Tokat Sağlık İl Müdürlüğü her geçen yıl hizmet bakınan büyüyerek devam ediyor.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Tokat Sağlık İl Müdürü Operatör Dr. H. Ahmet Sümbül’ü ziyaret etti. Bilgin ziyarette İl sağlık Müdürlüğü bünyesinde yapılan çalışmalar hakkında sohbet yaptı.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin Tokat Sağlık İl Müdürü Operatör Dr. H. Ahmet Sümbül’ü ziyaretinde; “müdürüm tekrar hayırlı olsun görevin başarılar dilerim, İl Müdürlüğü bünyesinde kaç hastane var?, kaç personel var, kısaca Tokat Sağlık konusunda nerede ve nasıl bir çalışma yapıyor?” diye sordu, İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül şunları ifade etti; “bünyemizde 6050 personelle halkımıza hizmet veriyoruz, 198 Aile Hekimi, 72 sağlık merkezimiz bulunmaktadır, 235 Uzman Doktor, 78 pratisyen Hekim, 85 Diş Hekimi, 14 Hastane 12 ilçemizde bulunuyor, bunlara ek olarak Ruh Sağlığı hastanesi ve Diş Sağlığı hastanesi bulunmaktadır, bunların 7 tanesi normal hastane, 5 tanesi Entegre hastane ile hizmet yapmaktayız, ayrıca köy ve kasabalarımızda 100 adet Salık Evimiz bulunmaktadır, 27 tane 112 Acil servis istasyonumuz 64 adet Ambulansımız bulunmaktadır, ayrıca 16 tane Evde Bakım hizmeti veren ekibimiz var bu ekiplerimiz Hastane ve Sağlık Ocağına gelemeyen, hastaların tedavi ve bakımlarını evlerinde yapmaktadır, ekiplerimiz hastalarımızın tedavilerini sürekli takip ederek önemli bir hizmet vermekteyiz,  Ambulanslarımızın 48 tanesi 112 Acil Servisinde hizmet veriyor, 3 tanesi tam donanımlı, her doğal şartlar içinde bölgelere giderek hastalarımıza hizmet veriyor,  2018 yılında 47696 kişiyi taşıyarak Hastanelerimize intikalleri sağlanmıştır” dedi.

İl Sağlık Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül yapılan çalışmaları dile getirdiğinde, Bilgin; “müdür bey anlattıklarınız gerçekten devletimizin gücünü gösteriyor, 15-20 yıl önce yurt dışında çalışan İşçilerimiz ülkemizde hastalandığında özellikle Almanya da çalışan işçiler de, “Alman hükümeti hastalanan işçiyi almak için Uçak göndermiş, hasta yurt dışına sevk edilmiş” diye haberler duyardık, ülkemizde bu konuda çalışmalar yapıldığını duyuyoruz, Tokat bu konuda nasıl durumda?” diye sorduğunda, İl Müdürü Sümbül; “Cemalettin bey Hükümetimiz sağlık alanında çok önemli hamleler yaptı, çok güzel çalışmalar yaptı, Tokat’ta yaralana ve hastalanan hastalardan 5 kişiyi Helikopter Ambulans ile, 3 Hastamızı da Uçak Ambulans ile başka illere sevkleri sağlanmıştır, yani devletimiz, hükümetimiz sağlık alanında büyük yatırımlar, hayal edilemeyecek hizmetleri halkımıza sundu, bizlerde verilen imkanları en iyi şekilde değerlendirerek halkımıza hizmet yapıyoruz” dedi.

Tokat’ta 2018 yılında Hastanelerden 3 milyon 810 bin kişi tedavi hizmeti almış, 237 Yoğun Bakım ünitesi  bulunmakta, 131 tanesi Devlet  Hastanelerinde 88 tanesi Üniversite Hastanesi ve özel hastanede hizmet vermektedir.

