Chp Tokat Milletvekili- Tbmm İdare Amiri Kadim Durmaz’aın 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı Durmaz Mesajında’’ 30 Ağustos, Milletimizin tarihte eşi görülmemiş bir varoluş mücadelesi sergilediği Kurtuluş Savaşı’nı sonlandıran zaferin yıldönümüdür. 30 Ağustos Zaferi; Emperyalist devletlere karşı tam bağımsızlık mücadelesi veren, tarihimizin akışını değiştiren, tam bağımsız, özgür, demokratik ve laik Cumhuriyetin temel taşlarını oluşturan şanlı bir direniş öyküsüdür.

30 Ağustos Zaferi, milletimizin küllerinden yeniden doğuşunun öyküsüdür.

 İstiklal Savaşı’nın en önemli aşamasını oluşturan Büyük Taarruz ve Atatürk’ün bizzat komuta ettiği Başkomutanlık Meydan Muharebesi’nde, Milletimiz ve ordumuz, adeta imkânsızı başararak, başka milletlere de örnek olacak bir zafere imza atmıştır. Bu zaferle vatan toprakları kurtarılmış ve modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının da yolu açılmıştır.

Egemenliğimizi, kayıtsız şartsız bağımsızlığımızı ve ebedi varlığımızı teminat altına alan 30 Ağustos Zaferi, Milletimizin bağımsızlık inancının ve vatan sevgisinin önünde hiçbir gücün duramayacağını tüm dünyaya kanıtlamıştır.

Savaş meydanlarında sergilenen bu emsalsiz mücadele, Cumhuriyet’in sağlam temeller üzerinde kurulmasını ve yükselmesini, Milletimizin de onurlu geleceğinin güvence altına alınmasını sağlamıştır.

Büyük önder Atatürk’ün ve silah arkadaşlarının ve kahraman Türk milletinin gerçekleştirdiği bir mucizenin eseri olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ve belirlediğin temel nitelikleri, bugün ve gelecekte koruma, kollama, azim ve kararlılığımız bu uğurda ettiğimiz yemindeki inancımız gibi sürmektedir.

 Bilinmelidir ki, dün Çanakkale’de, İstiklal Harbinde, olduğu gibi bu gün de ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, birliğine ve dirliğine, Cumhuriyetimizin asli değerlerine yönelik hain saldırılara karşı, aziz milletimiz, geçmişten aldığı ilhamla, milli birlik ve beraberlik şuuru içinde, hür ve bağımsız yaşama azim ve kararlılığını ilelebet sürdürecektir. Bu anlamda ülkemizin birlik ve beraberliğinin teminatı da Cumhuriyet değerlerimizin daha iyi özümsenmesi ve kurucu ilkelerimize bağlılıktan geçmektedir.

Tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimiz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk komutasında gösterdiği büyük kahramanlıklarla vatanımızı ve milletimizi yok etmeye çalışanlara karşı birlik ve beraberlik ruhu ile verdiği muhteşem bir mücadele ile büyük zaferi kazanmış ve bize bu güzel vatanımızı, Laik, Demokratik Türkiye Cumhuriyetini emanet etmiştir.

 

Bizler bu emanete canımız pahasına sahip çıkmak; bağımsızlığımıza ve Cumhuriyet değerlerine kastedenlere karşı birlik ve berberlik ruhu içinde içinde olmak zorundayız.

“25 Ağustos günü Mustafa Kemal, Keçiören’de yakın arkadaşları ile bir arada idi. Çok yorgundu. Gece yarısı toplantıdan ayrılacağı sırada, arkadaşlarına:

– Düşmana hücum haberini aldığınız zaman hesap ediniz. Onbeşinci gün İzmir’e varacağız, dedi.

   Bu kadar kısa zamanda hem düşmanın yenileceğine, hem de ta İzmir’e varılacağına kimse inanmıyordu. Dudak bükenler, gülümseyenler oldu.

26 Ağustos sabahı Gazi, o büyük buyruğu verdi:

– Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir, ileri!,.

Buyruk yerine getirildi.

Türk orduları 9 Eylül günü İzmir’e girdiler.

Ankara’ya dönüşte coşan, kabaran halkla birlikte, arkadaşları da Gazi’yi karşılamaya gelmişlerdi. Onlara döndü:

– Bir gün yanılmışım, dedi.

Çünkü İzmir’e on beş günde değil, on dört günde varılmıştır.”

İşte; Kurtuluş mücadelesi; bu milletin vatan sevgisiyle, onurla, özveriyle verdiği bağımsızlık mücadelesi ile kazanılmıştır. Bu zafer, vatan toprağı işgal altında bulunan vatansever bir halkın, yokluklara, yoksunluklara rağmen azimle, inançla ve kararlılıkla toprağını nasıl müdafaa edebileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Kurtuluş Savaşı’nı kazanıp, cumhuriyeti kuran, çilekeş ve özverili Anadolu halkıdır, bu halkın bağrından çıkmış Mehmetçiktir, “tam bağımsızlık” inancı ile Anadolu’ya geçen ve emperyalist ordulara karşı savaşıp ve ayaklanmaları bastıran yurtsever subaylardır… Başta Mustafa Kemal, İsmet Paşa, Fevzi Paşa, Karabekir Paşa, Refet Paşa, Fahrettin Paşa, Ali Fuat Kazım Özalp Paşalar olmak üzere vatanın kurtuluşu ve hürriyet arzusuyla yanıp tutuşan sayısız kahramanımıza vefa borcumuzu ödemek, uğruna savaştıkları, yeri geldiğinde şehadet şerbetini içtikleri değerleri dün olduğu gibi bugün de sahiplenmekten geçmektedir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Cumhuriyet’imizin kurucusu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu zaferi bize armağan eden İstiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi, minnet ve şükranla anıyor, tüm yurttaşlarımızın ve şanlı ordumuzun tüm mensuplarının, 30 Ağustos Zafer Bayramını kutluyorum.’’dedi