EDİTÖR

25 Haziran’da Okul Kahvaltısı

Uzun ve yorucu İstanbul seçiminden sonra artık rutin günlere dönmüş olduk.

Yorucu, düşündürücü ve de bazen üzücü bir İstanbul seçimini geride bıraktık, halkımız karar verdi, sandıklar açıldı, CHP Belediye Başkanı sayın Ekrem İmamoğlu belediye başkanı seçilmiş oldu.

Bugün 25 Haziran 2019 günü yani Salı günü sabah ilk program sabah saat 09 da Niksar Ticaret Meslek Lisesinde gerçekleşti, bizler bu ismi kullanıyoruz ama okulun resmi ismi; “Gazi Osman Paşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi”, bizler hangi okulun olduğunu anlatabilmek için anlaşılır ismini yazıyoruz!, ilginç değil mi? mevcut okul isimleri neden değiştirildi?, bunu bilen var mı?, bilen varsa beriye gelsin  söylesin bizde yazalım, bizlerin bildiği var ama esas bilen söylerse daha mantıklı olur!…

Güzel bir Niksar sabahı idi, saat 09 a doğru gelirken Gazi Osman Paşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi davetine iştirak ettik, okul bahçesinin bitişiğinde bulunan NİDOST’a belediyemiz tarafından tahsis edilen bahçe okul müdürü ve çalışma arkadaşları tarafından çok güzel düzenlenmiş kahvaltı masalarının dizili olduğunu gördük, her zaman olduğu gibi oturup da kalkmayacağımız yerde yerimizi aldık, zaman ilerledikçe davetliler bahçeye geldiler.

Gazi Osman Paşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi yıl sonu etkinliği çerçevesinde, okul bahçesinde okul öğrencilerinin son sınıflarda staj imkanı sunan işletme sahiplerine ve kurum yetkililerine sabah kahvaltısı vererek bir araya gelmenin güzelliğini, birlik ve beraberlik içinde olunduğunda önemli meselelerin çözüldüğünden hareket ederek güzel bir program hazırlamış oldular.

Programlara davet edildiğimizde haber amaçlı çalışma yaparız, ayrıca yapılan programların büyük kitlelere aktarılması için gayret ederiz, okul müdürü ve çalışma arkadaşlarının böyle güzel bir daveti yapmaları, bahçede yenecek kahvaltıdan çok, yapılan ve yapılması istenen konular daha önemli idi.

Gazi Osman Paşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi müdürü sayın İsmail Doğan 1018-19 eğitim ve öğretim yılı çalışmalarını dile getireceğini bildiğimiz için bizlerde programımızı ona göre yaptık ve davete katıldık.

Kahvaltı davetine çok sayıda davetli katıldı, işletmelerin sahipleri ve sorumlularının pek çoğunun davete katılması kahvaltı için emek veren öğreten ve idarecilerimizi mutlu ettiğini gördük.

Bizler iyi bir gözlemci olduğumuzu düşünüyoruz, okul bahçesine girdiğimizde masalar tertip ve düzenli idi, okulda görev yapan başta okul müdürü İsmail bey ve öğretmenleri. Öğrencileri, okul  görevlileri yoğun bir çalışma içinde olduklarını, misafirleri  en iyi şekilde ağırlamak için yoğun bir gayret içinde olduklarını gördüm, bir taraftan yapılan çalışmaları gıpta ile izlerken, diğer taraftan davet edildiğimiz alanın kısa geçmişini kafamdan geçirmeye başladım, bu  alanda “bizlerin emeği var” diye düşündüm, Niksar Ticaret meslek Lisesinin ilk defa müstakil bir okul olarak eğitime yapmış olduğu katkıyı gördüm, okul idaresinin gayretli çalışmasından dolayı başta okul müdürü ve ekibini kutluyorum.

