ADANA KARPUZUNA REKOR ZAM TOKAT’I YAKACAK

Sıcak hava cepleri de

Sıcak hava cepleri de kasıp kavurdu. 1 hafta sonra o ürüne yüzde yüz zam geleceği belirtiliyor.

Türkiye genelinde etkili olan kavurucu sıcaklar, Adana karpuzunu da olumsuz etkiledi. Tonlarca karpuz tarlada yanarken, bu kriz tüketicilerin cebini yakacak gibi görünüyor. Şu anda kilosu 20 TL’den satılan karpuzun önümüzdeki hafta 30-40 TL’ye kadar çıkabileceği tahmin ediliyor.

Adana denilince akla ilk gelen ürünlerden biri olan karpuz, bu yıl aşırı sıcaklardan nasibini aldı. Hasat zamanı tarlada bulunan karpuzlar yüksek sıcaklıklar nedeniyle yandı. Bu durum hem Adanalı çiftçileri hem de İstanbul’daki pazarcıları zor durumda bıraktı.

YANIK KARPUZ PAZARLARDA

İstanbul’daki bazı pazarlarda tezgâhlar Adana karpuzlarıyla dolu olsa da karpuzların çoğunun yanık olduğu göze çarpıyor. Birçok karpuzun kısmen yanmış olması nedeniyle ziyan olduğu belirtiliyor. Bu durum, pazardaki fiyatlara da yansımış durumda.

FİYATLAR ARTIŞA GEÇECEK

Yanık karpuzların durumu ve kalitesi, fiyatların tezgâhtan tezgâha değişmesine neden oluyor. Şu an kilosu 20 TL’den satılan karpuzların, önümüzdeki hafta 30-40 TL’ye kadar çıkabileceği öngörülüyor. Yanık karpuzun bedeli doğrudan tüketiciye yansıyacak gibi görünüyor.