Kimsenin Yaptığı Yanına Kalmaz...


Cemalettin BİLGİN

E-Posta :
Okunma Sayısı : 653
Tarihi : 14 Eylül 2017 - 07:56

Bugün de böyle olsun istedik, anlamlı hoş, güzel ve insanlara ufuklar açacak açıklamalar.

Abbasilerin beşinci halifesi Harun Reşid, sarayının bahçesindeki bir gül fidanını çok beğenir, yaprağı, kokusu, görünüşüyle dikkatini çeken gülü özel bakıma alması için bahçıvana emir verir; “Bahçeye her geldiğimde bu güle bakarak dinleniyorum. Bunu özel korumaya al, suyunu sık ver, yapraklarını tezden dökmesin”, bahçıvan üzerine titremeye başlar gülün. Ne var ki, bir sabah bahçeye gelen bahçıvan bakar ki, gülün dalına konan bir bülbül, ne kadar yaprak varsa hepsini de gagalayarak yere düşürmüş, tek yaprak bırakmamış gülün başında.

Telaşla koşar halifeye:

-Sultanım; der, “üzerine titrediğimiz gülün yapraklarını bir bülbül gagalayarak yere dökmüş, tek yaprak bırakmamış gülün başında”.

Tecrübe sahibi halife telaş etmeden cevap verir;

-“Üzülme efendi üzülme” der, “bülbülün yaptığı yanına kalmaz”,

rahat bir nefes alan bahçıvan işine döner. Bir gün bakar ki, bir yılan yaprakları düşüren bülbülü yakalayıp ağzına almış, yutmak üzere otların arasında kayıp gidiyor.

Heyecanla yine halifeye gelir;

-“Sultanım” der, “yaprakları yere düşüren bülbülü bir yılan yakalamış, götürürken gördüm”.

Sultan yine telaşsız: “Merak etme efendi” der, yılanın yaptığı da yanına kalmaz.

Bahçıvan yine işine döner. Bir ara bahçede çalışırken otların arasında yılanı görür hemen elindeki küreğiyle darbe üstüne darbe indirerek yılanı orada öldürür.

Sevinçle geldiği halifeye de durumu anlatır: “Sultanım” der, “bülbülü yakalayan yılanı ben de bahçede otlar arasında yakalayıp küreğimle öldürdüm.

Harun Reşid yine sakin: “Bekle efendi bekle” der, “senin de yaptığın yanına kalmaz”.

Nitekim çok geçmez bahçıvan da rakip gördüğü bir başka bahçıvanı döver, hatalar yapar, yakalayıp halifenin huzuruna çıkarıp cezalandırılmasını isterler.

Halife emrini verir: “Atın bunu zindana!”

Yaka paça zindana doğru götürülürken geriye dönen bahçıvan şunları söyler: “Sultanım” der, “bülbülün yaptığı yanına kalmaz dediniz, onu yılan yuttu. Yılanın yaptığı yanına kalmaz, dediniz, onu da ben öldürdüm. Şimdi benim yaptığım da yanıma kalmıyor, beni de sen zindana attırıyorsun. Herkesin yaptığı yanına kalmıyor da senin yaptığın mı yanına kalacak? Demek sana da bir yapan çıkacak öyle ise” der, “gel sen bana yapma ki bir başkası da sana yapmasın!..”

Bu değerlendirmeyi tebessümle dinleyen Harun Reşid; ''doğru söyledin bahçıvan.'' diyerek emrini verir; “Bırakın bahçıvanı, çiçekleri sulamaya devam etsin.

Derler ki: “Yaptığı yanına kalır”.

Harun reşid; “Hayır, hayır” der, “kimsenin yaptığı yanına kalmaz. Daha ağır şekliyle ahirette ödemeye tehir edilir. Ama gafil insanlar bunun farkına varamaz da, yaptığı yanına kaldı sanırlar” der, konuşma son bulur.

Bu önemli bir hatırlatmadır.

Her zaman güzel sözleri hatırlatmakta fayda vardır, bugünde böyle yapıyoruz, güzel sözlerle güzel duygular yaşamak güzel.

“Mutlu olmanın kendimce küçük bir sırrını vermemi ister misin?

Geçmişine saygı duy, pişmanlıklarından arın...

Bugününü ne istediğini bilerek ve kendinden emin olarak yaşa...

Gelecekle ilgili korku ve kaygılarınla yüzleş...

Peki ya çevresel faktörler?

Etrafımızda olanlar?

Direk müdahil olamadığımız durumlar?

Sanırım en zoru da bunlar...

Öngörülmeyen, beklenmeyen olaylar...

Hayatımıza güvenerek aldığımız insanlar ve hayal kırıklıkları...

Her şeye rağmen kendi değerini bilmek ve bunu hissederek yaşamak da sanırım”  işte hayatın gerçeği bu sözlerde.

 

-Eskiden başörtüsünden dolayı mağdur olan kızlarımız vardı. Şimdi ise kızlarımızdan dolayı mağdur olan başörtümüz var maalesef Allah ıslah etsin ne diyebilir ki, ben izlerken utandım edep yahu.. Türkiye de ciddi seviyede sosyal medya geri zekalısı kaynıyor Allah ıslah etsin.

 

-Önce edep: Bizim geleneğimizde kadın sigara içmez, erkeklerin de küçükleri büyüklerinin yanında, öğrenciler hocalarının yanında… sigara içmezler; çünkü bu davranış ayıptır, edebe aykırıdır. Edep insanın ziynetidir; edepten mahrum olanlar insanı güzelleştiren özelliklerden da mahrum olarak gittikçe çirkinleşir, hatta iğrenç hale gelirler.

ÜÇ TARAFI DENİZLERLE, DÖRT TARAFI HAİNLERLE  ÇEVRİLİ BİR COĞRAFYADA YAŞIYORUZ. YA YÜZMESİNİ İYİ BİLECEKSİN YADA SAVAŞMASINI. ALLAH (CC) TÜRK YURDUNU, TÜRK MİLLETİNİ VE GÜVENLİK KUVVETLERİNİ KORUSUN.

Günün  Sözü: “NERDEN GELDİĞİNİ UNUTANDAN, YALAN SÖYLEYİP KENDİSİ BİLE İNANANDAN. ÇIKTIĞI YOLDA ADAM SATANDAN, ÇIKARI OLUNCA SENİ BİLE KOLAYSA SATANDAN” UZAK DUR!.

YORUM EKLE

İsminiz

 

Mail Adresiniz

   

Yorum

 

YORUMLAR

  • Bu habere eklenmiş yorum bulunamadı.

GÜNLÜK CANİK GAZETESİ

ÇOK OKUNANLAR