Niksar Belediyesine ait olup işletmesi yine belediyemiz tarafından yapılan Ayvaz Suyu fabrikası bütün hizmet alanı ile birlikte 25 yıllığına kiraya verilecek olması belli kesimlerin tepkisine neden olmaya devam ediyor.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan geçtiğimiz hafta içinde konu hakkında yaptığı basın toplantısına bizleri de davet etti, toplantıya katılarak yapılan çalışmalar hakkında detaylı bilgiler verdi, Basın toplantısı sonunda bizlerde yapılan sözleşmede aksaklıkları tespit ettik ve düşüncelerimizi paylaştık, onunki kararız Belediyenin işletmesinde bulunan Ayvaz Suyu özel sektöre kiralanmasının doğru olduğunu ifade ettik, gördüğümüz hataları da altını çizerek ifade ettik.

Belediyenin Ayaz Suyunu 25 yıllık işletme hakkının verileceği Niksar’da ve Niksar dışında bir hayli ses getirdi, olumlu tepkiler yanında çok ağır eleştiriler yapıldı ve halan yapılmaya devam ediyor.

Samimi söylemem gerekirse belediye işletmecilikten ayrılmalı asli işlerine dönmelidir, geçmişte yaşanan bazı olumsuzluklar vardır ama o zamanlar Suyun ve Fabrikanın işletme hakkı belediyede değildi, belediye S.Ş.San. A.Ş nin %10 hissesine sahip idi, yani hukuken hakkı %10 ile sınırlı idi, çok rahat hareket etme imkanı yoktu, ama bugün işletmenin bütün hakları ve çalışmaları tamamen Niksar Belediyesine aittir.

Niksar belediyesi Ayvaz Su Fabrikasını 25 yıllık kiraya verirken istediği her şartı almak isteyen kişiye veya şirkete koyacak ve uygulamasını sağlama hakkına sahiptir, yani yeni kiralama şartlarının her onay mercii Niksar belediyesine aittir.

Niksar Ayvaz Suyunun kiralanma işine karşı çıkan taraflar içine farklı siyasi düşüncedeki insanlarda katıldı, Perşembe günü İyi Parti ilçe binasında yapılan basın toplantısına katıldık, toplantıya CHP ilçe Başkanı Zafer Başar, İyi Parti ilçe başkanı Abdullah Lüleci, Sadet Partisi ilçe başkanı Mehmet Somuncu ve bazı parti yetkilileri katıldı.

Niksar İyi Parti ilçe başkanlığında yapılan toplantıya bizler katılarak toplantı öncesinde kısa sohbet yapma imkanımız oldu, yaptığımız sohbette şunu anladık, insanlar neyi, ne için ve nasıl yapacağını bilmeden pek çok konuda ön yargılı olduklarını gördük.

Niksar’ın çözüm bekleyen meselelerinde siyasi partilerin bir araya gelmesi en güzel çalışmadır, bizler hangi STK da görev almış isek görevde bulunduğumuz her zaman ilk önce diyalog ve ziyaretler gerçekleştirdik, sonra çalışma alanımıza giren bütün gruplarla diyalog içine girdik, sonra çalışma alanımızı genişleterek çalışmaları halka mal ederek bugüne kadar çalışmalarımızı bu yönde yaptık.

Gerçekleşen basın toplantısı öncesinde yaptığımız sohbet şu gerçeği ortaya koyuyor, etkili, yetkili ve konuya hakim olması gereken insanlar mutlaka yapılacak çalışmalar öncesinde bilgilendirilmelidir, gördüğümüz kadarı ile bilgi sahibi olması gereken insanlar yeterli diyaloglar kurulmayınca ortaya ciddi sıkıntılar  çıkıyor.

Niksar İyi Parti ilçe başkanlığı binasında yapılan Basın açıklamasını öğrendik imzalı basın açıklamasını aldık, ve kamu oyu ile kısa zamanda paylaştık.

Niksar’da CHP, İyi Parti ve Sadet partisinin ortak açıklaması ciddi konuları içeriyor, ilçe başkanları yaptıkları basın açıklamasında  uzun ve detaylı açıklamalarda bulundular, bu kadar uzun açıklama yapmalarının nedeni konuyu detaylı bir şekilde öğrenme imkanlarının olmadığıdır.

