünü önleyecektir sayın Valimizin önderliğinde ve destekleri ile Erkenci Kiraz dikimini yapıp sonuç aldığımızda ilçemizden göçen gurbet ellerde yaşayan pek çok gencimiz ilçemize geri dönerek doğdukları topraklarda ekonomik doyuma ulaşacaklardır, bizlere destek veren sayın valimize, sayın Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt ve emeği geçen herkese hemşehrilerimiz adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Toplantı her detayın ciddi bir şekilde değerlendirilmesinden sonra son buldu.