11.11.111 çok anlamlı ve dikkat çekici bir mesaj.

Tarım ve Orman Bakanlığı 11 Kasım saat 11.11 de 84 milyon fidanı Toprak ile buluşturdu.

11 Kasım senenin 12 ayının  11 ayı olarak planlanmış, saat 11.11 de fidanlar Toprak ile buluşmaya başladı.

Vatan hainleri Ormanları yakarken, Türk devleti ve milletimiz, hainlerin yaptığı katliam karşısında daha güçlü bir şekilde Ormanlarımızı korumaya, yeni fidanlar dikmeye devam ediyor.

11 kasım saat 11.11 de başlayan ve mevsim şartları el verdikçe 84 milyon fidanın buluşması sağlanacak.

Niksar Orman İşletme Müdürlüğü 11 Kasım saat 11.11 İşletme müdürü sayın Erdal Düzgün başkanlığında Niksar Gökçeli kasabası Çamlık mevkiinde 5 bin Akça Ağaç, 5 bin Mavi ladin ve 5 bin Fıstık Çamı dikimi başlatılmış oldu.

Niksar Orman İşletme  müdürlüğü fidan dikimi programında ilk okul ve ortaokul öğrencileri için, Kalem, Anahtarlık, Şapka, Maske, Çanta ve Ağaç sevgisini anlatan Tişört dağıtarak öğrencilere farklı bir etkinliğin yapılması sağlandı.

Niksar Kaymakamı sayın İlhami Doğan, İşletme Müdürü Erdal beye; müdürü bey bölgeye Akça Ağaç fidanı dikelim daha faydalı, insanların daha çok talep ettiği bir ağaç türü aynı zamanda sağlık bakımından meyvesi çok fazla tüketilen bir ürün, tavsiye ederim” sözleri üzerine Niksar Orman işletme müdürü sayın  Erdal Düzgün, Kaymakam beyin tavsiyesi üzerine bölgeye 5 bin Akça Ağaç fidanı dikim çalışmasını başlatmış oldu.

Orman demek her canlının yaşam alanı demektir.

Ormansız bir hayatın olması mümkün gözükmüyor.

Canlılara hayat veren Ormanların korunması ve yeni fidanlar dikilerek her canlının Orman ürünlerinden fayda sağlaması insanlık bakımından önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ormansız bir hayat, dalı olmayan sopaya benzer.

Orman varlıklarını korumak, Ormanlara sahip çıkmak ve her yeni bir fidanın her canlı için yeni hayat kaynağı olduğunu düşünüyoruz.

“KIYAMETİN KOPACAĞINI BİLSENİZ BİLE ELİNİZDEKİ FİDANI DİKİNİZ.” HZ.MUHAMMED(S.A.V.) diyen bir Peygamberin ümmeti olarak her şarta mutlaka şartlar uygun oldukça meyve fidanı dikmek gerekir.

Niksar’da yıllar önce ülke genelindeki GIDA ORMANI uygulaması gerçekleşmişti.

Niksar’da başlayan ilk GIDA ORMANI çalışması her geçen gün ülke genelinde  hayat bulması bizleri mutlu etmektedir.

Niksar orman iletme Müdürlüğü tarafından başlatılan GIDA ORMANI çalışması her bakımdan önemli olduğunu düşünüyoruz.

Ormanlardaki alanlarda çok sayıda Meyve ağaçlarının bulunması Ormanda yaşayan bütün canlılar için çok kıymetli olduğunu düşünüyoruz.

Ormanlarda yaşayan her canlı yaşadığı bölgede kendi hayatını devam ettirecek yiyecekler bulduğu sürede şehirlerle bağlantı kurmayacak kendi dünyası içinde besin kaynaklarına ulaşmış olacaktır.

Son yıllarda Orman Bakanlığı Ormanlık alanlarda veya Orman yapmayı planladığı bölgelerde meyve türü fidanları dikiyor olması çok anlamlı ve doğru bir çalışadır.

Ormanlar insanlara hayat verdiği kadar kendi içinde barındırdığı yüzlerce canlı türüne de hayat vermektedir.

Bu sene ülkemizin çeşitli bölgelerinde hainler tarafından yakılan on binlerce ağaç karşılığında devletimiz milyonlarca fidanı toprakla buluşturarak hainlere inat Orman alanlarının çoğalmasına vesile olmaktadır.

Ormanları bilerek yakanlar, vatan hainleridir.

Ormanlar her insan için hayat kaynağıdır.

Ormanlarda yaşayan canlılardan karınca hikayesini herkes bilir mutlaka.

Karınca bir gün dolaşırken Ormanın yandığını haber alır, bunun üzerine Karınca ağzına aldığı Su ile birlikte yanan Ormanlık alana doğru hareket eder. Karıncanın yangın bölgesine doğru gittiği gören diğer hayvanlar; “Karınca kardeş nereye gidiyorsun?” diyerek seslenirler.

Karınca; “Orman yangını başlamış onu söndürmeye gidiyorum” der.

Ormanda yaşayan diğer hayvanlar; “KARINCA KARDEŞ SEN NASIL SÖNDÜRECEKSİN ORMAN YANGININI, SENİN GÖTÜRDÜĞÜN SU NE Kİ*” diyerek seslenirler.

Karınca; “ siz öyle düşünebilirsiniz ama, ben vazifemi yapıyorum, hiç değilse safım belli olur” diyerek cevap verir ve yoluna devam eder.

Küçük bir Karınca hikayesi bile ne kadar anlamlı olduğunu, Ormanlık alanların ne kadar önemli olduğunu göstermesi bakımından önemlidir.

KARINCA Ormanda yaşamanın kendisi için ne kadar önemli olduğunu anlatmaktadır, oda bilir kendi ağzındaki suyun yeterli olmayacağını ama, hem diğer büyük hayvanlara örnek olur, hem de Ormanları yakan hainlere önemli bir ders olur.

Hayat Ormanlar güzeldir.

Ormansız hayat, boşlukta yaşayan insana benzer.

Hayatın anlamlı ve güzel olması için Ormanların fazla oluşu ile mümkündür.

Çölde yaşayan canlılar ile Ormanlık bölgede yaşayan canlıların mutlaka özel bir farklılığı olmalıdır.

Peygamber efendimiz ne güzel söylemiş. “KIYAMETİN KOPACAĞINI BİLSENİZ BİLE ELİNİZDEKİ FİDANI DİKİNİZ.” HZ.MUHAMMED(S.A.V.)

Her fidan yeni bir hayat kaynağıdır.

Ormanlar var olduğu müddete canlıların varlıkları devam edecektir.

Bu anlamlı günü iki dörtlükle daha anlamlı kılalım;

Ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancının güzel bir şiiri

Ağacı kıskanırım
Yemiş yüklü dalı var;
Bahar olsun, güz olsun,
Ne güzel masalı var.

İmrenirim arıya,

Petek petek balı var;

Konduğu çiçeklerin

Pembesi var, alı var…

Günün Sözü; ORMANLAR BÜTÜN CANLILAR İÇİN HAYAT KAYNAĞIDIR.