Eski Amasya-Erzincan yolu halen D100 karayolu olarak hizmet evren yolun daha önceki Niksar içinden geçen ana yol kapanmak üzere.

Eski Amasya-Erzincan yolu, Niksar içinden geçen Doğu İlleri ile Batı illerini birleştiren Talazan Köprüsü, Buz köyü, Yeşilhisar köyü arasındaki yola bazı tarla sahipleri o kadar TECAVÜZ etmişler ki bazı bölgelerde bir kamyonun geçmesi bile tehlike arz ediyor, çoğu bölgede iki Taksi yan yana geçemeyecek kadar arazi sahipleri yolun daralmansa neden olmuş.

Niksar kendi bölgesinde Doğu ile Batının, İç Anadolu ile Karadeniz yollarının kesiştiği ve bölgelere hayat veren yolların bulunduğu bölge olarak dikkat çekerken, Niksar’ın en eski ve Otobüslerin ve Tırların araçlarının  geçtiği bir yolun kapanacak noktaya gelmesi bölge halkının tepkisini çekmeye başlamış.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin bölgedeki  çalışmalar için gittiği yol güzergahından geçerken vatandaşlar Bilgin’in aracını durdurarak; bak şu yolun haline daha ne kadar bu yol sahipsiz kalacak, bu şehir nasıl büyüyüp gelişecek?” diyerek yoldaki sıkıntıyı dile getirmişlerdir.

Niksar’ın eski önemli uluslar arası ve bölgeler arası yolun kapanmaya yüz tutmuş hali resim karelerine alınarak içler acısı durum bir kez daha tespit edilmiştir.

İnsan oğlunun bu kadar  doyumsuzluğu bölge halkının “PES ARTIK” dedirtmiştir, bölge halkı yola yapılan tecavüzlere “PES” derken yola müdahale veya tecavüzde bulunanlar yine aynı bölge insanları olması ise daha da vahimdir.

Yol güzergahından geçerken dikkat çeken  hususlardan bir tanesi de bazı tarla sahipleri koskoca tarlasını bırakıp ağaçları yola müdahale ederek dikmesi, yolun tamamen daralması için özel yapılmış çalışmalar olarak dikkat çekiyor.

Bölge halkı konuşurken şunları ifade ediyor; “ büyüklerimiz bize şunları öğrettiler, ey oğul tarlanı sınırlara TECAVÜZ ederek genişletemezsin hayrını da görmezsin, tarlanı genişletmek istersen yanındaki tarlayı alarak arazini genişlet, yoksa Sınır yıkarak kazandığın her santim topraktan alınan ürün haramdır” dediler.

Niksar Talazan Köprüsü, Buzköyü, Yeşilhisar ve Direkli köyleri arasındaki yolun mutlaka yola TECAVÜZ  edilen ağaçların kesilmesi daralan yolun yeniden genişletme çalışmalarının yapılması bölge halkının en büyük isteği olarak dile getiriliyor.

Niksar İl Genel Meclisi üyelerini konuya duyarlı yaklaşması bekleniyor.