Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Tokat’ın Gezmeye Doyamayacağınız Köyü Ocaklı

Tokat’ın Gezmeye Doyamayacağınız Köyü Ocaklı

Tokat’ta saklanmış bir hazine gibi duran, fakat doğal güzellikleriyle yavaş yavaş keşfedilmeye başlanan Ocaklı köyü, her geçen gün ziyaretçi akınına uğruyor. Köyün yeşilin binbir tonuyla bezenmiş ağaçların arasından 24 metre yükseklikten dökülen şelalesi, meraklı gözlerin ilgisini celp ediyor.

Tokat’ın Pazar İlçesi’ne bağlı Ocaklı Köyü, Ballıca Mağarası ve Ocaklı Şelalesi ile doğa severlerin uğrak mekanları arasında yer alıyor. Ballıca Mağarası ile arasında bir buçuk kilometre yol olan Ocaklı Köyü’ne, stabilize parke yol üzerinden gidilebiliyor.  Yılda binlerce yerli ve yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Ocaklı Şelalesi, misafirlerine sadece eşsiz manzarasıyla değil, aynı zamanda bölgede hizmet veren işletmelerin sunduğu imkanlarla da unutulmaz anılar yaşatıyor. Şelale çevresinde yer alan, doğanın tüm güzelliklerine hakim piknik alanları, dinlenmek ve doyumsuz tabiatın hazir tuttuğu lezzetleri tatmak isteyenler tarafından ilgi görüyor. Yerel işletmeler, ‘’Kendin Pişir Kendin Ye’’ konseptinde hizmet veriyor. Mangal, kömür gibi ziyaretçilerin ihtiyaçlarını karşılıyor.  Ocaklı Şelalesi, doğa severlerin, hafta sonu uğrak mekanları arasında yer alıyor.  

Ocaklı Köyü’nün bundan başka önemli bir özelliği de, Türkiye’nin en lezzetli yerel ürünlerinden bazılarını yetiştirebilen verimli tarım arazilerine sahip olması olarak da öne çıkıyor. Özellikle barbunya ve domates yetiştiriciliğinde büyük başarı gösteren köylüler, ürünlerinin tutkun tüketicisi ziyaretçilerinden de tam not alıyor. Ancak ne yazık ki mevcut sulama sistemlerinin yetersizliği sebebiyle, arazilerin tüm potansiyelinden yararlanılamıyor. Bu doğrultuda köylüler, daha verimli ve sürdürülebilir bir tarım için Ocaklı Şelalesi’nin doğal güzelliğini bozmayacak şekilde bir kapalı sulama sistemine  ihtiyaç duyduklarını ifade ediyor.

Ocaklı Köyü’ne her ne kadar stabilize yollar ile ulaşılabilir olsa da eksikleri bulunuyor. Köylüler, ana yoldan Ocaklı Şelalesi’ne kadar olan toprak yolun da parke yapılmasını yetkililerden istiyor. 500 metre mesafelik olan toprak yol, Ocaklı Şelalesi’nin turizm potansiyelini artık karşılayamıyor. Şelaleyi ziyarete gelen birçok turist, araç park etme sorunu ile karşı karşıya kalıyor. Köylüler kendi çabaları ile sorunlarına çözüm bulmaya çalışsa da güçlerinin yetmediği durumlar oluyor. Köyden, şelaleye gitmek için kullandıkları yolun heyelan ile çökmesi sonucunda köylüler problem yaşıyor. Heyelan ile çöken yol köylüler ve ziyaretçiler için tehlike arz ediyor. Kendi çabalarının yetersiz kaldığını söyleyen Ocaklı Halkı, yetkililerden çözüm bekliyor.