Tokat nüfus yoğunluğuna göre her insan yılda 9 defa tedavi amaçlı sağlık kurumlarına başvurduğu görülüyor

Tokat’ta UMKE olarak bilinen Acil Kurtarma ekibinde 72 personel 2 araç ile hizmet yapmakta, gerekli görüldüğünde diğer kurumlardan araç takviyesi yapılarak halka hizmet götürülmektedir.

Sağlık İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül şunları ifade etti; “Evde Sağlık Hizmeti verdiğimiz hasta sayımız 1600 kişi, bu hastalarımızın tedavileri sürekli ekiplerimiz tarafından takip ediliyor, devletimiz bu yaptığı hizmetten dolayı bir ödeme talep etmiyor, bölgemizde 612 adet Diyaliz hastamız bulunmaktadır, bu hastalarımız bulundukları şehirlerdeki hastanelerden Diyaliz Ünitelerinde tedavileri devam etmektedir, gerekli görüldüğünde hastalarımızı bizler hizmet araçlarımız ile evlerinden alıp hastanelerimize getiriyor, tedavileri tamamlandıktan sonra evlerine tekrardan bırakıyoruz.

Tokat Sağlık hizmetlerinin vatandaşa yansıması bakımından önemli merkezlerden bir tanesi olarak görülüyor.

Tokat Devlet Hastaneleri bakımından çok donanımlı Hastanelere sahip olmakla birlik de Tokat’da Tıp Fakültesinin kurulmuş olması  Üniversite Hastanesinin halka hizmet vererek Kanser Hastalarının tedavisinin yapılması Tokat halkının kazancı olarak görülüyor.

Tokat sağlık İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül verdiği bilgilerden sonra Bilgin şu soruyu sordu; “ Müdürüm Niksar’da zaman zaman çeşitli branşlarda Doktor noksanlığı yaşanıyor, vatandaşla bu konuda ciddi tepkiler veriyor, bu konuda ne yapılabilinir?” dediğinde, Sağlık İl Müdürü; “Cemalettin bey zaman zaman Doktor noksanlarımız oluyor, her yıl pratisyen Hekimlerden dolayı sayı bazen o kadar azalıyor ki, bunun nedeni meslektaşlarımızın meslek dallarını kazanarak ilimizden ayrılmaları oluyor, kısa bir iki aylık zaman içinde yine bakanlığımız açık olan kadromuzu yeni atamalarla dolduruyor, Uzman Hekimler konusunda meslektaşlarımız ya ailevi nedenlerden dolayı veya farklı şartlardan dolayı başka illere tayinlerini istiyorlar, bu konuda bizler Uzmanlarımızın ilimizden gitmemesi için gayret ediyoruz ama, tayin isteme her insanımızın hakkıdır, ama şu an Tokat Uzman Doktor bakımından iyi durumda, inşallah kadroların sürekli olması içinde bizler bakanlığımızla istişareli bir çalışma içindeyiz, şu an için hastaların tedavisinde sıkıntımız yoktur, hükümetimiz tüm imkanları halkımıza hizmet için sunuyor” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin, Tokat Sağlık İl Müdürü Operatör Dr. H. Ahmet Sümbül’ü ziyareti tamamladıktan sonra Bilgin; “müdürüm teşekkür ediyoruz, Tokat’ta sağlık hizmetlerini kısa olarak değerlendirdiğiniz, başarılar dilerim” dedi, Sağlık İl Müdürü Op. Dr. H. Ahmet Sümbül’de; “ abi ben teşekkür ederim, halkımıza sağlıklı, mutlu huzurlu bir ömür dilerim, bu vesile ile hayırlı Ramazan  dileklerimizi sizlerin vasıtası ile iletiyorum” dedi.

Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri sahibi Cemalettin Bilgin, Tokat Sağlık İl Müdürü Operatör Dr. H. Ahmet Sümbül ile bir süre daha sohbet ettikten sonra Niksar’a hareket etti.