Cumhur İttifakı’nın parçası olan MHP lideri Devlet Bahçeli, Pazar günü yaptığı konuşmada “HDP’yle ortaklık PKK’yla ortaklıktır” dedi.

Millet İttifakı’nın en büyük partisi de olan ana muhalefet partisi CHP’nin lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun Eylül ayında yaptığı bir açıklamada Kürt sorununun çözümü için parlamento ve HDP’yi işaret ederek “HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz” ifadelerini kullanması sonrası muhataplık tartışması başlamıştı.

Partisinin Ankara Ticaret Odası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlediği ‘Türkiye’nin Asli Gücü Analar Bacılar Kurultayı’na katılan Bahçeli, “HDP, terörist devşirme mekanizmasını ara durağıdır. HDP’nin ön kapısından giren, arkadan silahlanarak terörist kamuflajı giyerek çıkmaktadır. HDP’ye destek PKK’ya destektir. HDP’yle ortaklık, PKK’yla ortaklıktır” dedi ve ekledi:

“Hiç kimse aklımızla alay etmesin. Bir yanda yandaşlarını ölüm oruçlarına mahkum eden, diğer yanda tıka basa kebap yiyen bölücü kebapçılardır. HDP’ye destek, PKK’ya destektir. HDP’nin kapatılması anaların ümitlerini yeşertecek, derin bir nefes aldıracaktır. Dökülmüş şehit kanlarının yerde kalmaması için PKK’nın HDP isimli ayağı kırılmalıdır, kapısına da hiçbir maymuncukla açılmayacak bir kilit asılmalıdır.”

Bahçeli, ABD Başkanı Joe Biden’ın Suriye’deki olağanüstü hal durumunun uzatılması için Kongre’ye yazdığı mektupta geçen ifadeleri de eleştirdi:

“Türkiye’nin Suriye’deki askeri varlığını, ABD’nin ulusal güvenliğine karşı alışılmadık ve olağanüstü bir tehdit olarak değerlendiren ve bunu Temsilciler Meclisi’ne bir mektup vasıtasıyla bildirerek yazıya döken Biden yönetimi bize göre artık bir karar vermelidir. ABD, terör örgütleriyle mi müttefik yoksa Türkiye’yle mi müttefiktir? ABD, PKK/YPG/PYD’nin stratejik ortağı mıdır? Yoksa Türkiye’nin mi stratejik ortağıdır?” dedi ve sözlerine son verdi.