24 Kasım Öğretmenler günü  günü Niksar Halk Eğitim Müdürülüğü salonunda yapıldı.

24 Kasım Öğretmenler günü kutlamasına Niksar Kaymakamı İlhami Doğan, Niksar Belediye Başkan vekili Metin Kayayurt, İlçe Jandarma Komutanı J. Üsteğmen Gökan İnce, Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler, İlçe Emniyet Müdür V. Ahmet Yılmaz, MHP ilçe başkanı Azmi Yıldırım, kurum müdürleri, Okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

24 kasım Öğretmenle günü Niksar Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü salonunda yapıldı, program akışı içinde saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan program İlçe Milli eğitim Müdürü Hasan Şeriflerin konuşması ile devam etti.

Milli Eğitim Müdürü Hasan Şerifler şunları dile getirdi;  “Sayın Kaymakamım, Sayın Belediye Başkan yardımcım, Sayın Savcım, Siyasi Partilerin Kıymetli Başkanları, Basınımızın Güzide Temsilcileri, Daire Amiri Arkadaşlarım, Geleceğimizin Mimarı Çok Değerli Öğretmenlerim, Yarınlarımızın Teminatı Sevgili Öğrenciler. Sizleri Saygı ve Muhabbetle Selamlıyorum.

24 Kasım, Millet Mekteplerinin açılışı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde “Başöğretmen” sıfatı alması vesilesiyle, 1981 yılından beri “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır. Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli mesleğidir.

Bugün bu ulvi mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimiz yemin edeceklerdir. Bu genç arkadaşlarımıza meslek hayatlarında sağlık ve başarılar diliyorum.

Öğretmenlik mesleği, her şeyden önce bir ideal, gaye ve bir hizmet mesleğidir. Bir öğretmenin en önemli özelliği, sevgi dolu yüreği ve adanmışlık ruhudur. Sevgi dolu bir öğretmen, ışık demektir. O, yeri doldurulamaz öğretici, eserine kıymet biçilemeyen varlık, kendini tüketerek etrafını aydınlatan mum, gerçeğin ve idealin üstadı, dünyanın en büyük sorumluluğuna sahip insandır.

Öğretmenlik yılda bir kez hatırlanan bir olgu değil. Öğretmen ve Öğretmenlik mesleği toplumun mihenk taşıdır. İnsanlığın başlamasıyla önemi ortaya konan, bu gün devam eden ve devam edecek olan bir ihtisas mesleğidir. Nitekim COVİD-19 salgını süresince teknolojinin en aktif kullanıldığı zamanlarda bile öğretmen merkeze konmadan bir eğitim ve öğretim yapılamamıştır.

Öğretmen bilgiyi öğretendir. Bilgi ise her gün gelişmekte ve ilerlemektedir. Ülkemizi, Milletimizi ve Bayrağımızı kısacası geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlarımızı, geleceğin bilgisine ve ihtiyaçlarına göre yetiştirmeliyiz. Bu da omuzlarımıza her an kendimizi geliştirmemiz gerektiği yükünü yüklemektedir.

Teknolojiyi eğitim öğretim adına bir araç olarak kullanırken, evlatlarımızın teknolojinin olumsuzluğunda boğulmasını engellemeliyiz. Bu hususta gerekli hassasiyeti göstermeliyiz.

Öğretmenlik, uğraşı insan olan sayılı mesleklerdendir. Uğraşımız insan ise duygusallık ön plandadır. Küçük dokunuşlarla büyük etkiler meydana gelmektedir. Başarı hikâyelerinde hep bir öğretmenin küçük dokunuşu konu edilir. Bizim için gündelik ve sıradan olan, öğrencimiz için hayatının dönüm noktası olabilir. Bu yüzden öğrenci ilişkilerimizde pedagojiyi ön planda tutmalıyız. Bir insanın hayatında kötü bir dönem olarak anılmak istemeyiz. Bizim uğraşımız güzel ve temiz, anılardaki yerimizde elbet temiz olmalıdır.

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım, Öğrencilerimizi bilgiyle donatırken; onları vicdanlı ve ahlaklı olarak da yetiştirmeliyiz. Onlara örnek ve model olmalıyız. Milli ve manevi değerlerimizi; vatan sevgisini, millet sevgisini ve bayrak sevgisini vermeliyiz.

Saygıdeğer Meslektaşlarım, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Öğretmenler; yeni nesli, Cumhuriyetin fedakâr öğretmen ve eğitimcileri sizler yetiştireceksiniz, yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır! sözü bize ışık tutmaktadır.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehit öğretmenlerimiz olmak üzere, ebediyete intikal eden tüm öğretmenlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım” diyerek sözlerini tamamladı.

Milli Eğitim Müdürünün konuşmasından sonra  adaylıkları kaldırılan ve Öğretmen olarak bundan sonra hayatına devam edecek olan Öğretmenlerin yemin töreni yapıldı,  Öğretmen yemini yapıldıktan sonra genç Öğretmenler adına Öğretmen Hilal Aydemir konuşma yaptı, yaptığı konuşmada genç bir öğreten olarak kendisine verilen bu imkandan dolayı teşekkür etti, Öğretmenliğin ne kadar kutsal bir görev olduğu bilinci ile görevini sürdürdüğünü  dile getirdi.

Genç Öğretmen  Hilal Aydemir’in konuşmasından sonra Öğretmenler günü dolayısıyla dereceye giren Şiir birincisi Melike Şahin şiirini okudu daha sonra Kompozisyon dalında 1. olan Hayrun Nisa Gür yazdığı kompozisyonu okudu, daha sonra dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verildi.

 

Öğrencilere hediyelerini  vermek üzere Niksar kaymakamı İlhami Doğan davet edildi, Doğan hediyeleri öğrencilere vermeden önce kısa bir konuşma yaparak; “arkadaşlar konuşma yapmak istemedim ama benim için özel bir gün olması dolayısıyla böyle özel bir günde kısa olarak düşüncelerimi dile getirmek isterim, Öğretmenliğin ne kadar kutsal görev olduğunu hep söyleriz, söylemenin ötesinde bu özel duygunun nasıl yaşandığını yakınan bilen insanım, bu kutlu günde Öğretmenlerimizin günlerini tekrardan kutluyorum, başarılar diliyorum”  dedi konuşmasından sonra öğrencilere hediyelerini verdi, daha sonra öğrencilere Niksar Belediye başkan vekili Metin Kayayurt, İlçe Jandarma Komutanı J. Üsteğmen Gökan İnce verdi, daha sonra Okul Öğrenilerinin sunduğu Orotorya gösterisi yapıldı, Sinevizyon gösterisi, Müzik Dinletisinden sonra program son buldu.