28 Nisan 2021 Çarşamba akşamı saat 21 sıralarında Niksar Şahinli köyü merkez üstü olarak 2.6 şiddetinde deprem oldu.

Niksar’da Şahinli köyün de yaşanan deprem şehir merkezi yakınlarındaki konutları da etkileyerek, ovaya yakın bölgedeki konutlarda tedirginlik yarattı.

Niksar 2.6 İle Sallandı.

Niksar’da hafif şiddette deprem meydana geldi.

Niksar 2,6 şiddetiyle sarsıldı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, Çarşamba akşam saat 21.36 sularında merkez üssü Niksar Şahinli köyü olan 2,6 büyüklüğünde hafif şiddette deprem kaydedildi.

Gerçekleşen depremde herhangi bir can ve mal kaybı yaşanmazken, Akşam vaktinde gerçekleşmesiyle birlikte insanlarda korku yarattı. Konutlarda herhangi bir sıkıntı yaratmadı vatandaşlar bir süre sokakta bekleyerek Ramazan dolayısı ile daha sonra evlerine girerek sahurlarını yaptılar.

Niksar’da son günlerde yaşanan deprem sarsıntıları devam ediyor.

28 Nisan tarihinden sonra 2 Mayıs 2021 tarihinde aralıklarla 5 deprem sarsıntısı daha gerçekleşti.

Niksar 2 Mayıs 2021Pazar günü 5 kez sallandı.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsünden alınan bilgiye göre, 1.7 GÜNLÜCE-NIKSAR (TOKAT)- 2.9 GÜNLÜCE-NİKSAR (TOKAT)- 2.1 GÖZPINAR-NİKSAR (TOKAT) – 2.2  GÜNLÜCE-NİKSAR (TOKAT) 3.0 KÜMBETLİ-NİKSAR (TOKAT)  hafif şiddette deprem meydana geldi.

Niksar ilk olarak sabah 08.30 sularında 1,7  şiddetiyle sarsıldı. Pazar günü gerçekleşen artçı sarsıntılarda herhangi can ve mal kaybı olmazken bölge insanında panik yarattı.

GERÇEKLEŞEN DEPREMLER;

2021.05.02 08:37 1.7.  GÜNLÜCE-NIKSAR

2021.05.02 12:20 2.9.  GÜNLÜCE-NIKSAR

 2021.05.02 17:17 2.1.  GÖZPINAR-NIKSAR  

2021.05.02 17:22 2.2. GÜNLÜCE-NIKSAR  

2021.05.02 18:07 3.0.   KÜMBETLİ-NIKSAR

Niksar çevresinde yaşanan küçül ölçekli depremler bazı insanları tedirgin etmiş olsa da, Niksar yani Kelkit vadisinde yaşayan insanlar Depremle yaşamayı bilmek zorundayız.

Niksar yani Kelkit vadisi Kuzey Anadolu fay hattında bulunmaktadır, dünyanın en hareketli ve tehlikeli bölgesinde yaşadığımızı asla unutmamak gerekir.

Niksar çevresinde meydana gelen küçük çaplı yer sarsıntıların vatandaşları tedirgin etmiş olsa da, bu gerçekle yaşamayı bilmeliyiz, ayrıca küçük çaplı yaşanan depremler yer altındaki enerjinin boşalmasına neden olacağı için, inşallah küçük çaplı sarsıntılarla büyük olması ihtimal içinde olan sarsıntılardan kurtulmuş oluruz.

Deprem denince pek çok insanımız tedirgin olmaktadır.

Depremler doğanın bir gerçeğidir.

Nasıl ki Güneş doğduğunda onun güzelliklerinden faydalanıyor isek, Depremlerin olması sonucu dünyadaki yeni imkanların ve nimetlerin insanlığa sunulduğunu unutmamak gerekir.

Niksar Ovası Depremlerin sonucunda meydana gelen eşsiz bir Ovadır.

Kuzey Anadolu Fay hattı Niksar Ovası Kelkit Irmağı içinden geçmektedir, Niksar Ovasında ve yakınlarında yerleşim yapmaktan kaçınmak gerekir, yaşanan her deprem Kelkit Irmağının suyunun çekilmesini Irmak yatağında ve çevresinde büyük yarıkların oluşması sağlanmış olduğu belgelerden anlaşılmaktadır.

