Perşembe günü sabah saat 09 dan akşam saat 17 ye kadar Niksar ve bölgesine yapılması istenen ve beklenen yatırılar için Tokat Valimiz sayın Ozan Balcı beyle birlikte Köy, Kasaba, Bağ, Bahçe, Tarla gezdik.

Bir Valinin mesaisinin çoğunu çiftçilerin daha fazla üretim yapması için gezdiği pek görülmemiştir, Vali bey Tokat’a atanması yapıldıktan sonra sürekli çiftçilerin üretim yaptığı ve yapmak istedikleri bölgeleri ziyaret  yapmaktadır.

Tokat ve çevresi Tarım ve Hayvancılık ile ekonomisini sağlamak zorunda olan bir bölgedir, tarım ve Hayvancılık alanının dışında çeşitli işletmeler olsa da ana gelir kaynağı Tarım ve Hayvancılıktır.

Tokat bölgesi tarım ve Hayvancılığa en verimli bölgelerden bir tanesidir, çünkü verimli toprakları, şu an için kendisine yetecek suları, yerleşim bölgelerindeki verimli toprakları dışında hayvancılığa uygun yaylaları bulunmaktadır, özellikle Bahar aylarının gelmesi ile birlikte yayla kültürü olan bölgemiz, geçmişle kıyaslanmayacak kadar düşüş gösterse de son yıllarda Hayvancılık belli bir ivme kazandığını görüyoruz.

Vali bey sabah saat 09 civarında Sarıyazı köyümüze geldi, köy halkı okul bahçesinde halen Köy konağı ve çok amaçlı kullanılan bölge toplantı, her köyde olduğu gibi köy halkının ikram hazırlıkları vardı, geleneksel yayık ayranı, Çökelekli,  Patatesli gözleme saçları kurulmuş köyün kadınları misafirlerini ağırlamak için çalışalar başlamıştı, Vali bey kendisini karşılayan köy halkı ile selamlaştıktan sonra, kurulan saçlarda Çökelekli pişiren bayanların yanına da giderek kolay gelsin dedi.

Sarıyazı köyü D100 karayolu üzerinde kurulan güzel bir köyümüzdür, köy iki mahalleden oluşmaktadır, Sarıyazı köyünün merkezi Onan köyü olarak bilinen bölgededir, yağan köyü şimdi Sarıyazı köyünün mahallesi olarak yoluna devam etmektedir, bir tarafı Şahinli köyü yolu, diğer tarafı D100 karayolu bölgesini kaplamaktadır, büyük arazi yapısına sahiptir, Niksar Ovasının tam kalbindedir.

Sarıyazı köyünün büyük arazi yapısına rağmen geçmişle kıyaslandığında çok fazla hayvancılık gözükmemektedir, ama Onan kısmında son yıllarda hayvancılık dış kaynaklı desteklerle yoğunlaşmıştır, ekonomisi iyi olan insanların özel ırk hayvan besiciliğine başlaması köyde yaşayan insanların ilgisini çekerek, büyük baş hayvan sayısı bir hayli aratmış gözükmektedir.

Sarıyazı köyünü son aylarda cazip kılan bir hususta, kendi bölgesinde daha önce var olan ama imkansızlıklar yüzünden bir türlü insanlığın hizmetine sunulamayan sıcak su kaynaklarıdır.

Niksar Sarıyazı köyünün bölgesinde bulunan sıcak Su kaynaklarını İl özel idaremiz kanalı ile gerekli çalışmalar yapılmış, bölgenin en kaliteli Sıcak suyu çıkartılarak kısa zamanda bölgenin Seracılıkta ileri hamleler yapan  bir alanı olacağı görülüyor.

