Geçtiğimiz günlerde Niksar Talazan Köprüsü civarında “3 ceset bulundu” sözlerine üzerine Yeşil Niksar gazetesi ve Yörenin Sesi Canik gazeteleri olay yerine giderek incelemelerde bulundu.

Niksar Orman İşletmesi  Müdürlüğünün Talazan Köprüsü Civarında Günlüce (Epsimara) köyü sınırlarındaki Ormanlık alanda Ceviz dikim çalışması yaparken Fidan dikim alanlarının eşilmesi  sırasında 3 Torbada 3 kişiye ait olduğu ifade edilen insan vücuduna ait ceset parçaları çıkması üzerine Orman İşletme müdürlüğü yetkilileri İlçe Jandarma Komutanlığına durumu bildirmiş İlçe Jandarma Komutanlığı yetkilileri de Niksar Cumhuriyet Savcılığına durumu bildirerek geniş kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır.

3 Naylon Torbada çıkan ceset parçalarının çıması sonucu Niksar Orman İşletmesi  Müdürlüğünün Talazan Köprüsü Civarında Günlüce (Epsimara) köyü sınırlarındaki Ormanlık alanda Ceviz dikim çalışmasına son verilmiş olay  aydınlatılana kadar çalışmalar durdurulmuştu.

Niksar Cumhuriyet Savcılığı ve İlçe Jandarma Komutanlığı çıkan sonuçları çok detaylı incelemeye başlamış 7-8 yıl önce Niksar Talazan Köprüsü onarımı başladığında bölgede çalışan işçilerin barınacağı bir barınma yeri yapılması için toprak kazıldığında bölgede insan cesedi parçaları çıkmış çıkan ceset parçaları 3 değişik poşetlere konularak aynı bölgenin yan tarafında toprağa gömüldüğü, yine aynı bölgede eski tarihlerde bir mezarlığın olduğu, eski mezarlığa gömülen cesetler olduğu yapılan inceleme sonrasında anlaşıldığı, yeni bir ceset olmadığı için kemik parçalarının poşetlere konularak gömüldüğü ancak yetkililere haber verilmediği için Fidan hazırlama esnasında torbalarda ceset parçaları çıkınca yeni bir ölüm olayı gibi halka yansıdığı, ceset parçalarının adli tıpa gönderildiği kesin sonuçların yakın zamanda netleşeceği dile getirilmiştir.

Jandarmanın yaptığı çalışmalar kapsamında Köprü onarımını yapan firma yetkilileri ve çalışanların ifadelerine başvurulmuş söz konusu firma yetkilileri ve çalışanlar “yapılan çalışmalar içinde kemik parçalarının çıktığını, eski mezarlık bölgesi görüldüğü için, çıkan ceset parçalarının toprağa poşetlerle gömüldüğünü ifade ettikleri bildirilmiştir.

Niksar’ın tarihi özelliği olması ve tarihi  Talazan Köprüsü bölgesinde çeşitli zamanlara ait yerleşim yerleri ve mezarlıkların bulunması mümkün olduğu bilinmektedir.

Olayın kesin sonuçlarının alınması için otopsi raporlarının gelmesi bekleniyor.

Niksar halkının olayı farklı anlamaları sonucu başka bölgelerde de yine toprağa gömülü ceset çıktığı sözlerinin ise gerçek olmadığı yine yetkililer tarafından ifade edilmiştir.

Niksar’da bugüne kadar meydana gelen faili meçhul olayların son durumunu ise Adli Makamlardan alınacak bilgiler ışığında halka doğru bilgiler verilmesi düşünülüyor.