Üniversitemiz Türk Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Bağımsızlığının 30. Yılında Kazakistan” konulu kutlama programı düzenlendi. 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezi Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen törene Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe, Türk Dünyası Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez, Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Kubilay Özyer, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.
Prof. Dr. Ömer Faruk Sönmez yapmış olduğu konuşmada, “Türk Dünyası Kazakistan coğrafyasından başlayıp Dünyanın ücra köşelerine kadar yayılmış 300 milyonluk geniş bir ailedir. Resul zadenin dediği gibi bir kere yükselen bayrak bir daha asla inmez. Biz de bu bayrağı indirmemek için Anadolu’nun ücra köşelerinde Türk Dünyası için çalışmalarımıza hangi koşullarda olursa olsun devam edeceğiz. Kazakistan’dan gelen hocalarımıza ve Ankara’dan gelen misafirlerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.
Uluslararası İlişkiler Koordinatörü Prof. Dr. Kubilay Özyer yapmış olduğu konuşmada “10 gün önce Türkmenistan ile ilgili program yapılmıştı. Şimdi Kazakistan programı yapıyoruz. Programlarımız devam edecek. 35 bin öğrencisi 3500 uluslararası öğrencisiyle Tokat’a, bölgesine, çevresine değer katan bir üniversite olarak üniversitemiz gelişmeye, büyümeye devam edecek. Katılımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum” dedi.
Açılış konuşmaları sonrası Doç. Dr. İmangazı Nurakhmet “Kazak Türklerinin Kökeni”; Doç. Dr. Laura DAWRENBEKOVA “Kazak Türklerinin Gelenekleri”; Prof. Dr. Gülfira Ötepova “Bağımsız ve Modern Kazakistan” konularında birer sunum gerçekleştirdi.
Programda, Dr. Bekarıs Nurimanov, Doç. Dr. Laura Dawrenbekova, Doç. Dr. İmangazı Nurakhmet tarafından şarkı ve şiirler seslendirildi. Ayrıca öğrenciler tarafından geleneksel halk dansları gösterisi de yapıldı. Program Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsa Gökçe tarafından Doç. Dr. İmangazı Nurakhmet, Doç. Dr. Laura Dawrenbekova ve Prof. Dr. Gülfira Ötepova’ya teşekkür belgeleri verildikten sonra son buldu.