1000 ASIRLIK İBNİ SİNA REÇETESİ TOKAT’TA ORTAYA ÇIKTI

  İslam dünyasının önemli

 

İslam dünyasının önemli alimlerinden olan İbn-i Sina’nın tarif ve önerileri arasında öyle bir besin var ki yalnızca gözlerin görüş alanını düzenlemede fayda sağlamıyor antiseptik özelliği ile vücutta bulunan tüm atıkları da temizliyor. Üstelik hazırlamak için 5 dakika yeterli. İşte İbn-i Sina’nın asırlık şifa reçetesi…

İslam’ın Altın Çağı döneminin en önemli hekimlerinden İbn-i Sina’nın asırlar önce tavsiye ettiği besinler ve doğal tedavi yöntemleri günümüze ışık tutuyor. İbn-i Sina’nın reçetelerinde yer verdiği bir kür ise bugün; göz sağlığına yararlı olabiliyor.

GÖZ SAĞLIĞI AKSATILMAYA GELMEZ

Göz sağlığı oldukça önemlidir. Aksatılmaya gelmez. Dünya Sağlık Örgütü’nün yayımladığı verilere göre küresel olarak, 1 milyar kişi önlenebilecek ya da henüz çözülmemiş bir görme bozukluğundan muzdarip. Görme kusurlarına dikkat çeken uzmanlar, bu durumun ihmal edilmemesi gerektiğini belirtip vatandaşların mutlaka hekime görünmesini öneriyor. Göz sağlığına pozitif etkisi olan besinler de yok değil. Onlardan biri de İbn-i Sina’nın önerdiği A vitamini yönünden zengin olan havuçlu kür.

Hazırlanışı:

2 adet havucu uç kısmında kesin ve uzunlamasına dilimleyin.

Sonrasında tepsiye koyup 5 dakika kadar fırında bekletin.

Havuçları bir kaba koyun. Üzerine bir yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve kaşık yardımıyla ezin.

Hazırlanan bu kür düzenli her gün düzenli olarak tüketilebilir.

PEK ÇOK FAYDASI BULUNUYOR

Havuç, sağlıklı bir beslenme düzeninin önemli bir parçasıdır ve birçok faydası bulunmaktadır. İşte havucun faydaları:

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN BİÇİLMİŞ KAFTAN

Havuç, A vitamini açısından zengindir ve bu vitamin göz sağlığı için kritiktir. Görme yetisini korur ve gece körlüğü gibi göz rahatsızlıklarının önlenmesine yardımcı olur.

HÜCRE HASARINI AZALTIR

Havuç, beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi güçlü antioksidanlar içerir. Bu maddeler serbest radikallere karşı koruma sağlayarak hücre hasarını azaltır.

KALP SAĞLIĞINI DESTEKLER

Havuç, kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, potasyum içeriği sayesinde kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını destekler.

KABIZLIĞI ÖNLER

Lif açısından zengin olan havuç, sindirim sistemini düzenler ve kabızlığı önler.