Tokat  merkez ve ilçelerinde tarım ve hayvancılık alanında ciddi çalışmalar devam ediyor.

Başçiftlik ilçesinde tarıma dayalı önemli çalışmalar başlatıldı.

2019 yılında Tokat Valisi Dr. Ozan Balcının ilçeyi ziyaretinde kendisine iletilen düşünceler hayat bulmaya başlamış, 2019 yılında ilk Tarım çalışması olarak Başçiftlik ilçesinde Çilek ekimi yapılarak iki yıl süresinde ürünler meyvesini vermeye başlamış üretim yapan 15 kişi Çilek meyvesini satarak ekonomik gelir elde etmeye başlamıştır.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ilçe ziyaretinde, ilçe kaymakamı Server Sinanoğlu ve belediye başkanı Murat Tuncel ve yetkililerle yaptığı görüşmeler sonrasında ilçede Çilek meyvesinden sonra GEÇ TURFANDA olan çeşitli meyve türlerinin ilçede dikilmesi için çalışma yapılması talimatı vermiş, çalışmalar 2 yıldır devam etmekte olduğu dikkat çekiyor.

Başçiftlik ilçesinde yapılan çalışmalar hakkında ilçe kaymakamı Server Sinanoğlu, Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin’in ziyareti sırasında şu düşüncelerini paylaşmıştır.

Bilgin; “kaymakam bey Başçiftlik ilçesinde Vali beyin başlattığı çalışmalar hakkında ne gibi bir ilerleme yapıldı bu konudaki düşünceleriniz nedir?” diye sorduğunda, Kaymakam Server Sinanoğlu şunları ifade etmiştir.

Başçiftlik Kaymakamı Server Sinanoğlu; “Cemalettin bey ilçede yaptığımız çalışmaları kısa olarak şu şekilde ifade etmek isterim. 1-Başçiftlik-Niksar Bozcalı karayolu yapımı: İhalesi 2017 yılında yapıldı. Ödenek yetersizliği nedeniyle 2020 yılı Niksar istikametinden 10. kilometre ile 15. kilometresinin bitirilerek asfaltı yapılacaktır.

2-Başçiftlik-Reşadiye doğalgaz hattı çalışması: 2017 yılında yapımına başlanılan doğalgaz hattı çalışması 2020 Kasım döneminde tamamlanarak ilçeye gaz verilmesi planlanmaktadır.

3-Başçiftlik Kuman Deresi Göleti: 2018 yılında yapımına başlandı ve bulunduğumuz dönem itibariyle yüzde yetmiş beşi tamamlanmıştır. İdare tarafından yüklenici firmaya gösterilen kil sahasında kil bitmesinden dolayı yeni bir kil sahası tespit edilmiş ve bu sahanın ruhsatlandırma çalışmaları devam etmektedir.

4-Başçiftlik Kayak Tesisi Teleski sistemi alımı ve montajı projesi: Teleski sisteminin temel ve istasyonları bitirilmiş, 2020 Ekim döneminde montaj çalışmasına başlanılacak ve 1 Kasım 2020’de iş bitirilmiş olacaktır. DOKA Gençlik ve  Spor Genel Müdürlüğü ve Özel idaremizin girişimiyle 15 Ekim’de teslim edeceklerdir.

5-İlçemizde sayın valimizin talimatları doğrultusunda yapılan çalışmalarda, bugüne kadar 32 dönüm alanda Çilek dikimi yapıldı. 67 bin Kiraz ve Elma fidanı en kısa sürede dikilecektir. Her yerde meyveler bittiğinde bile burada meyveler yetişiyor olacak. Ekonomik getirisi de daha yüksek olacaktır. Yani sayın Valimizin ifade ettiği gibi ilçemizde “GEÇ TURFANDA MEYVESİ” üretimi yapılacak bölge halkının ekonomik kalkınması sağlanacaktır.

İlçemizde 27 bin dönümlük alan var. 100 dönüm alan lk çalışma olarak, Kiraz, Erik, Elma, Armut, Çördük, Kayısı, Kuşburnu ve Şeftali dikimi gerçekleşecek, çalışmalarımız geçen yıl başlamıştı, inşallah ilk ürün 2021 yılında görmüş olacağız.

İlçemizde halen az miktarda da olsa Kiraz, Erik, Kuşburnu, Armut ve Çördük meyveleri bulunmaktadır, meyvelerin kalitesi bugünkü hali ile gayet mükemmeldir, tabiki henüz satışa yeterli değildir, ancak geçen yıl dikilen Çilek meyvesi satışları yapılmakta, üretim yapan insanlarımız çalışmalardan çok memnun olduklarını söyleyebilirim” dedi.

Başçiftlik ilçesinde halen Beyaz Patates sofralık üretimi devam etmektedir, Belediyenin destekleri ile Patates üretimi hızla yaygınlaştığı dikkat çekmektedir.

İlçe kaymakamı Server Sinanoğlu sözlerine; “Cemalettin bey ilçemizde kadın Girişimci Kooperatifini kurduk, sayın valimizin düşünceleri doğrultusunda ilçemizde yaptığımız toplantılar meyvesini vermeye başladı, inşallah ilçemizde üretilen her ürün, kurulan Kooperatif vasıtası ile satışı yapılacak, kadınlarımız iş sahasına daha rahat atılmış olacak, ilçede el birliği ile kalkınmasına katkı sağlayacağız” dedi.

Bilgin; “Kaymakam bey verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederiz, vali beyin Başçiftlik ilçesinin kalkınması için yaptığı çalışmalar sizlerin desteği ile hayat bulduğunu görüyoruz, “GEÇ TURFANDA” üretimi, ERKENCİ TURFANDA üretimi kadar önemli ve ekonomik katkısının yüksek olacağına inanıyoruz, başarılar diliyoruz” dedi.

Bilgin, ilçe Kaymakamı Server Sinanoğlu ile bir süre daha sohbet yaptıktan sonra ilçeden ayrıldılar.