Gazi Osman Paşa Mesleki Teknik Anadolu Lisesi sabah kahvaltısını başlamasını beklerken eskiden “Softoğlu Konağı ve ceviz Sergeni” olan alanın ne kadar güzel ve mükemmel olduğunu bir kez daha fark ettim, çalışmalar yapılırken çok sayıda resimler çektim, resimler çekerken çektiğim manzara muhteşemdi, bir anda beynimde yeni bir düşünce oluştu; Niksar’ın tarihi Ulu Camisi ve Niksar eski Ulucan İlk Okulu (şimdi Ticaret Lisesi)  arasında muhteşem bir güzellik var, bu güzellikleri düşünürken ; “bu bölge neden Eğitim alanı Külliyesi olmasın” dedim, Cami ve okul, iki eğitim yuvası, insanlığın geleceğini şekillendiren iki önemli eğitim kurumu.

Zaman geldi çattı, kahvaltı programı başladı, okul müdür İsmail bey yapılan ve yapılacak olan eğitim çalışmaları hakkında bilgiler sundu, sonrasında kahvaltı başladı, derken işletme sahiplerine eğitime katkı sağladıkları için Teşekkür Belgesi sunuldu bizlerde belgemizi aldıktan sonra bir iki cümle söylemek için mikrofonu elimize aldık, ilk önce okul müdürü İsmail beye ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ettim; “bu önemli etkinliği sundukları için Okul müdürü ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederim, bu güzel günde kısa bilgi verme gereği duydum, bu sabah buraya geldiğimde ilk aklıma gelen konu şu oldu; bu bölge  bir “eğitim alanı olmalıdır” diye düşündüm Ulu Cami ve okul arasındaki bölgenin iyi değerlendirilmesi sonucu güzel bir eğitim kampüsü olacaktır, BİR DELİ KUYUYA TAŞ ATAR KIRK AKILLI ÇIKARTAMAZ” denir bende bunu yapıyorum, ayrıca yaz tatili sürecinde okul bahçelerinin boş oluşu Niksar’da araç trafiğinin yoğunluğunu da dikkate alır isek, okul bahçelerinin mutlaka araç parkı için kullanılması sağlanmalıdır, hiç değil ise yaz aylarında şehir içinde araç trafik yoğunluğu azalmış olur, aynı zamanda “OKULLAR HAYAT BULSUN” projesi de gerçekleşmiş olur, bizlerden teklif taktir yetkililerinindir” dedim.

Okulun yapmış olduğu etkinlikler bizler için önemli, bu sene her okulun etkinliğine katılamadık belki ama onları haber yapmaya gayre ettik.

Sabah sohbet yaparken, eski günleri anmaya çalıştık, mesele Niksar Ulucan İlk Okulu bahçesi eskiden ailelerin  geldiği çay bahçesi idi, aynı şekilde Niksar Lisesi (Danişmend Gazi Lisesi) bahçesinde de çay bahçesi vardı, çay bahçelerinde Orhan Gencebay şarkılarını dinlerdik, bir istek olarak olmazdı ama, genelde Orhan Gencebay plakları, sonra kasetleri çalınmaya başlandı; “Bir Teselli Ver” şarkısı en güzel şarkılar arasında olurdu, Neşe Karaböcek’in “İntizar” şarkısını mutlaka dinlerdik, ayrıca eskiden belediye düğün salonu olan şu an belediyenin sosyal tesisi olarak kullandığı eski İş Bankası üzerinde de çay bahçesi vardı, buraya da çok sayıda aile akşamları gelir gece geç saatlere kadar aileler caddelerde veya dışarda kalırlardı, şimdi akşam olduktan sonra caddelerde insan görmek nerede ise mümkün değil.

Bir eğitim kurumunun vermiş olduğu sabah kahvaltısını yazayım derken Niksar içinde ve dışında yaşayan binlerce insanın yaşadığı ancak unuttuğu hatıraları gündeme taşımız olduk.

Ama notlarım içinde Ulu Cami ve Ticaret Lisesi (eski Ulucan ilk okulu) arasındaki bölgenin bir “EĞİTİM KÜLLİYESİ” olması düşüncemi yeniliyorum, dost ve arkadaşlara tavsiyemdir, NİDOST a tahsis edilen bahçede bir sabah çayı veya akşam çayı içmeniz özellikle Doğanın bütün renklerinin olduğu zamanda içmenizi tavsiye ederim.

Günün Sözü: CAMİDE, OKULDA BİR EĞİTİM YUVASIDIR.

 

 

 

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.