EDİTÖR

ANKETE SENDE KATIL

YEREL SEÇİMLER HIZLA YAKLAŞIRKEN SEÇİMLERE KATKIMIZ OLUR MU? DİYE DÜŞÜNDÜK ANKET ÇALIMASI YAPTIK.

31 Mart seçimlerine yaklaştıkça heyecan artmaya başladı, çalışma arkadaşlarımız; “abi belediye başkanlığı için www.yesilniksar.com adlı sitemizde  anket yapalım mı?” dediler, düşündük ve karar verdik, anket çalışmasını Pazartesi günü başlattık.

Yerel seçimlerde Niksar belediye başkanı kim olacak anket çalışması ilk gün ciddi bir destek aldı, öğleden sonra başlayan çalışma gece devam etti, yapılan çalışmadan rahatsızlık duyanların olduğunu gördük ama çalışma doğru idi.

Yerel seçimlerde Niksar’da bilindiği gibi 5 belediye başkan adayı yarışıyor, seçimlerde belediye başkanlığı için yarışan insanlarımızı isim sırasına göre sıralanmış genel kanaatte zaten bu yönde oluyor, yani bir liste yapıldığında soy isim sırasına göre sıralama yapılıyor bizim arkadaşlarımızda bu sisteme uygun hareket etmişler.

Yerel seçimde hangi aday belediye başkanlığını kazanacak anket çalışması 1 hafta devam edecek, pazartesi günü başlayan çalışmayı, Pazartesi gecesine kadar devam ettireceğiz, 1 hafta süre içinde kim ne kadar oy alacak göreceğiz.

www.yesilniksar.com adlı internet sitemize girildiğinde orada herkes 1 oy kullanma hakkına sahip, aynı kişi ikinci oyu kullanma şansı yok.

Her çalışmanın artı ve eksileri vardır, bizlerinde yaptığı bu çalışmayı eleştirenler var, olacaktır da ama sonucunu bizde merak ediyoruz.

Anket çalışmasında en başarılı olan taraf İnternet sistemini en iyi kullanan taraftan yana olacaktır, seçim sonuçlarını ne kadar doğru verecek bunu da seçimden sonra göreceğiz.

Anket çalışmasına hiçbir müdahalemiz söz konusu değildir, yönetim paneli bizlerin elinde olmasına rağmen asla müdahale söz konusu değildir, herkes gibi bizlerde 1 oy verdik sonuçları bekleyeceğiz.

Aslında bu anket çalışması şehrin meselelerine kimler daha çok ilgi gösteriyor? bu sorununda cevabı niteliğinde olacaktır, bu şehrin her gününde birlikte olan, her derdine ortak olup çözüm üreten bir çalışma gurubu olan www.yesilniksar.com adlı yayın sitemiz ve gazetemiz Niksarlıyım diyen insanlar tarafından ilgi görüp görmediği de ortaya çıkacaktır, yani Niksar’ı yönetenler ve yönetmeye talip olanlar, memleketinin dertlerine ortak olan gazetelere ne kadar ilgisi var? bunuda göreceğiz.

Memleketimizin dertleri ile dertlenen bir çalışmaya, bu şehirde söz sahibi olanlar ve olmak isteyenler ne kadar ilgi gösterecek bunu da göreceğiz.

Anket çalışması tamamen bağımsız bir şekilde hazırlanmıştır, yapılan çalışmada kimler kime oy veriyor? asla bilinmiyor, bazı arkadaşlar oy verdiği yerin belli olacağını düşünerek oy vermekte tereddüt ettiğini görüyoruz asla bu mümkün değildir.

Anket çalışması 5 adayın ismini yazarak gerçekleşiyor, partilere göre sıralama mümkün değildir, çünkü partilerin dışında 1 bağımsız adayımız vardır, Yüksek seçim kurulunun kura sonucu alınan parti sıralamasına göre yapılmış olsa ilk önce Saadet Partisi, BTP, AK Parti, MHP, İyi parti ve Bağımsız aday Mehmet Altıkulaç olacaktı, dikkatinizi bir noktaya daha çekmek isteriz, Niksar’da 5 aday değil 6 belediye başkan adayının olduğunu seçim kurulunun listesine bakınca gördük, ilk defa haberimiz oldu, 6 belediye başkan adayı olarak BTP adayı Ahmet Turan Kiriş isimli kişi aday olarak müracaat yapmış.

