Başçiftlik İlçesi Modern Mezbahaneye kavuşuyor, yapılan çalışmalar hakkında belediye başkanı Murat Tuncel şunları dile getirdi; Başçiftlik ve İskevsürün köy ve beldelerinde yaşayan insanlarımız Başta Kurban Bayramlarında olmak üzere hayvan kesimlerini Yıllarca Mahalle aralarında ,kötü hijyen koşullarında gerçekleştirmekteydi. Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren İlçemiz ve çevre köy ve beldelerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak hizmetler yaptık. Modern mezbahane ihtiyacı doğrultusunda hazırladığımız projemizi Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKAP) idaresine 2017 yılında sunmuştuk.Projemiz 2019 yılında kabul edilerek Protokoller imzalanmış olup %10 ödeneği Belediye Başkanlığımızca Projenin ihale edilmesi için hesabımıza aktarılmıştır.

Projenin toplam maliyeti 578.130 TL olup bunun 460.605,00 TL Sİ Dokap İdaresi katkısı 117.525,00 TL si Başçiftlik Belediye Katkısı olacaktır. Mezbahanemiz monaray sistemi ,soğuk hava deposu,Hayvan yatırma platformları ,deri yüzme aparatları ,et nakil aracı vb özellikleri ile Tarım Orman Bakanlığı Küçük ölçekli Mezbahane ruhsatı için gerekli şartları taşıyacak olup Günlük 8 Büyükbaş /24 Küçükbaş kesim kapasitesi ile İlçemize hizmet verecektir.

EKONOMİK KATKISI BÜYÜK OLACAK

Mezbahanın Başçiftlik için ekonomisine katkı sağlayacaktır. Proje tamamlandığında Başçiftlik’in mezbaha sorunu kökten çözülecek ve sağlıksız koşullarda kesim yapılması da önlenmiş olacak. Ayrıca teknik ve hijyenik ortamda, veteriner hekim kontrolünde kesime bağlı olarak et karkas kalitesinin yükselmesi nedeniyle hayvancılığın gelişimine de önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyoruz.

Bu tesisisin yapılmasında başta Tokat Milletvekilimiz Yusuf Beyazıt olmak üzere Tokat Valimiz Sn. Dr Ozan Balcı’ya, Tarım İl Müdürü Orhan Şahin’e, Dokap idaresi Başkanı Yusuf Mengi’ye, Dokap idaresi Koordinatörü Şeref Demir’e, Tokat Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Salih Çelik’e çok teşekkür ederiz.’’ Dedi