30 Ağustos 2022 Salı günü 30 Ağustos Zafer bayramının 100.yılı kutlandı.

30 Ağustos Zafer Bayramı programına; Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, İlçe Jandarma Komutanı J. Üsteğmen Gökhan ince, Niksar Emniyet Amiri Ahmet Yılmaz İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler, CHP ilçe başkanı Zafer Başar ve yönetim kurulu üyeleri, MHP ilçe başkanı Azmi Yıldırım ve yönetim kurulu üyeleri, İP ilçe başkanı Abdullah Lüleci, MEMLEKET PARTİSİ ilçe başkanı MİLLET Partisi ilçe başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı.

Niksar Kaymakamlığı Hükümet Konağı önünde saat 09:15 başlayan programda Niksar Kaymakamı İlhami Doğan ve Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan Atatürk büstüne çelenk sundu, ardından saygı duruşu ve istiklal marşı okundu. Saygı duruşu ve istiklal marşından sonra günün anlam ve önemini içeren konuşmayı yapmak üzere,  J. AST. ÇVŞ Osman Hayri Büyükkaya şunları dile getirdi; ‘’ Sayın Kaymakamım, sayın belediye başkanım, sayın protokol üyeleri, çok kıymetli gazilerimiz ve saygı değer Niksarlılar, Bu gün yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkan kahraman Türk ordusunun, edebi Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk un liderliğinde el ele, omuz omuza vererek kazandığı destansı zaferin 100 üncü yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyim. Bu zafer 19 Mayıs 1919 da bin yıllık Türk yurdu Anadolu’yu istila etmek isteyen emperyalist güçlere karşı Ya istiklal ya ölüm” parolasıyla yola çıkan Mustafa Kemal’in ve ona yürekten bağlı Türk ulusunun inanç ve azminin zaferidir. Bu ulus bütün dünya devletlerinin tükendi dediği bir anda vatan işgali karşısında şahlanmış, yurdun dört bir yanından ordusuna katılan kahraman evlatlarıyla önce vatan diyerek elinde avucunda ne varsa vatanı ve bağımsızlık ülküsü için paylaşmış. Çocuğundan esirgediği örtüsünü cepheye götürdüğü merminin üzerine örterek büyük zaferi kazanmıştır. 30 Ağustos zaferi sadece asker bir başarı değil, imparatorluktan ulus devlete, saltanattan ulusal egemenliğe, tebaa olmaktan vatandaş olmaya geçişin sembolü olan Türkiye Cumhuriyetinin kurtuluşuna ve çağdaş uygarlık hedefine giden yolun başlangıç noktası olmuştur.

Ulu Önder Atatürk bu zaferle Türk ulusunun onurlu bir şekilde dünya milletleri arasında yaşamasını sağlayan modern Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasına sağlayacak aydınlık yolu açmıştır. Kutsal vatan topraklarını istila etmek isteyin düşmana karşı yurdunu kanının son damlasına kadar koruyan kahraman Türk askeri geçmişte olduğu gibi bugün de ülkesinin bütünlüğüne kastedecek her türlü tehdidi ortadan kaldırma konusundaki azim ve kararlığı ile Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak için nice 30 Ağustoslar yaratacak kudrettedir. Türk ordusunu dünya ordularından ayıran en önemli fark, diğer ülkeler gibi silahtan değil, ulusunun güveninden ve sevgisinden almasıdır. Bu güvene layık olabilmek için Türk sancağının şanını canından aziz bilerek gerektiğinde vatan, cumhuriyet ve vazife uğrunda seve seve hayatını feda etmeye ant içmiş mensuplarıyla Türk Silahlı Kuvvetleri, daima ulusunun emrinde ve hizmetinde olacaktır. Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşayan devlet olmanın onuru, ulus olmanın gururunu, vatan sevgisinin kutsiyetini her zaman yüreğinde hisseden yüce Türk ulusuna en büyük zaferi kazandıran canları ve kanları pahasına bu cennet vatanı hediye eden başta edebi Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve aziz şehitlerimizin manevi huzurunda saygıyla eğiliyor, kahraman gazilerimize ve büyük Türk milletine Şükranlarımızı Ağustos zafer bayramı yüce ulusumuza kutlu olsun’’ ifadelerini kulandı.

Program sonrası Kaymakam İlhami Doğan makam odasında tebrikleri ve ziyaretçileri kabul etti.

 

Kaymakamlık makamındaki ziyaretlerden sonra Niksar harmancı ve Melikgazi şehit kabirleri ziyaret edilerek dua edilip çiçekler bırakıldı.