Vali bey Sarıyazı köyü ziyaretinde 3 önemli hususun köyde gerçekleşmesini istemiştir, 1. Hususu köyde var olan hayvancılığın gelişmesi, elde var olan Mera Islah çalışmasının daha verimli hale getirilmesi, 250 dönümlük Mera alanının yeni ürün destekleri ile sürekli hayvancılığa destekleyen bir konuma getirilmesi, 2. Husus bölgede Orman İşletmesine ait olan 2700 dönüm civarındaki alanın Ceviz Ormanı, yani Gıda Ormanı olması, köyde yaşayan insanların ekonomik olarak  daha fazla gelir sağlamasıdır. Valilik Orman işletme müdürlüğünü devreye sokarak bölgede bulunan atıl konumda olan Ormanlık alanının Valilik imkanları ile Ceviz kapama alanları olmasını, bölgede yaşanan sulama suyu meselesinin çözülmesini sağlamak. 3. Husus İl özel İdaresi tarafından önemli ekonomik desteklerle çıkartılan Sıcak Suyun her alanda verimli kullanılması içini içerden veya dışarıdan gelecek yatırımcılara verilerek, bölge  halkının ekonomik seviyesinin yükselmesini sağlamaktır.

Tokat valimiz sayın Ozan Balcı köy halkı ile yaptığı istişarede, şunları ifade etti; “arkadaşlar bizler sizin daha zengin olmanızı köyde yaşayan insanların özellikle gençlerin köyden göç etmemesini kendi topraklarında hayatlarını devam etmesini istiyoruz, var olan hayvancılığın gelişmesini sağlayacağız, ama bölgede atıl duran arazilerin, Suların daha verimli kullanılması gerekir, 250 dönümlük Meranızın daha verimli kullanılması için, İl Tarım müdürümüze talimat verdim Mera ıslah çalışmasını yeniden düzenleyecek hayvancılığa destekler devam edecektir, bölgenizde bulunan 2700 dönümlük büyük bir alan var bu alanın belli bölgesini Ceviz fidanı dikerek sizlerin aile ekonomisine katkı sağlamak istiyoruz, Fidanını biz alacağız, Sulama işini biz çözeceğiz, zararlı hayvanlardan korumak için Cevizlik alanların etrafını biz Tel örgülerle çevireceğiz, sizler bu yapılan hizmetlere sahip çıkmanız ve üretim başladığında üretimini siz köy halkının olacaktır, ayrıca Sıcak suya yeni bir kuyu daha açarak bölgede yatırım yapacak insanlarımıza yeni imkanlar sunacağız ve bu bölgede Fide yetiştiriciliği yaygın hale gelecek bölgenin Fide yetiştirmede önemli merkezi olacaktır” dedi.

Şunu açık ve net ifade etmek gerekirse, hani halk tabiri vardır; “baba oğla bunu vermez” diye, aynen bu söz burada hayat buluyor. Tokat Valiliği olarak yıllarca hasretle beklenen Sıcak Su kaynağı çıkartıldı, yatırımlar kısa zamanda gerçekleşecek, bölge halkının işsizliği ortadan kalkacak, ülkemizde Tarım konusunda önemli hamleler yapılacak, Sebze konusunda Fide yetiştiriciliği devletin farklı kurumları tarafından hizmete sunulacak, halk artık kendi ürettiği fideleri tüketmiş olacak, yine ülkemizde Niksar Cevizi bir marka olarak bilinmektedir Niksar Cevizi üretilerek, bölge insanının ekonomisi üst seviyelere çıkmış olacak, yine  bölgede var olan ama tam sağlıklı kullanılamayan Meracılığa tam destek verilecek, devlet imkanları bölgeye gelmiş olacak, bu kadar önemli destek karşılığında tek istenen nokta, köy halkının bu verilen desteklere sahip çıkması, verilen imkanları iyi değerlendirilmesidir.

Sevgili dostlar, şu gerçeği görmek gerekir, bir ilin Valisi sabah saat 09 da Niksar’a gelerek halkın daha mutlu, daha  sağlıklı, ekonomisi üst seviyede olması için çalışırken, saat 09 da halen pek çok işletme açılmamışken, işletmelerde çalışan insanların bir kısmı henüz işyerlerine gidip işlerine başlamamışken bir ilin Valisi insanların çalışması için, ekonomik kalkınmalarını sağlamak için gayret ediyorsa, ona sahip çıkmak, çalışmalarına köstek olmadan sonsuz destek vermek, insanların kendi yararınadır.

Bizler sabah saat 09 da köylere giderek akşamın saat 17 sine kadar dağ bayır ziyaretler yaparken, birileri miskin miskin yerinde oturursa, buna kimse izin vermemelidir.

Günün Sözü: ÇALIŞAN DEMİR IŞILDAR.