Basın açılaması sırasında İyi parti Belediye Meclisi üyeleri de vardı belediye başkanını zan altında bırakan önemli noktaların ortaya konduğu sırada belediye meclisi üyesi Ali Berke hocamız çok farklı tepkiler vererek konuya yaklaştığını gördük, Ali Berke hocamıza; “hocam tamamda önemli bir toplantıda sen komisyon toplantısına bile iştirak etmemişsin, Niksar için hayati önem taşıyan bir toplantıya katılmamak hata, ayrıca daha önce de sözleşme metni ortaya çıktığında siz belediye başkanına; çok güzel hazırlanmış ve kurum düşünülerek hazırlanmış teşekkür ederim” şeklinde düşüncelerinizi paylaşmışsınız” dediğimde Ali hocam; tamamda metnin tamamını okuduktan sonra çelişkileri de ortaya koydum, diğer arkadaşlarda düşüncelerini ifade etti” dedi kendi doğrularını ortaya koydu.

3 siyasi parti ilçe başkanının imzası ile ortaya çıkan basın açıklamasındaki idiaların ortadan kalması için  belediye başkanı Özdilek bey mutlaka  Ayvaz Suyu ile ilgili olarak ilgili tarafları bir araya getirmeli yanlış anlaşılmalara neden olacak konulara açıklık getirerek diğer siyasi partilerden ve taraflardan destek almalıdır.

Basın açıklamasındaki şu metin dikkat çekici; “Bu deneyimler ve yaşanmışlıklar ortada iken, bugün aynı işletmenin, Niksar Belediyesi tarafından hazırlanan, amaç bu olmasa da içinde “gizli maksatların sakladığını akla getiren”, sakıncalı bir şartname ve sözleşme ile tekrar özel sektöre kiraya verilme çabası içler acısı ve gerek işletmenin, gerek belediyenin ve gerekse Niksar’ın geleceğini ipotek altına alacak sakıncalı bir girişimdir” deniyor, bu sözlerin daha fazla büyümemesi için başkanın gerekli çalışmaları gün dolmadan yapansı isteriz, sonuçta karşı siyasi partilerde olsa Niksar meselesinde bir araya gelme kültürümüzü asla kaybetmemeliyiz.

Niksar Belediyesinin Ayvaz Suyunu 25 yıllık süre ile kiraya verilmesi doğru olduğunu her zaman ifade ettik, bir doğruda siyasi partilerin ve tarafların bir araya gelerek doğru ve yanlışları ortaya koymasıdır.

Belediye Başkanı Özdilek Özcan ve kendi  Belediye meclisi grubunun çoğunluk içinde yapılacak işe evet demeleri işin yapılması için yeterlidir ama, Niksar için ve belediyemiz için hayati önem taşıyan bir konuda tüm tarafların desteği yapılacak işi daha anlamlı kılar.

Belediyenin yaptığı çalışma bizler açısından doğdu çalışmadır, ama insanların ve söz sahibi grupların tereddütleri ortadan kalması her kes için faydalıdır.

Bizler her zaman diyalogdan yanayız, çözümsüz hiçbir konu yoktur, yeter ki taraflar iyi niyetli masaya otursun ve memleketimiz kazansın.

Bizler her zaman diyalog kapısını açan taraftayız, Niksar’da son günlerde ortaya çıkan bazı olumsuzlukların bile karşılıklı konuşarak çözüldüğünü görüyoruz, amaç Niksar’ın sağlıklı gelişmesi ise, Niksar’da insanların mutlu olması isteniyorsa, diyalog kapıları mutlaka açık olmalıdır.

Niksar Ayvaz Suyu görücüye çıkarken 3 siyasi partinin 3 sayfalık basın açıklamasını dikkate almak ve diyalog ile çözüm bulmak herkesin faydasınadır, aksi taktirde dedikodular arşı alaya çıkar, yıpranan çok insan olur.

Günün Sözü: DÜNYANIN EN GÜZEL SUYU, NİKSAR AYVAZ SUYUDUR.