İlginç olduğu karar şaşkınlık içindeyiz, seçimleri takip eden birisi olarak  Niksar Belediye Başkanlığına giren adaylar içinde BTP adayını ilk defa gördük, bu ismi hiçbir yerde ne yazılı, ne görsel yayınlarda görmedik, bu nedenle de anket çalışmasına koymadık, bu bir yayıncı açısından hatadır, lakin adayın kendisi ve partisi bugüne kadar bizleri bilgilendirmediği için hiçbir şekilde haber yapma şansımız olmadı.

Bundan sonra Niksar ve bölgesinde şehrimizde ve beldelerimizde hangi parti hangi seçime katılıyor onları yazarak halkımız bilgilendireceğiz.

İnternet sitemizde başlayan anket çalışmasında ciddi bir yarış devam ediyor, sitemize girildiğinde seçim yarışının nasıl devam ettiğini göreceksiniz, MHP ve İyi Parti adayları at başı yarışıyor, MHP adayı Duran Yadigar uzun zaman önde götürdüğü yarışı Salı günü sabah saatlerinde 1 sırayı İyi Parti adayı Emrah Köknar almış idi, ilerleyen saatlerde MHP adayı Duran Yadigar tekrardan 1 sırayı aldı ve devam ediyor.

www.yesilniksar.com adlı internet sitemizde yapılan anket çalışmasında pek çok dikkat çeken hususu mutlaka sizlerde göreceksiniz, bağımsız aday Mehmet Altıkulaç’ın aldığı oy kayda değerdir, Mehmet kardeşim internet sitesindeki anket çalışmasında önemli oy alıyorsa bunun mutlaka bir karşı cevabı vardır.

Niksar Belediye Başkanlığı seçim yarışındaki anket sıralaması, yapılacak olan seçimlerin göstergesi olacak mı? açıkçası bunu bizlerde merak ediyoruz, şu an itibari ile sitede 2300 civarında oy kullanılmış, bu oyların %47’sini Duran Yadigar, %47’sini Emrah Köknar %4’ünü Özdilek Özcan, % 1’ini Mehmet Altıkulaç, %1’ini Mehmet Somuncu almış, yani MHP, İyi Parti, AK Parti, Bağımsız aday ve Saadet Partisi sıralamada görülüyor, ilerleyen saatlerde ve günlerde ne olur onu bilmiyoruz, Salı günü saat 09 civarında sonuçlar böyle idi.

Seçim sonuçlarının nasıl olacağını 1 hafta sonra anketi göreceğiz, anket çalışmasını haber olarak yayınlayacağız sonrasında da seçimler yapıldıktan sonra sonuçları karşılaştıracağız.

Seçimlerde ilk denememiz bu çalışma, bu çalışma ne kadar sağlıklı sonuç verecek onu bilmiyoruz, bizler bir haberciyiz, habercilikte halkın tercihlerini öğrenmek ve haber yapmak doğru haberciliktir.

Bizler bu anket çalışmasını haber yaparken Postacı arkadaş sabah postasını getirdi, yazıma kısa süreli ara verdim postadan gelen bir zarfı açtım GOP üniversitesinden gelen zarfın içinde iki davetiye vardı, bir tanesi 13 Mart 2019 tarihinde saat 14 de Mahmut Demir  anısına hazırlanan program davetiyesi, diğeri 15 Mart 2019 tarihinde saat 15 de “Türkiye Meselelerine Kadın Gözüyle Bakış” konulu konferans daveti idi konferansta konuşmacı AK parti Tokat Milletvekili ve grup başkan vekili sayın Özlem Zengin, bu davetiye postası geldiğinde 19.03. 2019 tarih saat 09:08’di!…

Taraf olmadan, etkileme yapmadan yazmaya devam edeceğiz.

Günün Sözü: hakikatler bazen acıdır.

 

YORUMLAR

Bir adet yorum var

  1. Anket sonuçları sitede yayınlanmadı,bekliyoruz 25 martta siteden yayınlanacak yazmıştınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.