yesilniksar

ANNE OLMAK

Anne olmak kayıtsız şartsız, karşılık beklemeden vermeyi bilmek, emek, fedakarlık ve özveri gerektirir. Kısaca şefkat ve sevgidir annelik.

Anne olmak demek sadece evladını dünyaya getirmek değildir. Gerektiğinde evladı için canını hiçe saymak, onun tutmayan eli, yürümeyen ayağı, görmeyen gözü, duymayan kulağı, konuşamayan dili olmayı becerebilmektir.

Anne olanlar bilir evladınızı dünyaya getirdiğiniz ve ilk gördüğünüzde duyulan o mutluluğu asla tarif edemezsiniz. O anki huzuru hayatınız boyunca başka hiçbir zaman duyamazsınız çünkü. O duygu tarifsizdir, kelimeler kifayetsiz kalır. Sanki başka bir boyutta kısa süreliğine yolculuk yapar ve dönersiniz. Aylar boyu görmediğiniz ama varlığını hissettiğiniz, her türlü tehlikelerden canınız pahasına korumaya çalıştığınız yavrunuz sağlıkla dünyaya gözlerini açıp size baktığında tarifsiz bir duygu seline kapılırsınız. Ağladığını duyduğunuz o ilk an bile sağlıklı olduğunun belirtisi olduğu için huzurlu, yorgun ama mutlusunuzdur.

Bin bir emekle, umutla dünyaya getirdiğimiz yavrularımızı hayata hazırlamaktır annelik.

Evlatlarımızı büyütürken unutmamamız gereken; onlar bize birer emanettir, asla malımız değildir.

Onları hayata hazırlamak için var gücümüzle uğraşırız. Bildiğimiz doğrularla büyütmeye çalışırız.

Aslında çocuk büyütmek bir sanattır bence. Onları büyütürken eğitirken aslıda bizlerde onlardan çok şeyler öğrenir ve gelişiriz. Karşılık beklemeksizin sevgimizi ve emeğimizi veririz.

Gece nefes alışlarından ateşlendiklerini, kapı zilini çalışlarından, bakışlarından ve gülümsemelerin den mutlu olup olmadıklarını hemen anlar anneler. Anneliği değerli kılan ve sanata dönüştüren de budur. Annelerin kokusu, ninnileri, yemeklerinin tadı bile bir başkadır. O yüzden hepimiz annelerimizin yemeklerini bir başka buluruz ‘anne eli değmiş gibi ‘deriz çoğu zaman. Doğrudur da çünkü gerçekten tüm annelerin sihirli iksiri olan sevgi değmiştir her şeye. Anneler sadece anne değildir evlatları için aynı zamanda öğretmen, eğitmen, doktor, aşçı, oyun arkadaşı, sırdaşı, en sevdiği, koruyucu meleği….kısacası her şeydir anne. Evladının canı yandığında en az onun kadar canı yanandır anne. Çoğu zaman üzerimizde bir kalkandır duaları bizleri korur tüm kötülüklerden. Hissedersiniz.

Onları büyütürken doğularımızı onlara empoze etmek ve korkutarak eğitmek yerine iyi örnek olmak, sevgi dilini kullanmak en güzeli. Kalıcı olan severek öğrendiklerimiz ve yaptıklarımızdır. Doğru örnek, söylemden her zaman daha etkilidir ve kalıcı öğrenmeyi sağlar. Sevgi ve saygı ortamında büyümek çocuklarımızın güçlü birer birey olmaları, yaşama güçlü tutunmaları, hayata karşı güçlü duruş sergileyebilmeleri için önemlidir ve her çocuğun da hakkıdır.

Sağlıklı, güçlü toplum ve nesiller için güçlü, eğitimli annelere ihtiyaç var. Çocuklarımızın ilk eğitimleri ailede başlar. Dolayısıyla da çocuklarımızın ilk eğitimlerinin toplumun temel taşı olan aile ve onunda mihenk taşı olan anneler tarafından verildiği unutulmamalıdır.

Çalıştığımız işimizden para kazanıp, yıllar sonra emekli oluruz. En büyük emeğimiz ve uğraşımız olan annelikten ne ücret bekleriz nede emekli oluruz. Bir kez anne olduğumuz zaman ‘ben emekli olacağım’ deme lüksüne sahip olmadığımızı biliriz. Hayatımıza giren her şey, unvan gelip geçicidir de annelik ömürlüktür. Yıllarca emek verirsiniz karşılık gözetmeden.

Gün gelirde evladınız büyüyüp erişkin bir birey olduğunda ondan’ anneciğim sen gerçekten iyi bir annesin’ sözünü duymak, yanağınıza bir öpücük kondurması sizin en büyük ödülünüzdür çünkü.

Güzel günler dileğiyle.

ANNELER GÜNÜMÜZ KUTLUSUN

Sevgiyle kalın…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.