Tarım ve Hayvancılık çok konuşarak değil de, konuşulan düşüncelerin hayat bulmasını isteyen ve gayret eden insanlar sayesinde hayat buluyor.

Niksar Günebakan köyü halkından İsa Özyurt yeni ürünlerin peşinde koşmaya devam ediyor.

İsa Özyurt Niksar dışında yaşayan bir gurbetçi olarak uzun yıllar sonra Niksar Günebakan köyüne gelerek yaşamaya başlamış, Özyurt; KÖYÜMDE YAŞAMAK İÇİN PEK ÇOK NEDENİM VAR” düşüncesini de benimseyerek köyüne geri dönüş yapmış.

Özyurt daha önce yaptığı meyve üretimine yeni ürünler ekleyerek örnek çiftçilik yapmaya devam ediyor.

Niksar Günebakan köyün halkından İsa Özyurt kalitesi yüksek verimli, halk arasında “Ölümsüzlük Meyvesi” olarak da bilinen Kurt Üzümü (GOJY BERRY) yetiştirmek için çalışmalara başladığı bildirildi.

Günebakan köyü halkından İsa Özyurt  yaptığı çalışmaları dile getirmek için kendi ürettiği Kurt Üzümü (GOJY BERRY) fidanını Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri işyerine getirerek fidan hakkında düşüncelerini dile getirmişti. Özyurt yeni çalışması hakkında düşüncelerini yine paylaştı.

BU GÜN KUŞBURNU TOPLAMAK İÇİN SİLİVRİ NİN  ARAZİ  VE ORMANLARINA  GİTTİĞİMDE. HER TARAFTA BU MEYVENİN VAR OLDUĞUNA ŞAHİT  OLDUM.

Çok ekşiiiii..diğer ismi çakal erigi

Güvem Eriğinin Faydaları Nelerdir? Çakal Eriği Nasıl Tüketilir?

Gülgiller ailesinin bir üyesi olan çakal eriği son yıllarda popülerliğini artırdı. Siz de güvem eriği nedir faydaları nelerdir gibi soruların yanıtını arıyorsanız tüm detayları sizler için derledik.

Güvem Eriğinin Faydaları Nelerdir Çakal Eriği Nasıl Tüketilir

Güvem eriği son derece besleyicidir ve çeşitli sağlık yararları sunar. Güvem eriği ağacı bir yaşından biraz daha büyük olduklarında meyve verirler.

Güvem Eriğinin Faydaları Nelerdir?

Güvem eriği nispeten az bakım gerektiren, yavaş büyüyen, kompakt, dikenli, çok dallı bir çalı veya siyahımsı bir kabuğa sahiptir. Peki, faydaları arasında neler bulunur?

Özellikle çocuklarda sindirimi iyileştirmeye, kabızlığı giderir.

Hazımsızlığı iyileştirmeye, şişkinliği azaltmaya ve ishali iyileştirmeye yardımcı olur.

Solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisi için yararlı kabul edilir.

Balgam söktürücü özellikleri nedeniyle çiçekler soğuk algınlığı ve öksürük ile savaşabilir.

Dişlerdeki çürükleri önlemek için kullanılabilir.

Antioksidan görevi görür.

Kanda bulunan toksik maddeleri yok etme eğilimindedir.

Kanser hücrelerinin büyümesini önler ve çoğalmasını azaltır.

İdrar söktürücü özellikleri nedeniyle sıvı tutulmasını giderir.

Böbrek taşlarını ve diğer böbrek sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir.

Yorgunluğu gidermeye ve canlılığı artırmaya yardımcı olur.

Çakal Eriği Nasıl Tüketilir?

C vitamini ve E vitaminini içerisinde bolca bulunduran çakal eriği farklı biçimlerde tüketilebilir. Eriği çiğ olarak tüketebileceğiniz gibi pişirerek çeşitli biçimlerde de lezzetlendirebilirsiniz. Çakal eriği marmelat ya da reçel olarak da faydalarını devam ettirir. Dilerseniz eriği bir miktar sıcak suya atarak çay haline de getirebilirsiniz. Tamamen sizin damak tadınıza göre tüketimi şekillendirilebilir.

Çakal Eriğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

C vitamini ve tanen bakımından zengin olduğu için cildinizin esnekliğini korumak için cildinize çakal eriği özü uygulayabilirsiniz. Genel cilt sağlığını iyileştiren tanenler, meyve asitleri bu meyvede bolca vardır. Bu bileşikler cildi nemlendirir ve nemi geri kazandırır.

Antioksidanlar oksidatif stresle savaşır ve serbest radikallerin neden olduğu hasarı azaltır. Böylece cildi hasara karşı korur ve erken yaşlanmaya karşı da savaşabilir. Çakal eriği yağı uygulanması çatlakları önleyebilirsiniz.

Şifa kaynağı olan bu eriği dozunda kullanmaya dikkat etmek gerekir. Gereğinden fazla tüketimde diğer sağlıklı meyvelerde olduğu gibi çakal eriği de çeşitli reaksiyonlar gösterebilir.