10 MİLYON YIL İÇİNDE GERÇEKLEŞECEK;Tokat Süper Kıta Olacak

Yer Bilimci Celal Şengör,

Yer Bilimci Celal Şengör, tarih vererek Türkiye’nin o ülke birleşeceğini açıkladı.

Türkiye’nin önde gelen jeoloji profesörlerinden Celal Şengör, Türkiye’nin o ülke birleşeceğini açıkladı. Celal Şengör dünyanın kıtalarındaki hareketlilik konusunda dikkat çekici bir açıklamada bulundu. Şengör, Türkiye’nin gelecekte haritadaki konumunun değişeceğini ve şu anda uzak görünen bir Afrika ülkesi ile komşu olunacağını belirtti.

Celal Şengör, Türkiye’nin kaderini etkileyecek büyük jeolojik değişimleri değerlendirdi. Yapılan araştırmaların gösterdiğine göre, her 600 milyon yılda bir yeni bir süper kıta oluşumu gerçekleşiyor ve bu süreçlerin Türkiye’yi de etkileyeceği ortaya çıktı.

AVRUPA PARÇALANACAK

Celal Şengör’ün HT Bilim Tarih Felsefe kanalında katıldığı söyleşide yaptığı açıklamalar, büyük ilgi gördü. Şengör, dünyada devam eden kıta değişimlerinin kaçınılmaz olduğunun vurgulayarak, yeni bir Pangea oluşumunun yakın bir gelecekte gerçekleşebileceğini söyledi. Bu süreçte Avrupa’nın parçalanacağını, Batı Avrupa’nın bir ada haline geleceğini ve Amerika ile Asya’nın büyük ihtimalle çarpışacağını dile getirdi.

TÜRKİYE LİBYA İLE KOMŞU OLACAK

Jeoloji uzmanı Şengör’e göre, Türkiye’nin en çok etkileneceği değişimlerden biri Akdeniz’in kapanması ile gerçekleşecek. Bu değişimler neticesinde Türkiye’nin Libya ile komşu olacağını ve yeni bir dağ kuşağı oluşacağını aktaran Şengör, bu süreçlerin şimdiden başladığını ve 10 milyon yıl sonra Türkiye ile Libya’nın birleşeceğini ifade etti.