İnsanlar hem küçük sarsıntılardan korkmaktadır, aynı zamanda Depremin koyu kırmızı çizgisine doğruda koşar adımlarla yapılaşma yapmakta ısrar etmektedir.

Niksar’da büyük Depremler, 1938-42 yıllarında gerçekleşmiş, daha sonraki yıllarda 4- 4.5 şiddetinde zaman zaman yaşanmış, son günlerde 2-3 şiddeti yaşanmıştır.

Temennimiz ve dileğimiz şudur, Niksar bir gün ciddi bir Deprem ile karşılaşacaktır.

7-8 şiddetinde yaşanacak bir Depremin olmasını asla istemeyiz ama, hayatın gerçekleri içinde böyle şiddetli Depremin yaşanması muhtemeldir.

Niksar Depremlere hazırlıklımıdır?, sanmıyoruz.

Allah korusun.  Niksar’da yaşanacak 6-7-8 şiddetindeki Depremden çok sıkıntı yaşanacağını söylemek, felaket tellallığı yapmak olmadığını ifade etmek iteriz.

Uzun yıllardan beri bizler şunu ifade ediyoruz; Niksar 1. Derece Kuzey Anadolu fay hattındadır, en kısa zamanda Niksar KENTSEL DÖNÜŞÜME girmelidir, aksi taktirde Niksar’da bir felaketle karşı karşıya kalacağız” dediğimizde bu sözlerimiz ne yazık ki pekte fazla dikkate alınıyor, günlük yaşantı devam ediyor.

Nasıl ki; Doğanın, insanların, Güneşe, Yağmur’a, Kar’a, Rüzgara ihtiyacı varsa, Doğanın sağlıklı olması için Depremlerin olması kaçınılmazdır.

Niksar Ovası özel bir ovadır, tabi ki kıymet bilenler için.

Niksar’da yaşayanlar Doğanın bütün nimetlerinden faydalanır ama, Doğanın insanlardan ne beklediğine bakmaz!.

4 mevsimin her şartının yaşandığı şehrin nimetleri kadar, mutlaka külfetide olacaktır, bu külfet Depremlerdir.

Niksar Ovasının oluşmasında Depremlerin önemi büyükken, en riskli alanlar Niksar Ovası iken, insanların Ovada tarı ve hayvancılık yaparak daha sağlıklı hayat yaşaması gerekirken, en verimli Topraklar ne yazık ki son yıllarda adeta beton yığını haline getiriliyor!.

BİR MUSİBET BİN NASİHATTEN İYİDİR, sözlerin ne anlama geldiğini anlamadan bu şehirde yaşamak doğru değildir.

Küçük çaplı yaşanan Depremler, insanların uyarılması için çok önemlidir, lakin insanlar kısa süreli korku yaşıyor, birkaç saat sonra ne yazıkki yaşanan korkular unutuluyor, sonra büyük şiddetle karşılaşıldığında; “eyvah mahvolduk, perişan olduk, Devlet nerede” diyerek feryatlar yapılıyor!.

İnsanlar küçük menfaatleri için yapmayacakları kötülük yoktur.

Cenabı Allah vermiş olduğu her nimetin karşılığını ister, aldığız her nimet için Allah’a şükredeceğiz ve verilen nimetlerin nasıl geldiğini insan olarak bu nimetlerin sağlıklı bize sunulması için ne yapmamız gerektiğini düşünmemiz gerekir.

2.6 şiddetindeki Depremden korkanlar, yaşanma ihtimali olan 6-7-8 şiddetindeki Depremde zarar görmemesi için Niksar Ovasının artık beton yığını olmaktan kurtulmalıdır.

Doğa hiçbir zaman insanlara felaket sunmaz, sunulan nimetlerin kıymeti bilinmez ise, nimetler bazen felakete dönüşebilir, felakete dönüşmesinin tek nedeni ise, insanların aç gözlü oluşudur.

Günün Sözü: DEPREMLER FELAKET DEĞİLDİR.